Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się, kiedy wreszcie porządnie się nasyci rynek informatykami/programistami? No przecież kolejny rocznik kończy mgr informatyki i zaczyna nowy chyba około 50 tys zaczyna informatykę. I tak co roku i sru i sru kolejny i sru kolejny. No przecież musi się nasycić wreszcie. Co będzie za 10 lat? Kedy naprawde chat gpt wypchnie juniorów. Jeszcze nie teraz ale za 10-15 lat być może. W którym roku przyjdzie nasycenie?
#pracbaza #programowanie #it #studbaza
  • 16
@Veni: to nie ma znaczenia, bo przecież 90% osób idzie na staż na 3 roku studów. Rzadko jest taka sytuacja, że dopiero po 5 latach studiowania zaczynasz praćę, 90% ludzi ze studiów IT ma już 2-3 lata stażu po 5 latach studiów (na 2/5 etatu ofc)

Ja np mam inżyniera, a magistra robiłem ale olałem
@Veni: no nie bardzo, każdy kto studiuje informatykę idzie pracować do IT, tylko nie kazdy leci w programowanie. Sporo osób na studiach miałem którzy byli/zostali jakimiś product ownerami, wykladowcami, nauczycielami IT, testarami, adminami czy nawet jakiś support. Jednak te studia otwierają wiele dróg i nie da się ukończyć studiów IT i robić coś innego - chyba że np na studiach odkrywasz, że IT cię nie interesuje ale chcesz mieć papier więc
@nad__czlowiek: Nasza wymiana zdań w tym temacie nie do końca chyba ma sens, bo mamy zupełnie inne doświadczenia jak widzę. Żeby nie tworzyć zbędnych elaboratów, bo troszkę szkoda czasu, to odpowiem na pytanie z tematu. Na pewno nasycenie nie nastąpi w najbliższych latach.
@Veni: z tym się zgodzę, ponieważ sytuacja od lat nigdy nie była tak kiepska. Od zawsze mówiło się o kilkuset CV dla juniora na 1 miejsce. Nigdy nikt by się nie spodziewała że taka sytuacja dotknie midów a to się właśnie dzieje, na stanowiska mida wpływa kilka set CV. Póki co seniorów brak i śpią spokojniej ale nic bardziej mylnego. Za 5 lat ten sam kryzys dotknie seniorow i będzie kilkaset
@nad__czlowiek: Jedynym problem w ilości wysłanych CV jest brak odpowiednich umiejętności weryfikacyjnych do sprawnego procesu selekcji ze strony zespołów HR. To czy na dane stanowisko przyjdzie 1 CV, tysiąc czy 10 tysięcy w żadnym stopniu nie świadczy o przesyceniu rynku.
@Veni: świadczy o tym fakt, że programisci z mojego byłego teamu mieli kilka miesięcy problem ze znalezieniem pracy. Sęk w tym że ja jestem max średnim programistą bo nie pasjonuje mnie ta branza, jestem tu tylko dla kasy, ale ja się trzymałem długo firmy i nie zmieniałem stołka, więc nie zostałem zwolniony. Natomiast tamci programisci byli znacznie lepsi ode mnie, wymiatacze i eksperci, dlatego często zmieniali pracę i sporo więcej zarabiali.
@dzbanzyciowy u mnie 3/4 ludzi co studiowało infe robi poza branża, połowa nie skończyła studiów. Z około 80 osób co zaczynało może z 10-15 siedzi w programowaniu.

Zobacz ilu psychologów kończy rocznie studia a psychologów dziekciecych nadal mega brakuje (zwykłych tez) to nie jest takie proste bo bardzo dużo ludzi się „rozmywa”
@dzbanzyciowy:

No przecież musi się nasycić wreszcie. Co będzie za 10 lat?

Coraz więcej "zwykłych" zawodów będzie potrzebowało technicznych kompetencji więc porobią dodatkowe studia i lepiej się odnajdą na rynku pracy niż gdyby nie skończyli tej informatyki