Wpis z mikrobloga

Witam. Poszukuję sposobu/wzoru na wyznaczenie punktów na odcinku. Nie pamiętam nic ze szkoły a gogle nie pomaga.
Nie mam pewności tez czy da się takie punkty wyznaczyć znając |AB| czyli początek i koniec odcinka.

Wiem ze było cos z macierzami na temat sprawdzania czy dany punkt znajduje się na odcinku, ale to jest strzelanie na ślepo aż się trafi, wiec odpada.
Umiem wyznaczyć środek odcinka, mógłbym tez uznać ze wyznaczony środek dzieli mi ten odcinek na dwa inne odcinki i wyznaczyć kolejne środki odcinków. Ta metoda robi to co chcę uzyskać bo będę miał moje punkty, ale tworzy mi dodatkową robotę (w ostateczności z niej skorzystam).
Może ktoś zna jakaś prostą metodę, która rozwiązuje problem?
  • 2
@enderosc: wyznacz wzór prostej na której leży odcinek i punkty sprawdzaj czy są zgodne czy sprzeczne z tym wzorem. Oczywiście odcinek jest ograniczony więc odrzucasz od razu wszystkie x mniejsze od Ax i większe od Bx
  • 1
Wielkie dzięki, oszczędziłeś mi ślepego wertowania google. Działa perfekcyjnie. Teraz wiem po co te układy równań i funkcji liniowych były w szkole :D.
Po wyznaczeniu wzoru nie musze już nawet nic odrzucać bo znam z góry przedział od Ax do Bx i od Ay do By. Wiec podstawiając dowolnego x z tego przedziału dostane odpowiedniego y na tym odcinku.