Wpis z mikrobloga

Jest sens w kupowaniu np. uSFF dell optiplex micro z jakimś wyższym prockiem, dopakowaniu mu pod korek RAMu, żeby postawić na nim esxi czy proxmoxa? Potrzebowałbym w sumie do możliwości postawienia kilku lekkich wirtualek na działce


I tak się w sumie nakręciłem na "hehe niewielki, low-idle-power komputerek" na ludzkich bebechach z ludzkimi sterownikami i podstawą systemu, który by mi umożliwiał zrobienie z niego ze dwóch wirtualek, np. 1 windoze, 1 linux, żeby móc się na tą działkę wbić ze świata i tam sterować urządzeniami w sieci.

I teraz potrzebowałbym takiej racjonalnej listwy w potylicę, żeby mi wytknąć wady tego rozwiązania.

#komputery #vmware #proxmox #pytaniedoeksperta
  • 18
  • 0
@L3gion: no wiem, bo też mam idraca w jednym, ale nie chcę też wstawiać jakiegoś tęgiego sprzętu, tylko żeby to nie żarło jakoś specjalnie dużo prądu, a idrac chyba tylko w takich "bardziej serwerowych" jest ( ͡° ͜ʖ ͡°)
I teraz potrzebowałbym takiej racjonalnej listwy w potylicę, żeby mi wytknąć wady tego rozwiązania.


@tellet: Dla mnie nie ma. Mam aktualnie 3 ThinkCentre na jednym z nich 32 GB i promox z kilkunastoma wirtualkami (smigaja aż miło), 4 kontenery LXC i dockerem z 5 kontenerami dockerowymi. Do tego backup na zewnętrznego NAS-a (w nocy się robią backupy) to nawet raida nie trzeba mieć. A wirtualek to na tym postawisz kilknaście bez
guzieczafryki - >I teraz potrzebowałbym takiej racjonalnej listwy w potylicę, żeby mi...

źródło: 6111-1

Pobierz
Poszukaj sobie coś z CPU N100, zupełnie wystarczy i mało prądu bierze. Można wsadzić 32GB RAM i nvme. Takie coś będę budował w zimie.

Np. Chuwi LarkBox X 2023 Intel N100
Są tańsze rozwiązania, można coś już za 450zł kupić.
uSFF dell optiplex micro z jakimś wyższym prockiem, dopakowaniu mu pod korek RAMu, żeby postawić na nim esxi czy proxmoxa?


@tellet: ostatnio wyszło mi, że lepiej kupić coś na amd i złożyć sobie coś samemu. Wyjdzie niewiele drożej, a właśnie pod proxmoxa dużo wydajniej.
@tellet: te chińskie małe pc są całkiem spoko, ja używam obecnie jakiegoś toptona z Pentium Gold 8505 i 16 gb ramca, bierze mi to między 9 a 20W prądu a jest całkiem wydajne, dodatkowo dobrze brać coś co ma dodatkowy slot na ssd więc można sobie zrobić chmurę :) Jeśli chodzi o kulturę pracy to polecam szukać czegoś od beelinka albo minisforum, sam mam też dodatkowego beelinka i jest ultra cichy,
  • 0
Wake On Lan.


@guziec_z_afryki: wol to raczej tylko do włączenia. Gdzie najczęstszym problemem nie jest, że nie ma kto kliknąć guzika, tylko że maszyna np. się włączyła, ale zesrała przy wczytywaniu dysku/sieci/wisi na windowsowym bsodzie i w tedy WOL niespecjalnie coś pomoże.
Niestety nie ma chyba sensownego odpowiednika drac/ilo czegoś w tym stylu. Niby intel ma jakąś platformę, ale jak to działa nie wiem.
robiłeś coś z chłodzeniem w tym maleństwie? nie zaczyna Ci nap... wentylatorem przy obciążeniu?


@robert83: Nie, bo nie mam jakiegoś szczególnego obciążenia. 11 wirtualek (typu serwer bazodanowy, 1 z apache i kilka witryn na tym, 1 z nginx i podobne, pihole, proxy nginx, docker itp) i7 szóstej generacji daje radę bez problemu. Ale też nie mam tam żadnego windowsa a wiem że to potrafi zajechać dużo mocniejszy sprzet.
guzieczafryki - >robiłeś coś z chłodzeniem w tym maleństwie? nie zaczyna Ci nap... we...

źródło: Screenshot from 2023-11-16 07-10-23

Pobierz
wol to raczej tylko do włączenia. Gdzie najczęstszym problemem nie jest, że nie ma kto kliknąć guzika, tylko że maszyna np. się włączyła, ale zesrała przy wczytywaniu dysku/sieci/wisi na windowsowym bsodzie i w tedy WOL niespecjalnie coś pomoże.


@tellet: No to trzeba robić tak żeby sie nie zesrała :) A jak ci padnie coś sprzętowo to i tak i tak trzeba będzie jechać... Wiadomo że Proliant DL380 z iLO byłby lepszy,
No to trzeba robić tak żeby sie nie zesrała :) A jak ci padnie coś sprzętowo to i tak i tak trzeba będzie jechać


@guziec_z_afryki: Pracuję w tech sup i spokojnie 90% padnięć serwerów to padnięty system. Więc tylko 1 na 10 przypadków to wyjazd technika na zadupie, reszta to moje 5 kliknięć przez remote management ( ͡° ͜ʖ ͡°)- Nie ma
a idrac chyba tylko w takich "bardziej serwerowych" jest ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@tellet: Są HP MicroServer. A obecne rackowe serwery również są bardzo oszczędne, mój R330 zjada 50-60W. Możesz też kombinować z mini PC + rPi z TinyPilot.
Pracuję w tech sup i spokojnie 90% padnięć serwerów to padnięty system. Więc tylko 1 na 10 przypadków to wyjazd technika na zadupie, reszta to moje 5 kliknięć przez remote management ( ͡° ͜ʖ ͡°)- Nie ma systemu który się nigdy nie zesra.


@L3gion: ale skoro tam ma być proxmox czy esxi to znaczy że to ma działać 24/7 wiec i tak
@tellet: mam coś takiego DELL OPTIPLEX 7090 MICRO i5-10500T 16/256GB , na tym proxmox i kilka wirtualek (homeassistant, kontroler ubiquity, jakieś debiany do testów) według mnie całkiem spoko, wiadomo trzeba dopasować "moc" sprzętu do potrzeb i funduszy.
Podobno namiastkę idraca można ogarnąć jeżeli procek obsługuje V-pro, piszę podobno bo jeszcze u siebie nie testowałem
http://jefflane.org/v2/technology/setting-up-intel-amt-to-act-as-a-remote-kvm-in-linux/
  • 0
@mirekwirek:

Kiedyś miałem problem z raspberry pi, które czasem potrafiło się zawiesić albo np. uruchamiało się za drugim razem. Rozwiązaniem było gniazdko, które zdalnie mogłem włączyć/wyłączyć. ;)

Jutro właśnie jadę po kolejne takie, bo oprócz różnych urządzeń typu bojler etc. RPi kilka dni temu stwierdziło, że się wysra po raz kolejny. Pomimo codziennego restartu w cronie, któregoś dnia o losowej godzinie się zawiesiło- zero logów, zero niczego. Najlepsze, że port do
RPi kilka dni temu stwierdziło, że się wysra


@tellet: moje doświadczenia na dłuższą metę do takie, że RPi na dłuższą metę nie nadaje się do "produkcji", a już w szczególności na karcie SD. Wcześniej czy później migracja na coś lepszego nie ominie ;)