Wpis z mikrobloga

Gadałem ze znajomym, który ma pompę ciepła powietrze-woda. Już się psychicznie nastawia na rachunki za prąd w wysokości 2000 zł miesięcznie. I to pod warunkiem, że będzie w miarę łagodna zima. Powiedział, że jak #!$%@? mróz -20 i więcej, to na rachunkach będzie "sky is te limit".
Serio takie rachunki dostajecie za prąd?
#pompaciepla #ogrzewanie #pompyciepla
  • 9
  • Odpowiedz
@inko-gnito Kwestia, jaki dom, jaka pompa i jakie temperatury.

Moja gruntówka co roku zużywała 4000kWh w domu ~225m2. Ostatnie 12 miesięcy zużyła 3650kWh. 1/3 czasu pracy to ciepła woda. Tylko z 2-4 lata temu średnio płaciłem 40-44gr a w tym roku jest prawie 1zl za kWh.

Powietrzna wzięła by ponad trochę 5000kWh jak dobra, słabsza z 6000kWh a jak ktoś ma duży starszy dom słabo ocieplony to pewnie i z 10MWh może
  • Odpowiedz
@inko-gnito: u rodzinki tona węgla idzie w miesiąc i prawie 5 ton przez zimę.

Pompa ciepła pożera prąd w zależności od jej mocy i temperatury na zewnątrz. 1000 zł miesięcznie powiedzmy, żadna niezwykłość.
  • Odpowiedz
  • 0
@inko-gnito mam 6kW paneli na dachu, pompę 8kW i w tym roku nie zapłaciłem złotówki za zużycie, jedynie opłaty stałe i przesyłowe (prawie nowy dom ok 150m2). Wg pomiarów z pompy w tym roku (do dziś) jej zużycie to 1580kWh. Znajomy ma na pewno wszystko w porządku? Dom użytkuje czy tylko dogrzewa? Moja pompa na przykład przy wodzie w układzie zimniejszej niż bodaj 18 stopni nie włącza sprężarki (używa tylko grzałek) w
  • Odpowiedz
@inko-gnito: ja mam dom 125m2. Średnio ocieplony, średniej szczelny. Rocznie schodzi na ogrzewanie 4-4.5k kWh.
Musisz sam przeliczyć ile by za to wyszło do zapłaty. 2k kWh po 0.7zl + droższy prąd powyżej.
Mam panele fotowoltaiczne na szczęście na starych zasadach. Za poprzednie 6 mc wyszło 600zl do zapłaty, za ogrzewanie plus prąd bytowy ;)
  • Odpowiedz
@DRESIARZZ Ja działam na G12w i zużywam głównie tani prąd. Przed montażem PV było to prawie 80% a od czasu montażu PV dokupuje tylko tani, więc mam nawet dużo taniej niż 1zl już z VATem. Ale ktoś kto nie ma PV jest w stanie mieć cenę średnio około 1zl dziś wystarczy. Akurat z powietrzna pompa nie ma takiej dużej oszczędności bo w nocy jest zimniej i mniejsze COP ale przy gruntowej praca
  • Odpowiedz