Wpis z mikrobloga

Prowadzę czasem rekrutacje jako ekspert techniczny i nieraz dostaję CV seniora 8-10+ lat w branży, który cały ten czas przesiedział w webówkach, a w sekcji wykształcenie ma jakiś bootcamp + magistra z ekonomii, teologii, teatrologii, dziennikarstwa (prawdziwe przypadki sic!), zamiast informatyki lub kierunków pokrewnych, jak EiT, AiR, mechatronika. Lubię dla beki zadać wtedy takiemu ekspertowi pytanie sprawdzające, czy delikwent wie w ogóle, jak działa komputer. Pytam więc o ilość bitów w bajcie, różnice między architekturą 32- i 64-bitową, funkcją liniową i kwadratową, złożoność O(n) - co oznacza taki zapis, IPv4 vs IPv6, czy AB HEX JEST większe od CD HEX itp.
Potem z satysfakcją patrzę, jak fachowiec 10 lat w IT, senior CRUD developer twardo żądający 30k poci się nad pytaniami na poziomie drugiej klasy mat-inf i słucham mętnych wyjaśnień, że jemu to w pracy nigdy nie było potrzebne. Najtrudniejsze jest utrzymanie kamiennej powagi, bo jestem profesjonalistą, a jednak kisnę w środku na samą myśl w jakich to dotąd projektach pracował pan señor i z jakimi problemami się przez te 10 lat spotykał, że jemu to niepotrzebne.
Tak rodzą się te legendy o kosmicznie trudnych rekrutacjach w IT i rekruterach-gatekeeperach zadających pytania z kosmosu.

#programowanie #programista15k #pracait
  • 187
@Majkel2008: Ty naprawdę masz innych ludzi za debili xd. Jak wiesz, że potencjalnie na produkcji może być o rzędy wielkości więcej to oczywiście, że się przygotowujesz na taką sytuację. A jak nie przewidziałeś tego i #!$%@?ło się na produkcji to wyjebujesz stara implementację i piszesz nową.
I jeszcze raz, akurat wybór odpowiedniej kolekcji to jest rzecz, na którą warto zwracać uwagę od początku, bo zasadniczo nie wpływa na czytelność kodu, ale
@GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni: tyy dobre, mnie zawsze ten headcrab dziabnie, choć widziałem na filmikach jak odskakiwali i głupek spadał w piździec XD

ja czasami też mam problem powiedzieć w co gram, bo to są raczej niszowe gierki jak Path of Exile czy ruskie mody do Gothica. O takich kroniczkach myrtany to każdy słyszał, ale o Returningu już dużo mniej. A jeśli nawet to od razu szykują na ciebie hejt, że w to grasz.
@Romska_Palo_Ul_Laputa: typie z takim podejściem powinieneś robić za admina na eletrodzie. #!$%@? z doświadczeniem w wąskiej specjalizacji, zagnę typa na czymś czego i tak nigdy nie będzie musiał używać w pracy. Aż mi się flashbacki ze studiów przewijają jak stare dziady uwalały nas na jakich archaicznych dawno nieużywanych rzeczach zamiast realnie przygotować do wejścia na rynek pracy
a przecież fajne są takie proste pytania na początek na rozluźnienie atmosfery


@Moroder: ja tam wolałbym pytanie o historię Etiopii na rozluźnienie, ale co kto lubi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Natomiast przede wszystkim, to OP zrobił pogardliwy, prostacki wysryw, nawet jeśli faktycznie to są banalne rzeczy.
Wiesz, że forma jest niemniej wazna niż treść?
@europa: To nie tylko IT. Pracuje w budownictwie i pamiętam jak kiedyś zatrudniając się na inspektora drogowego dostałem pytanie o wzór na obliczanie mostka cieplnego (których w drogach się nie oblicza bo nie ma jak). Jak przyznałem, że nie pamiętam bo od studiów nie używałem, to dostałem "no proszę pana to elementarna wiedza ze studiów, jak można takich rzeczy nie pamiętać". Kiedyś zatrudniając się na inżyniera od oznakowania, barier itd., dostałem
@fff112: wirtualne życie powinien mieć ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@OSTROZNIE: tam nie ma co utykać, prawdziwy pro nie będzie marnował czasu na tego headcraba, najlepiej go ominąć, ale no właśnie jak? Przy pierwszym graniu masz ułamek sekundy na decyzję, przy następnym już wiesz że tam jest i robisz ten unik z automatu. Trzeba aktywować trigger i tak czy siak wejść w tę rurę. Nie wiem czemu,