Wpis z mikrobloga

Planuję zbudować niewielki domowy serwer oparty na Fujitsu Futro S940, wyposażonym w procesor Pentium Silver J5005 oraz 16 GB pamięci RAM DDR4 2666 MHz. Choć specyfikacja procesora wskazuje na maksymalną obsługę 8 GB pamięci, istnieją dowody sugerujące, że może obsłużyć nawet 32 GB.

Komputer posiada jedno gniazdo M.2 przeznaczone dla dysku SSD oraz drugie dla karty WiFi. Planuję dodać adapter M.2 umożliwiający podłączenie dwóch dodatkowych dysków SATA III. Moje obawy dotyczą zasilania dodatkowych dysków SSD, które będą podłączone do adaptera w gnieździe M.2 przewidzianym dla karty WiFi. Choć dostępne jest także gniazdo PCIe, preferuję zachowanie go wolnego, jeśli to możliwe.

Zamierzam zainstalować Proxmox, a następnie skonfigurować następujące aplikacje:

OpenMediaVault (OMV) - serwer NAS z dwoma dyskami SSD o pojemności 4 TB każdy.
DLNA do obsługi filmów 4K (bez użycia PLEX).
Klient torrentów (bez radaru i sonaru).
Pi-hole.
Nextcloud - chmura osobista.
Obserwium.
Kali Linux do celów edukacyjnych.

Ten komputer przyciągnął moją uwagę ze względu na niskie zużycie energii. Czy możecie mi udzielić wskazówek dotyczących kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas procesu konfiguracji? Czy istnieją dodatkowe kwestie, o których powinienem pamiętać?

Dziękuję za pomoc.

#komputery #siecikomputerowe #serwery #dyski #pihole #proxmox #omv #openmediavault #pcmasterrace #dyski
OwyBEB - Planuję zbudować niewielki domowy serwer oparty na Fujitsu Futro S940, wypos...

źródło: 20230328_094542-Copy

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
Planuję dodać adapter M.2 umożliwiający podłączenie dwóch dodatkowych dysków SATA III


@OwyBEB: w złączu M.2 jest co najwyżej jedna linia SATA, więc jeśli adapter jest pasywny (bez kontrolera) to wydajność spada do połowy, bo trzeba ją podzielić na dwa dyski. Więc oczywiście lepiej mieć adapter aktywny.

Moje obawy dotyczą zasilania dodatkowych dysków SSD, które będą podłączone do adaptera w gnieździe M.2 przewidzianym dla karty WiFi.


Na zdjęciu widzę headery USB. Istnieją
lubiepickakao - >Planuję dodać adapter M.2 umożliwiający podłączenie dwóch dodatkowyc...

źródło: adapter

Pobierz
  • Odpowiedz
Czy możecie mi udzielić wskazówek dotyczących kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas procesu konfiguracji? Czy istnieją dodatkowe kwestie, o których powinienem pamiętać?


@OwyBEB: Cześć, te dyski SSD to jakie chcesz wstawić?
  • Odpowiedz
@OwyBEB: no właśnie, jak dasz zwykle SSD typu crucial lub samsung to średnio bym powiedział, jak zapelnisz je w 50% a w miedzy czasie jakis torrent ma tam dzialac w tle to mysle ze po pol roku juz może być problem z dyskami. Poczytaj sobie grupy na FB amatorskie czy bardziej z branży o NAS, synology i podobne. Z SSD najlepiej brać dyski klasy enterprise. Cena 3-8 razy większa od normalnych
  • Odpowiedz
@OwyBEB: dysk ssd sata ciagnie max 6W, dysk hdd 3.5 max 9W. NVMe potrafia do 20W. Zasilacz pewnie dałby rade, ale w tym S940 to chyba w ogóle odpada 3.5" a 2.5" dyski beda smr, wolne i słabe :(. Może inny serwerek czy tylko ten masz?
  • Odpowiedz