Wpis z mikrobloga

Posiadam domowy serwer NAS utworzonomy w oparciu o komputer Optiplex 9020, z następującą konfiguracją:

OS: OMV 5
CPU: i5-3570 - TDP 77W - LGA 1155
RAM: 8GB DDR3 1600MHz
LAN: 1GB/sec.

dyski:
OS HDD - 250GB
Dane 2x HDD 1.5TB (bez RAID)
Backup niektórych folderów do USB 1TB Samsung HDD zewnętrzny.

Wykorzystanie:
- DLNA
- File Serwer
- Docker dla
-- torrenty (po VPN na Routerze)
-- OpenCTI (test)
-- PI Hole (test)

Co ulepszyć?
1. Jak najlepiej zmniejszyć zapotrzebowanie na prąd, tak aby nas mógł chodzić 24h

2. Myślę o kupnie dysków 2x HGST UltraStar 7K4000 4TB (byłoby 8TB) w konfiguracji RAID - czy ma to sens?

3. zmianę dysku z OS z HDD, na 64GB SSD - założenie obniżenie zużycia prądu

#pcmasterrace #komputery #serwery #omv #hdd #ssd #siecikomputerowe
OwyBEB - Posiadam domowy serwer NAS utworzonomy w oparciu o komputer Optiplex 9020, z...

źródło: temp_file5821767990865107394

Pobierz
  • 7
1. Jak najlepiej zmniejszyć zapotrzebowanie na prąd, tak aby nas mógł chodzić 24h


@OwyBEB: Jedyne sensowne rozwiązanie to przeniesienie się na np Celeron 12 / 13 gen.

2. Myślę o kupnie dysków 2x HGST UltraStar 7K4000 4TB (byłoby 8TB) w konfiguracji RAID - czy ma to sens?


Po co 7400? Kup Seagate Ironwolf, im większa pojemność tym lepiej.

3. zmianę dysku z OS z HDD, na 64GB SSD - założenie obniżenie
@OwyBEB: fajne ale taki Dell Wyse czy inny w miarę nowy sprzęt na Pentium pobiera 5w w idle i 15w w stresie cpu + gpu. Tego nie pobijesz. Do tego dajesz SSD bo talerzowce też nie są oszczędne a zatrzymywanie i rozkręcanie HDD zabija jego żywotność. SSD w idle pobiera blisko 0w.
@OwyBEB: też miałem taki sprzęt. Też rozważałem chodzenie 24h/doba ale nie umiałem zejść poniżej 50W. Na koniec skończyło się na raspberry piZero do testów. Jak testy wypadły zadowalająco to rupiłem rasbi4 4GB i mam na nim wszystko (system na 500samung sata)+ 8TB HDD do tego kilka usług. Chcesz linka to prywatnie podeślę bo http tez tam stoi żeby sobie poklikac jak to reaguje.
Na Rasberry tez zorobisz raida. U mnie lezą