Wpis z mikrobloga

Mirki, jak chcecie zastąpić sobie router combo, funbox od orange czy huawei od neti, a może inny wynalazek światłowodowy to polecam czyste złoto tj Leox ONT LXT-010H-D czylo ONT z portem ethernet 2.5gbps :) https://www.leolabs.pl/ont-leox-lxt-010h-d.html
Konfiguracja jest dość prosta i szybka, u mnie działa z Netią ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby użyć tego u dowolnego operatora usług gpon.
Szczególnie wskazany do łączy 2gbps bo pozwala na wysycenie łącza przy jednym portcie/urządzeniu bez potrzeby rozbijania ruchu na kilka portów 1gbps jak to ma miejsce przy urządzeniach od operatora.

#siecikomputerowe #internet #orange #ciekawostki #netia #inea #upc
  • 18
  • Odpowiedz
@Pan_Slon: Ja bym tego nie reklamował jako zamiennik ONTa operatora bo LeoLabs tego nie stworzył jako urządzenia do "podmianki" urządzenia abonenckiego a jako wybieg do uruchamiania usług szybszych niż 1Gbit/s na GPONie. Przy czym szczerze wątpie, żebyś na tym i na Netii wykręcił więcej niż 1Gbit - z tego co udało mi się ustalić to oni te 2Gbit/s traktują w konfiguracji jako fizycznie 2 osobne porty. Co nie pozwala w prosty
  • Odpowiedz
@Pan_Slon: Gpon na olcie ma w teori 2,5 giga downloadu i 1,2 giga uploadu ale co z tego, ze sprzedaja usluge skoro ma porcie masz od tych 30 do 60 uzytkownikow, to nie XGSPON ktory wyciaga 10/10 giga na porcie od strony OLT-a ale w sumie problem zostaje ten sam. Sprzedaja klientom lacze 2-10 giga majac na tym porcie kilkudziesieciu innych klientow z podobna oferta.
  • Odpowiedz
  • 0
@brokenik: z całym szacunkiem do Twojej osoby(a mam go sporo) pierdzielisz teraz jak stara baba o czymś, o czym tylko słyszała ;) Problemu z autoryzacją nie ma, działa bez problemu w tożsamych usługach orange 2gbps wyciąga na pojedyńczym porcie eth. Dlaczego netia/orange daje inne urządzenia? Bo je mają i pozwalają trochę ograniczyć ruch ;)

Racje masz co do przeznaczenia produktu, głównie kierowany jest do isp a nie do użytkownika końcowego. Ja
  • Odpowiedz
@Pan_Slon: Urządzenie zautoryzujesz bo podmieniasz numer seryjny i identyfikator producenta. Chodzi mi o coś zupełnie innego.

Jeśli operator daje Ci urządzenie ONT a ono ma np. 4 porty 1Gbit/s to po OMCI widać, że twoja końcówka ma zupełnie inną konfigurację portów. W GPONie zwykle określasz tzw. service-profile w którym definiujesz jaka usługa jest wystawiona na jakim porcie Ethernet urządzenia - i na podstawie tego profilu konfigurowana jest usługa. Nie wiem jak
  • Odpowiedz
  • 0
@brokenik: Dla takich informacji lubię Ciebie czytać! Możliwe że niektóre rzeczy operator ignoruje? Aktualnie działam na leox hs a mam combo z 4 portami eth i faktycznie tylko na Lan1 dostaje ip w trybie bridge tego combo, na innych portach głucho. Za to wcześniej miałem usługe w innym miejscu, inne combo i tam na każdym porcie dostawałem adres tyle że z innej puli :) Mam trochę wrażenie że może być to
  • Odpowiedz
@Pan_Slon: No nie to tak nie dziala bo jesli masz umowe 1 giga, to rownie dobrze majac z portem gigowym a majac umowe 300mega tez mialbys wyciagnac wieksza predkosc. Sprzet to nie wszystko, moze byc konfig na olcie, mozesz miec obcinana predkosc na serwerze/routerze ktory terminuje pppoe (jesli jest zastosowane) czy jakis inne kształtowanie ruchu. Te 2 giga moze byc zupelnie inaczej rozwiazane w roznych miejscach infrastruktury tylko wracamy do punktu
  • Odpowiedz
@Pan_Slon Bardzo możliwe że komunikat configuration mismatch jest ignorowane ale ... możesz się nawet Marcina Kuczery zapytać który jest właścicielem LeoLabs że niektórzy producenci OLT np. Huawei zrobili taki numer że w niektórych wersjach oprogramowania dla OLT wprowadzili licencję na tzw. third party ONT - i wszystko co nie przedstawia się jako Huawei jest wycinane - i nie chodzi tylko o SN i Vendor ID. Jak końcówka abonencka np. nie zaktualizuje firmwareu
  • Odpowiedz
  • 0
@brokenik: domyślam się i sam Pan Marcin pisal że moje użycie wkładki i ont to nie jest docelowe zastosowanie, a kierowane to jest do isp.

Nagraj koniecznie!
  • Odpowiedz
zczerze wątpie, żebyś na tym i na Netii wykręcił więcej niż 1Gbit - z tego co udało mi się ustalić to oni te 2Gbit/s traktują w konfiguracji jako fizycznie 2 osobne porty. Co nie pozwala w prosty sposób wykręcić powyżej 1Gbit/s


@brokenik: niestety bardzo się mylisz, wyciagasz 2Gbps na jednym urządzeniu jak masz LEOXa.
  • Odpowiedz
Przy czym szczerze wątpie, żebyś na tym i na Netii wykręcił więcej niż 1Gbit - z tego co udało mi się ustalić to oni te 2Gbit/s traktują w konfiguracji jako fizycznie 2 osobne porty. Co nie pozwala w prosty sposób wykręcić powyżej 1Gbit/s. Dlatego podmiana ONT na taki z portem 2.5Gbit mija się z celem no i będzie problem z autoryzacją urządzenia. Jestem ciekaw czy w twoim wypadku to zadziała,


@brokenik:
morsik - >Przy czym szczerze wątpie, żebyś na tym i na Netii wykręcił więcej niż 1Gbi...

źródło: Screenshot 2024-03-04 at 17.41.47

Pobierz
  • Odpowiedz
@morsik: Jak Ci urwie kabel to będą to diagnozować i pierwsze co zrobią to sprawdzą co im OMCI napisało :) Terminale PON mają taka fajną właściwość, że pokazują czy urwało Ci kabel czy padło zasilanie.
  • Odpowiedz