Wpis z mikrobloga

Mam dysk HDD Seagate 1TB. Niestety z powodu przepięcia został uszkodzony. Zamówiłem taki sam, tylko że sprawny dysk i zamieniłem płytki i dysk słyszę, że chodzi. Komputer go widzi ale mam coś takiego jak poniżej. Muszę zainicjalizować dysk, co wiąże się z utratą danych na których mi zależy. W jaki sposób moge odzyskać te dane?

#dyski #hdd #pc #pcmasterrace #kiciochpyta #komputery
Queen14K - Mam dysk HDD Seagate 1TB. Niestety z powodu przepięcia został uszkodzony. ...

źródło: Bez tytułu

Pobierz
  • 16
  • Odpowiedz
@Queen14K: Zamiana płytek nie wystarcza, pewne dane o FIZYCZNIE użytkowanych obszarach na nośniku (niskiego poziomu, nie "tablice partycji") są zapisywane w którychś z chipów. Ja bliżej się nie znam, ale coś mi się kojarzy, że ludzie przelutowywali któreś chipy by odzyskać dane. A jak one są zjarane - no to nie wiem :(.
  • Odpowiedz
@Queen14K: PCB to płytka (printed circuit board). Przerzucić musisz chip ROM, zazwyczaj coś takiego jak na obrazku. Jak nie masz doświadczenia z elektroniką i lutowaniem SMD, to raczej się za to nie bierz.

No i płytka musisz być z tej samej serii, to że fizycznie pasuje, nie znaczy, że jest odpowiednia. Które oznaczenia należy sprawdzić to już bardziej skomplikowana sprawa, zależy od dysku.
hoodoovoodoo - @Queen14K: PCB to płytka (printed circuit board). Przerzucić musisz ch...

źródło: hddpcbromexchange

Pobierz
  • Odpowiedz
@Queen14K: Super, zawsze dobrze usłyszeć o sukcesie - czy tam w sumie jakikolwiek feedback od OPa :D

Z ciekawości, znalazłeś w 2023 jakiś serwis, który robi od ręki takie rzeczy czy ktoś znajomy ogarnął?
  • Odpowiedz
  • 1
@hoodoovoodoo znalazłem na OLX gościa który zajmuje się produkcją tego typu rzeczy i napisał że to jest robota na 5 min I że czteropak piwa będzie git :D inny gość zaproponował mi naprawę dysku za 400 zł ale uznałem że ryzykuje i sam próbuję xd
  • Odpowiedz
@Queen14K: No jest na 5min, tylko nabywanie skilla trwa trochę dłużej. ;) I drugi gość też trochę miał rację, profesjonalnie odzyskiwanie danych potrafi czasem pójść w dziesiątki lub setki tysięcy złotych. Ale to już ciężkie przypadki jak laptop, który wypadł z helikoptera no i oczywiście gwarancja, że przynajmniej nie pogorszysz stanu sprzętu, a dane bardzo często wędrują w miliony za megabajt.
  • Odpowiedz