Wpis z mikrobloga

Chcę przeciągnąć skrętkę do garażu, na razie tylko tam będzie router, może kiedyś jakiś rejestrator/monitoring (ogólnie zwykły domowy użytek). Jakiego kabla szukać żeby już był na lata? Szukać pod frazą "skrętka ftp zewnętrzna"? Jaka kategoria? 6? Żeby po prostu nie okazało się kiedyś, że trzeba go wymienić przykładowo. I czy brać ekranowany czy nie bo czytałem, że to trzeba uziemić żeby działało prawidłowo a z tym może być problem..

Poprowadziłbym go w peszlu (w ziemi) takim dość mocnym niebieskim (w przyszłości w ten peszel może dojść kabel z prądem (3 fazowy) - to będzie jakaś komplikacja? Dalej skrętka by szła strychem garażu tam planuję go puścić w jakimś zwykłym peszlu bo to chyba nie jest aż tak istotne? Jedyne czynniki to temperatura lato/zima tak to ani wody ani słońce nie groźne. Całość około 60-70m długości (widzę głównie 100m kłębki to w sumie by mi się przydał na potem) tylko doradźcie na co zwrócić uwagę i jaki on ma być.
#ethernet #siecikomputerowe #lan
  • 20
  • Odpowiedz
@Mikseth: Na moje to cat6 (ew cat6E) (takich uzywamy w robocie)

Dlaczego z uziemieniem ekranu mialby byc problem? Jak nie masz zamiaru uzywac spawarki (albo zgrzewarki) w garazu to spokojnie moze sobie leciec obok kabli zasilajacych (tym bardziej ja bedzie ekranowany)
  • Odpowiedz
  • 0
@gorzki99: cos takiego czy lepiej dopłacić?

Problem z uziemieniem może być taki, że nie będę miał go gdzie podłączyć - instalacja zarówno w garażu jak piwnicy (skąd mam zamiar go prowadzić) jest 2 przewodowa - nie mam tam PE a jak rozumiem tam musiałbym podłączyć ekran?
  • Odpowiedz
Problem z uziemieniem może być taki, że nie będę miał go gdzie podłączyć - instalacja zarówno w garażu jak piwnicy (skąd mam zamiar go prowadzić) jest 2 przewodowa - nie mam tam PE a jak rozumiem tam musiałbym podłączyć ekran?


@Mikseth: I tak nie. W robocie uzywamy okraglych kabli ekranowanych. Uziemienie polaga na obraniu kawalka izolacji i spiecu ekranu z "masa". Nie jest to PE. Sa nawet takie specjalne "zaczepy" montowana
gorzki99 - >Problem z uziemieniem może być taki, że nie będę miał go gdzie podłączyć ...

źródło: Screenshot_1575

Pobierz
  • Odpowiedz
cat6E) (takich uzywamy w robocie)


@gorzki99: weź pokaż kawałek, bo ja widziałem tylko 6a

ym bardziej ja bedzie ekranowany


@Mikseth: właśnie jak jest ekranowany to musi być uziemiony, ale tylko z jednej strony, uziemienie z 2 stron może powodować płynięcie prądów wyrównawczych

@Mikseth zawsze jest dobra pora na upgrade instalacji
Daleko ten garaż? Na dłuższych odcinkach to najlepiej światłowodem, żeby uderzenie pioruna kilometr dalej nie podpaliło sprzętów
  • Odpowiedz
Szukać pod frazą "skrętka ftp zewnętrzna"?


@Mikseth: skrętka UTP zewnętrzna wystarczy, ekran nie jest ci tutaj do niczego potrzebny. Cat5 też wystarczy, żelowane cat6 są sporo droższe i trudniejsze do kupienia. Możesz, ale nie musisz go układać w peszlu, kable żelowane można wkopywać wprost w ziemię tylko plastikową taśmę sygnalizacyjną nad nim połóż w trakcie zakopywania. Peszel tu niewiele daje, a nawet pogarsza, bo woda która przez jakąś nieszczelność dostanie się
  • Odpowiedz
właśnie jak jest ekranowany to musi być uziemiony, ale tylko z jednej strony, uziemienie z 2 stron może powodować płynięcie prądów wyrównawczych


@wypokowy_expert: To mam prosbe. Wez to wytlumacz inzynierom z mercedesa, BMW, VW. Bo ja juz serio mam dosc tej szopki.

40cm kabel ethernetowy miedzy 2 falownikami i ma byc uziemiony na kazdym falowniku (z obu stron)

Kabel z rezystora zabudowanego na boku szafy ma byc uziemiony na dlawiku na
  • Odpowiedz
@kwantowykocyk: OK jakis koles sie wypowiedzial ze rekomendacja PI dla profinetu jest uziemiac z obu stron. Spoko.

Ja elektryk a nie informatyk - moze ma to jakis wplyw na zaklocenia danych. NIe wiem. Chca to uziemiam.

Ale jaki ma sens uziemianie kabla z rezystora? Ba... Lepiej. Rezystor ma termik (zwykly bimetal jak w starych zelazkach). Jest zwarty albo rozwarty. I ten termik leci na wyspe I/O. I zgadnij co? Rowniez ma
  • Odpowiedz
  • 0
@Jarek_P: Czyli wystarczy coś takiego?
peszel już idzie ziemią a możliwości puszczenia go inaczej już nie mam. No i w przyszłości tym samym peszlem może pójść nowy przewód przyłączeniowy do domu.
  • Odpowiedz
Czyli wystarczy coś takiego?


@Mikseth: nie ma w opisie stwierdzenia, że to jest kabel żelowany, dopytaj sprzedawcy i jeśli tak, to spokojnie wystarczy.
[edit] jest powiedziane, że to jest kabel suchy. Czyli nie, do ziemi musi być żelowany.
  • Odpowiedz
40cm kabel ethernetowy miedzy 2 falownikami i ma byc uziemiony na kazdym falowniku (z obu stron)


@gorzki99: jak jest na jednej maszynie to nie ma problemu, jak go jest kilkadziesiąt metrów i z obu stron są osobne uziomy to już może być problem, nie zawsze będzie ale może
  • Odpowiedz
jak jest na jednej maszynie to nie ma problemu, jak go jest kilkadziesiąt metrów i z obu stron są osobne uziomy to już może być problem, nie zawsze będzie ale może


@wypokowy_expert: Na 2 osobnych urzadzeniach (2 falowniki). A co odleglosci to az sprawdze. Odcinki po kilkadziesiat metrow nie sa niczym niezwyklym. A wtyczek uzywamy metalowych (i sa polaczone z ekranem).
W szafie jest ekran uziemiony. Teraz tylko musze sprawdzic czy
  • Odpowiedz
@gorzki99: ale wszędzie macie wyrównanie potencjałów, przekroje przewodów ochronnych pewnie grubości palca. Porządna fabryka nijak ma się do domowej rzeczywistości.
Gdzie pomiędzy różnymi uziomami możesz mieć kilka V różnicy.
  • Odpowiedz
ale wszędzie macie wyrównanie potencjałów, przekroje przewodów ochronnych pewnie grubości palca.


@wypokowy_expert: Przekroje tak standardowo na linii to 10-16 mm^2 (czasem 25). No i fakt - wszystko jest uziemione :PP (nawet zdarza sie ze po kilka razy) Nawet spotkalem sie z uziemieniem plastikowej kasetki (sic!)
  • Odpowiedz
  • 2
@Mikseth lepiej ciągnij prąd i obok światłowód. Gotowy patchcord zrobiony na zamówienie, na metry. Te 70 m to już dużo, może być problem w czasie burzy.
  • Odpowiedz
  • 0
@gorzki99: @Jarek_P @wypokowy_expert A jeszcze o jedno spytam:
Czy umieszczenie switcha daje jakieś ograniczenia? Nie będzie problemów z adresacją IP/problemów jak kiedyś któreś z podłączonych tam urządzeń będzie np. serwerem domowym/monitoringiem? Trochę bym sobie skrócił drogę przewodu i miał możliwość dołączyć coś np. kamerę. Taki switch przykładowo? byłby podłączony już do głównego routera RT-AC66U (który za ~rok głównym nie będzie i albo będzie w trybie AP albo zastąpię go switchem). No
  • Odpowiedz