Wpis z mikrobloga

Nie rozumiem zachwytów Wykopu nad perspektywami zawodowymi w .Necie. Przecież ta technologia jest w gruncie rzeczy biedacka. Tylko na teraz oferty z całej Polski: C# 256 ofert, Java 542, JS 610, Devops 408. Żeby w Polsce zarabiać z tego więcej niż 22k brutto UoP/30k FVAT B2B, to trzeba być architektem, managerem, jakimś super dynamicznym leadem albo przekozakiem co zna dodatkowo clouda, Terraforma, k8sa, z frontu coś ogarnia, a i zespołem też pokieruje jak trzeba. Podane wartości to jest sufit w tej technologii i jakieś pojedyncze przypadki szczęściarzy tego nie zmienią. Oferty typu 20-25 k na B2B dla SENIORA to standard, gdzie senior Java dev, a nawet frątaś jakiś ma kilkadziesiąt ofert do wyboru za 30k+ dla zwykłego klepacza. O devopsach nawet nie wspominam, bo to inny świat. Długo się zastanawiałem gdzie niby są te mityczne zarobki 30k+ i już wiem: na pewno nie w C#. Obecnie, w 2023, nowe projekty w technologii od MS tworzy się jeśli:
- masz już zespół dobrych .NETowców i chcesz wykorzystać ich aktualne umiejętności
- planujesz działać w oparciu o Azure, bo to się jednak ładnie zgrywa
- robisz jakąś CRUDową webówkę.

Serio, poza webówkami w typie CRUDa to już rzadko co się w tym robi. Xamarin zdycha, jego następca MAUI jakoś się przebić nie może, apki desktopowe, gdzie .NET był potęgą też umierają. Jakieś zaawansowane rzeczy typu przetwarzanie dużych ilości danych, strumieni itp. to też raczej ewenement, bo sama maszyna wirtualna spowalnia wydajność i zajmuje czas chociażby na uruchomienie się, co jest w takich zastosowaniach absolutnie niedopuszczalne. Także ja robię certy z Azure, zmieniam projekt na coś z Helmem i Terraformem i idę w kierunku fullstacka cloud+dev, a docelowo pewnie czysty devops, bo w tym siano najkonkretniejsze.

#programowanie #programista15k #dotnet #pracait
  • 9
  • Odpowiedz
@Romska_Palo_Ul_Laputa: chyba nie ma takich zachwytów. Mam dwóch znajomych, uber seniorów w .NET/C#, 10 lat doświadczenia i mają duże problemy ze znalezieniem dobrych ofert, rynek .NET umiera od wielu lat. Wiec generalnie jest jak mówisz.
  • Odpowiedz
Żeby w Polsce zarabiać z tego więcej niż 22k brutto UoP/30k FVAT B2B, to trzeba być architektem, managerem, jakimś super dynamicznym leadem albo przekozakiem co zna dodatkowo clouda, Terraforma, k8sa, z frontu coś ogarnia, a i zespołem też pokieruje jak trzeba


@Romska_Palo_Ul_Laputa: nie jestem żadnym z powyższych, a fakturę wystawiam na 40k i znam bardzo wielu ludzi, którzy mają 30k minimum
  • Odpowiedz
@Romska_Palo_Ul_Laputa: .netu często używa się w branżach, które generują słaby piniądź, słaba skalu biznesu. np. często szukają firmy powiązane z embedded czy aplikacjami desktopowymi. teoretycznie mamy też banki które dzielą się na javowe i dotnetowe, i chociaż np taki mbank mógłby ozłocić dotnetowców, to nie mają zbytnio ochoty dobrze płacić.
  • Odpowiedz
@Romska_Palo_Ul_Laputa: Jedyne z czym się zgdzam to .net jest mniej popularny. Jest mniej ofert, mniej projektów, mniej firm itd.
Jeśli rozpatrywać stawki to możesz mieć rację że średnia może być mniejsza ale co do maksymalnych stawek się nei zgodzę.
1. C# to przyajemniejszy język niż Java, więc mozna mniej płacić
2. Duży zasób osób które potrafią w C# robi gry na Unity a tam to już zupełnie słabo płacą a ostatnio
  • Odpowiedz
@Romska_Palo_Ul_Laputa: Hmm, dobry znajomy .netowiec ostatnio mi mówił, że dostał podwyżkę na 160zł/h (5 lat cały jego exp i to w jednej firmie, ale mają grubych klientów, a firma 80-90-osobowa)

Jego starszy brat też .netowiec robi dla zagranicy i ma 215zł/h + był firma płaci mu ok. 2-3k miesięcznie za to, że jak coś się zrąbie czy wykrzaczy to mogą się do niego zwrócić o pomoc, ale z tego co słyszałem
  • Odpowiedz