Wpis z mikrobloga

Witam wszystkich serdecznie i zapraszam do relacji z wykonania zadania w ramach akcji #mirkowyzwanie ( ͡ ͜ʖ ͡)

1. Na każdym cmentarzu spoczywają zmarli, którzy mieli ciekawą historię. Odszukaj ich groby i opowiedz nam o ich losach.
2. Zrób zbiórkę wysokiej jakości karmy dla zwierząt i podaruj ją wybranej przez siebie organizacji pomagającej zwierzętom.
3. Wyślij pocztówkę z pozdrowieniami do dowolnej osoby, której adres posiadasz - nie informując jej o tym wcześniej.

Tym razem wybrałam zadanko, które wymaga w głównej mierze siedzenia przed kompem.

1 listopada byłam na cmentarzu, który znajduje się w moim rodzinnym mieście #sandomierz i który to cmentarz był pierwszym, jaki w życiu odwiedzałam. Jest tam pochowana m.in. moja prababcia, z którą mieszkałam w dziecięctwie.

W Sandomierzu są trzy cmentarze, cmentarz św. Pawła nie jest najstarszy, jednak znajdują się na nim również zabytkowe grobowce. Zainteresowanych odsyłam do strony przygotowanej przez mojego kumpla w ramach pracy zaliczeniowej w technikum konserwatorskim: http://www.cmentarz.sandomierz.net/ Wg planu znajduje się tam 56 zabytków.


Grobowiec, który wpadł mi w oko, leży w zupełnie innej części niż ten mojej rodziny, więc nie kojarzę go z czasów, gdy na cmentarz chodziłam z rodzicami. Jest duży i widać, że byle kto nie został w nim pochowany. Co więcej - zainteresowało mnie nazwisko, które widnieje na nagrobku: Nekanda Trepka. Musicie przyznać, że nietypowe (ʘʘ)

OK, pierwsza (terenowa) część zadania wykonana!
Teraz pora na risercz w internecie.
I oto co udało mi się ustalić.

Nekanda Trepka to jeden z najstarszych i najdostojniejszych rodów polskich. Ród ten od czasów Kazimierza Wielkiego nosił przydomek Nekanda. Nekanda - z łac. necanda “ta, która ma być zabita, wytrzebiona”. Trepka - to chyba od rodzaju obuwia xD


Ród Trepków dzielił się na kilka linii.
W Sandomierzu pochowani są małżonkowie Adolf i Tekla (z d. Katerla).

Adolf, a właściwie Nikodem Adolf Erazm, urodził się 10 listopada 1822 roku jako syn Bonawentury i Joanny Trepków.
W 1850 ożenił się z Teklą Katerlą (ur. 1829). Tekla to rodzona siostra Józefy Katerli, matki Stefana Żeromskiego. Tu ciekawostka: pisarz był znany również pod pseudonimem Józef Katerla.
Tekla była matką chrzestną Stefana.
Trepkowie początkowo mieszkali w Tyńcu pod Jędrzejowem, gdzie w czerwcu 1851 przyszła na świat ich córka - Bolesława (wł. Bolesława Ignaca Maria). Później w Gruszczynie, gdzie w 1854 roku urodził się ich pierwszy syn Józef (wł. Józef Bonawentura Sylwin).
Od ok. 1860 roku dzierżawili majątek w Górnie pod Kielcami, gdzie w lipcu 1863 roku urodził się drugi syn Ignacy (wł. Ignacy Onufry Bonawentura).
Trepkowie mieli w sumie pięcioro dzieci: Bolesławę, Józefa, Ignacego, Janinę i Kazimierę.

W czerwcu 1872 Adolf i Tekla kupili od rodziny Jabłońskich majątek w Chobrzanach (15 km od Sandomierza).
Dwór, w którym zamieszkali (a po którym obecnie nie ma śladu), znajdował się w pobliżu kościoła. Jak pisał o nim Stefan Żeromski we wrześniu 1888 roku podczas pobytu u wujostwa - dwór był “słomą kryty, niski, prosty tylko, a biały, a widać go z daleka”. Żeromski gościł u Trepków wielokrotnie, np. tuż po śmierci swojego ojca, w zimie 1884 roku (matka wtedy już nie żyła, Stefan miał wtedy raptem 10 lat).

W 1901 roku, tuż przed wyprowadzką z Chobrzan, Trepkowie ufundowali figurę Chrystusa Frasobliwego. Figura stoi do dzisiaj na rozdrożu we wsi.

Ostatnie lata życia małżonkowie spędzili w Sandomierzu, mieszkali w drewnianym domku na Podwalu.
Tekla zmarła w 1907 roku, Adolf cztery lata później (21 lipca 1911) w wieku niespełna 89 lat.

#historia #ciekawostkihistoryczne
faramka - Witam wszystkich serdecznie i zapraszam do relacji z wykonania zadania w ra...

źródło: 20231101_160522

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
  • 17
Akt zgonu Tekli (1907 rok) pochodzący z księgi parafialnej kościoła św. Pawła. Sandomierz leżał w zaborze rosyjskim, dlatego metryka spisana w tym języku.
Ciekawostka: tego samego roku urodziła się moja prababcia (również “zgłoszona” w kościele św. Pawła).
faramka - Akt zgonu Tekli (1907 rok) pochodzący z księgi parafialnej kościoła św. Paw...

źródło: zgon_tekla

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 2
@Borszczuk:

Słownik języka polskiego PWN mówi:

niespełna «partykuła dodawana do wyrażenia określającego ilość, liczbę, miarę, informująca, iż czegoś jest niewiele mniej, niż komunikuje to dane wyrażenie, np. Miał niespełna pięćdziesiąt lat.»


¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
@faramka: Jezus był slowianinem, robi przykuc. Też to zadanie wybrałem sobie, w krotce publikuje wpis. Jak zobaczyłem Twój to juz myślałem że zaklepałas mi temat xd
  • Odpowiedz
@faramka: Tak i nie :) Niemal i niespełna znaczą z grubsza to samo to prawda, ale pierwsze zazwyczaj stosuje się do wyrażenia dużych ilości, drugie małych. W związku z tym w Twoim tekscie powinno być "niemal 89 lat" bo wiek 89 jest dużą wartością w kontekscie żywotności ludzi. Natomiast jeśli np. zorganizujesz zbiórkę z celem 1000 zł a uzbierasz tylko 3,20 to będzie to "niespełna 4 zł" bo w kontekscie twojego
  • Odpowiedz