Wpis z mikrobloga

Miesiąc temu czytałem sobie o ewolucji kręgowców - skąd się wzięły ssaki, ptaki, jak walenie zrobiły powrót do wody itp. A dzisiaj robiłem sobie parę godzin cruising 110 - 115 km/h, postanowiłem pójść głębiej i puściłem nagranie o genezie samych kręgowców.

Oprócz głównych kręgowców są także kręgowce bezżuchwowce. No okay takie rybopodobne.

A ogólnie kręgowce to strunowce. Do strunowców należą też bezczaszkowce. No nie powiedziałbym, że to ,,takie ryby". Ale wciąż pewne podobieństwo istnieje - można powiedzieć, że bezczaszkowce to takie bardzo pierwotne kręgowce.

Ale na tym nie koniec. Jeszcze jedna grupa należy do strunowców - osłonice (tunicata). I tak słucham ich opisu i nie dowierzam, że jak to mogą być strunowce spokrewnione z kręgowcami. Na postoju przeglądam fotki osłonic i myślę - ale co to jest? Przecież to są jakieś elementy rafy koralowej, jakieś ukwiałopodobne organizmy.

Ale żeby było ciekawiej larwy osłonic wyglądają jak takie kijanki, tudzież mini-ryby. Tylko, że następnie jak znajdą odpowiednią skałę, przyczepiają się do niej i zamieniają w jakieś ,,gąbki" koralowe. Jestem w szoku. Zamiast larwa powiększyć się, wytworzyć jakąś płętwę czy coś, i zostać panem mórz i oceanów, to takie jaja.

#biologia #morze #ryby #ewolucja #zwierzeta #zwierzaczki #nauka #swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #przemyslenia #podcast