Wpis z mikrobloga

Spada mi ciśnienie w instalacji CO, ok 0.5 bara na tydzień. Dzwoniłem po paru firmach lokalizujących wycieki i żadna nie chce się tego podjąć, mówiąc że to za mało by to zlokalizować.

Ma ktoś jakiś pomysł poza czekaniem aż sąsiad z dołu przyjdzie za pół roku i powie że go zalewam? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przejrzałem przebieg instalacji i nie widzę nic podejrzanego, także pewnie gdzieś w ścianie lub w podłodze się sączy

#remontujzwykopem #hydraulika #ogrzewanie #wroclaw
  • 19
  • Odpowiedz
Spada mi ciśnienie w instalacji CO, ok 0.5 bara na tydzień


@bonekropik: Mi też spada, ale jeszcze mniej bo 0,3 bara na miesiąc. Tak już od 7 lat, sąsiad jeszcze nie przyszedł, nigdy nie wiem czy dopompować powietrza czy dopuścić wody. Spodziewam się, że jeśli jest to wyciek to odparuje lub schodzi powietrze z naczynia przeponowego przez wentyl lub odpowietrznik na pompie obiegowej.
Jeździć obserwować.

Dopisz czy masz podłogówkę/kaloryfery i czy
  • Odpowiedz
@bonekropik: w instalacji ile grzejników, są zawory odcinające ? instalacja z czego wykonana? mieszkanie ubezpieczone?

Ogólnie można próbować zalać uszczelniacz do instalacji i przy takim małym wycieku na 80% rozwiąże problem, ewentualnie można czekać aż gdzieś wyjdzie wilgoć i tam kujemy :) Potwierdzić by trzeba czy wyciek na pewno jest z instalacji a nie kotła czy są zawory odcinające kocioł od instalacji ?
  • Odpowiedz
U mnie ucieka 0,5 bar na miesiąc od 4 lat. Ni huhu nie mogę zlokalizować, nic nie cieknie, zero wilgoci, nigdzie sąsiedzi nic nie mówią, po prostu wyparowuje. Przestałem się tym przejmować i raz na miesiąc jak nie zapomnę to dolewam ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@niki_niki @nabbek: Kocioł jest całkiem nowy, dwuletni, gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny. Używam zwykłych kaloryferów

@mopsik8787 Czym by się objawiał wyciek z kotła? Leciałby razem z kondensatem? Tak, mam komplet zaworów odcinających

@luukasz1905 Muszę poczytać, dzięki

@KollA Odpowietrzniki mam w większości automatyczne, ale to też dobry trop. Wczoraj obleciałem wszystkie pozostałe grzejniki (drabinkowe), ale nie są zapowietrzone
  • Odpowiedz
raz na miesiąc jak nie zapomnę to dolewam

@bonekropik
@BrowserStack: Skąd wiesz czy nie spada ciśnienie powietrza w naczyniu przeponowym?
Technicznie należałoby spuścić ciśnienie z kaloryferów i podłączyć manometr do naczynia przeponowego. W zależności od ciśnienia powietrza podjąć decyzję o uzupełnieniu powietrza, a następie napełnić instalację CO do wymaganego ciśnienia w instalacji.
Reasumując kocioł mierzy ciśnienie wody CO w instalacji, które "wytwarzane" jest przez objętość wody w instalacji + ciśnienie powietrza
  • Odpowiedz
Moze byc mikro dziurka w wymieniku i woda odparowuje do komina i kuzwa tego nigdy okiem nie zlapiesz? Przeponowe zobaczyc, moze nie ma pow. i cisnienie gdizes tak wzrasta ze popuszcza gdzies? U mnie tez dobijam raz na jakis czas, ponoc moga byc wadliwe odpowierzniki automatyczne czasami, zakrec kapsel od wentyla taki zwykle. A co do wyciekow to ponoc wodorem jak walisz (bardzo mala czasteczka) to czujnikiem wyniuchac sie da, na instagrame/fb
  • Odpowiedz
@KollA: z tym odpowietrznikiem, to ja mam na myśli przede wszystkim, że powstają gazy w instalacji uchodzą odpowietrznikami i ciśnienie spada
  • Odpowiedz
W ogole po co cisnienie w instalacji jest wieksze niz atmosferyczne?


@marsjanin2012: Głównie aby układ się nie zapowietrzył, gdyby powietrze dostało się do wymiennika, to jedyne co mogłoby go uratować to zabezpieczenie termiczne. Powietrze w układzie to różne syfony, opory na tłoczeniu itp. Również pozwala ujawnić wycieki, bądź jak w tym przypadku nie pozwala.

@bonekropik A od zawsze spadało ciśnienie ( tj. od dwóch lat) czy ostatnio?
  • Odpowiedz