Wpis z mikrobloga

15 listopada 2023 r. nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się nowe wydanie książki "Doskonała próżnia" Stanisława Lema.
Przeczytać książkę i napisać jej recenzję, nic trudnego. A co, gdyby stworzyć analizę książki, która nigdy nie powstała? Podjął się tego Stanisław Lem, dając kolejny dowód, jak nietypowymi drogami wędrowały jego myśli.
Doskonała próżnia to zbiór mistrzowskich tekstów, w których krakowski pisarz z niezwykłą erudycją, głęboką refleksją ontologiczną, a także ironią (a jakże!) pisze o fikcyjnych tekstach, próbując skomentować i uporządkować współczesne zdarzenia. Recenzja to tylko pretekst do zagłębienia się w rozważania filozoficzne, które nurtowały Lema przez całe życie.
„Pisanie powieści to forma utraty swobód twórczych. (...) Z kolei recenzowanie książek to katorga jeszcze mniej szlachetna. O pisarzu da się przynajmniej powiedzieć, że sam siebie zniewolił — obranym tematem. Krytyk jest w gorszym położeniu: jak katorżnik do swych taczek, tak do dzieła omawianego przykuty jest recenzent. Pisarz traci wolność we własnej, krytyk — w cudzej książce. (…) Literatura opowiadała nam dotąd o fikcyjnych postaciach. My pójdziemy dalej: będziemy opisywali fikcyjne książki. Oto szansa odzyskania swobód twórczych, a jednocześnie zaślubiny dwóch sprzecznych duchów — beletrysty i krytyka”. (fragment książki)

źródło
#literatura #ksiazki #lem #stanislawlem
Lifelike - 15 listopada 2023 r. nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się nowe wyda...

źródło: doskonala_proznia_653f75cad9297

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
@Lifelike: Jestem takim trochę fanem Lema, nawet z niemałym trudem skompletowałem serię Gazety Wyborczej i czytuję sobie do snu, ale z Doskonałą Próżnią mam problem - trzy razy podchodziłem i nie mogę przebrnąć. Forma recenzji jest ciężka, bo tam de facto nie ma fabuły, która może wciągnąć. Może błędem jest próba czytania tego przed snem :)
  • Odpowiedz