Wpis z mikrobloga

Hej, mam srebrny łańcuszek (klasyk, próba 925, pancerka nazwa Julita xD). Od niespełna 14 lat czyściłem, go kilka miesięcy temu pierwszy raz. Nie był zbyt zaśniedziały itp.
Po tutorialu oglądniętym na YT postanowiłem, że sam sobie go wyczyszczę. Ku mojemu zdziwieniu po czyszczeniu łańcuszek wyglądał i świecił się jak w dniu jego zakupu. Był efekt WOW. Nagle po tych dwóch miesiącach od czyszczenia, łańcuszek zrobił się kompletnie brązowy- a teraz wręcz czarnieje. Przez 14 lat był pod koniec jedynie lekko „przydymiony”, żeby nagle po czyszczeniu zrobić się prawie czarnym po dwóch miesiącach. Pytanie: co ja #!$%@?łem, że tak powiem? Ma ktoś jakiś pomysł?

poniżej kilka tagów dla zasięgu

#bizuteria #srebro #pytaniedoeksperta #chemia #czyszczenie
  • 6
@ZajawkowiczeQ:

CHAT GPT

Reakcja chemiczna z substancjami w otoczeniu: Srebro może reagować z substancjami chemicznymi w powietrzu, takimi jak siarka, co powoduje ciemnienie. Czynniki takie jak zanieczyszczenia atmosferyczne, wilgoć, czy nawet substancje zawarte w kosmetykach mogą wpływać na stan srebra.


Reakcja z potem: Zawarte w potem związki siarki mogą reagować z srebrem, powodując ciemnienie. Zwłaszcza jeśli łańcuszek noszony jest bezpośrednio na skórze, pot może mieć wpływ na jego kolor.


Niepełne usunięcie
@SupreminTHC: dzięki za wskazówki. Wyczyszczę raz jeszcze, dobrze spłuczę wodą i zobaczę, czy da się odratować tę pamiątkę ;).
@getin: Oo, no to ładny grzyb... no cóż zawsze chciałem mieć złoty łańcuszek, to chociaż srebro w "złoto" zamieniłem xD. Tak jakby to powiedzieć- po kosztach ¯\(ツ)/¯
@darkinvaider: tego się właśnie obawiam, że "załatwiłem" sobie łańcuszek. Ogarnę czyszczenie typu folia aluminiowa w garnku z solą, a po przegotowaniu soda oczyszczona. Jeśli jest jakaś mniej inwazyjna metoda to jestem otwarty na propozycje. Dzięki!