Wpis z mikrobloga

#piwowarstwodomowe #piwowarstwo #brewkit

Cześć, robię pierwszego lagera z brewkitu. Wcześniej robiłem same górniaki. Fermentacja trzeci tydzień, początkowe blg około 15, tydzień temu 3,5 obecnie coś między 1 a 2 i już nie zjeżdża. Nie przelewalem na cichą, po 2 tyg dodałem chmiel na zimno. Dziwne jest to, że cały czas dość intensywnie bulka, a przy pobieraniu próbek widać, że piwo jest dość nagazowane. Drożdże z brewkitu + german lager. Temp. fermentacji ok 17-20.
Miałem plan butelkować i odstawić na lagerowanie na miesiąc, ale boje się, że skoro piwo jest nagazowane i bułka, to będzie granat :( co sądzicie?
  • 16
@kmala Ruch w rurce nie dowodzi fermentacji, tylko różnicy ciśnień, która może mieć różne przyczyny, może to piwo Ci się ogrzało i CO2 z piwa ulatuje.
@kmala No to można butelkować. Chcesz poleżakować żeby jakąś wadę zredukować? Bo wyżej słusznie zwrócono uwagę, że na lagera to była za wysoka temperatura fermentacji, więc czystego profilu fermentacji jak w sklepie i tak nie uzyskasz.
Temp. fermentacji ok 17-20.


@kmala: Wrzucałeś drożdże do dolnej fermentacji? W tej temperaturze to po 2 dniach było już po fermentacji. Dolniaki powinno się puszczać w okolicy 8-10C (zależy od szczepu). Piwo będzie miało szereg wad ale to już najmniejszy problem na ten moment. Możesz butelkować.
via Android
  • 0
@jmyung dałem na początku na zewnątrz, około 5 stopni, ale nic nie ruszało, więc dałem z powrotem do domu i po kilku godzinach zaczęło
@kmala: Nie napisałeś jakich drożdzy użyłeś. Generalnie dolniaki długo startują. Szczególnie jak wsypałeś jedną saszetkę (na normalną warkę 12blg i 20l powinno się sypać 2 saszetki). Start może być nawet do 48h, tym bardziej że dałeś na 5C (co nie jest jakąś niską temperaturą). W 18C będziesz miał aldehyd, estry.
Nie ma co się martwić, mi dopiero 5 lager wyszedł w miarę czysty ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Android
  • 0
@jmyung no właśnie z ale już mam nieco doświadczenia, chciałem spróbować z lagerem. Zobaczymy, co z tego wyjdzie xD dzięki za pomoc