Wpis z mikrobloga

@Sercem_Wycinane: żależy co tam w tej piwnicy planujesz. Jeżeli jakąś siłownie to jeszcze. Ja jestem zwolennikiem podwójnej wiaty z dachem pv na auta, piwniczki(gotowe przywożą) wykopanej w ziemię na przetwory i wielkiego budynku gospodarczego (ze stryszkiem na meble ogrodowe) na rowery, motocykl, narty, warsztat itp.
  • Odpowiedz
@adhsklusljhagxnki: głównie chodzi o koszty. Różowa uważa że nie opłaca się w dzisiejszych czasach robić piwnicy. A ja uważam że fajnie by było jakby z dwa pokoje były jeszcze dodatkowo. W lato będzie tam chłodniej i zawsze można jakieś graty tam wrzucić.
  • Odpowiedz
  • 2
@Sercem_Wycinane ja mam piwnice. Pierwotnie miała być tylko pod połowa domu, ale majster doradził, żeby zrobić pod caloscia. I to była jedna z lepszych rad, bardzo by mi teraz brakowało tego miejsca.
Ale. Mam raz że mała działkę, więc nie było szans na dodatkowa szope, garaz. A dwa mam działkę że sporym spadkiem, więc samo wyprowadzenie do poziomu w zasadzie zrobiło mi już piwnice.

Jeśli miałbym płaska i duża działkę to bym
  • Odpowiedz
@Sercem_Wycinane: piwnica kosztuje tyle samo bądź więcej niż piętro (zależy od gruntu i wody). Więc równie dobrze możesz pójść w górę zamiast w dół.
A garaż lub budynek gospodarczy będzie dużo tańszy niż ta piwnica
  • Odpowiedz
@Sercem_Wycinane: jak nie masz wysoko wód gruntowych to można się pokusić o piwnice i nie będzie to wyrzucony pieniądz ale jak budujesz na działce z wysokim poziomem to izolacje są drogie i na dodatek łatwo coś zepsuć a późniejsza ich naprawa jest bardzo trudna. To samo jak budujesz na skarpie to nawet przy niskim poziomie wód jeśli robisz częściowe podpiwniczenie to ciężko je zrobić szczelnie a naprawa jest niemożliwa bo pod
  • Odpowiedz
  • 0
@Sercem_Wycinane zależy, ja niby mam wysoko dom i dobrze zrobioną piwnice, ale woda potrafi się pojawić raz na kilka lat. W piwnicy można dzieciaka zamknąć lub teściową
  • Odpowiedz
@Sercem_Wycinane: nie patrz na wyniki ankiety, piwnicy juz od dawna sie nie buduje i wcale nie dlatego, ze to duze koszty tylko dlatego, ze BARDZO ciezko to zrobic dobrze (zalezy od terenu). Nikomu to tak naprawde niepotrzebne, jak chcesz miec wiecej pomieszczen to po prostu robisz wiekszy metraz.
  • Odpowiedz
@Sercem_Wycinane: ja z powodu kalkulacji kosztów odpuściłem budowę piwnicy, ale gdybym mógł sobie pozwolić to bym robił.

I teraz w trakcie budowy swojego domu mam takie przemyślenia:
dodatkowe koszty w przypadku piwnicy to tak naprawdę strop i większa powierzchnia ścian fundamentowych (wraz z ich ociepleniem) Jak murujesz na 7 warstw, to tak naprawdę drugie tyle i masz ok. 2,2m.
Natomiast można popłynąć na izolacji przeciwwodnej, obecnie w moich warunkach wystarczająca byłaby
  • Odpowiedz
@Sercem_Wycinane: od trochę innej strony (garaż):

dla mnie garaż w bryle domu to must have (wygoda a nawet luksus jakiego nie daje mieszkanie czy dom z wiatą.. zimą wsiadasz i wysiadasz w bluzie, zakupy prosto do kuchni).

I tutaj garaż w piwnicy ma jeden minus: trzeba dygać z zakupami po schodach. Mając garaż na parterze, w bryle, jest ultra wygoda, a jak z garażu do spiżarni blisko to już w ogóle.
  • Odpowiedz