Wpis z mikrobloga

@piochux: Jestem na przeglądzie średnio 3 razy rocznie (auto prywatne + służbówki) i spaliny sprawdzili mi raz, bo o to poprosiłem. I poczytaj komentarze wyżej, nie chodzi tu tylko o emisje CO, CO2 i węglowodorów co ma miejsce na przeglądzie
@awres ta ja widuje te seicenta czy inne passaty 20 letnie, może one 20 lat temu miały te emisje deklarowane, ale teraz zostaje po nich tylko czarna ewentualnie niebieska smuga palonego oleju który #!$%@? z wszelkich nieszczelności jakie przez lata sie #!$%@?ły w silniku, pierścieniach, turbinach i #!$%@? wie czym jeszcze
@who_he_is: Większość ludzi nie potrzebuje dużych i nie ekonomicznych pod względem rozmiar/spalanie SUV. Osoby (często kobiety) wybierają je bo się wysoko siedzi i łatwo wsiada. Co do reszty samochodów dostawczych/ciężarowych to może normy powinny być nieco inne dla takich zastosowań (i chyba są bo jimnny można kupić tylko na ciężarówkę)
@who_he_is: dodatkowo zanieczyszczenia pochodzące od samochodów nie są głównym (a raczej są niewielkim) procentem zanieczyszczeń. Co pięknie ukazał covid gdzie ruch samochodowy spadł kilkukrotnie a jak zaczął się sezon grzewczy to jakość powietrza była tak samo fatalna jak zwykle.
@Maslo2020: ehh z covidem to kłamstwa powielane na wykopie. Jakość powietrza się poprawiła, nawet w Polsce. Owszem w sezonie grzewczym auta stanowią małą część zanieczyszczeń w polskich miastach, poza nim już dość dużą.
Problem jest taki, że z zanieczyszczeniem to nie jest tak, że do jakiegoś poziomu jest źle i gorzej się nie da. Raz że auta dokładają związków które szkodzą niezależnie i osłabiają płuca oraz układ krążeniowy a dwa, że
@who_he_is: w domu w którym jest 18st też można żyć. Chyba chodzi o to aby obiektywnie niwelować zanieczyszczenia nie odejmując wygody normalnemu Kowalskiemu. Palenie śmieciami w piecu jest porąbane jeszcze bardziej niż jeżdżenie bez katalizatora czy dpf. Jest wiele dużo lepszych pomysłów niż sct. Odpowiedź mi na jedno pytanie. Dlaczego ktoś miałby zabronić mi wjechać starym ekologicznym autem do centrum (np podana już wcześniej Fiesta z katalizatorem i instalacja LPG) a