Wpis z mikrobloga

Właściwie to co wiecie o Białorusi po za tym, że "kartoszki" i Łukaszenka? No ja też gówno. Coś tam w ogóle jest? Jakieś góry, rzeki, morza? #!$%@? nie wiem. Karpaty? Sąsiedni kraj a jest dla mnie większą tajemnicą niż jakiś Sułtanat Brunei.

#bialorus #geografia #rosja #ukraina
  • 31
  • Odpowiedz
  • 31
Karpaty?


@SpaceCat: Jeśli tam szukasz Karpat, to obawiam się, że nieznajomość Białorusi nie jest twoim największym problemem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@SpaceCat: Takie filmy coś tam pokazują
http://youtube.com/playlist?list=PLonhezuZQT1bSf9XDD4N0JxMFyyrYCbmq

Albo takie z Polskiej perspektywy

http://youtube.com/playlist?list=PLtt4WN7-9tK5pLo4F6y4bMZJ4z10n2nEo

lub

http://youtube.com/playlist?list=PLxAq4sgcxncw0otvCzyUCAklfVfQweVSu

Na pewno istnieje ruch bezwizowy ze strony Białorusi dla Polaków, ale nie wiem czy zarządzające naszym krajem marionetki nie pozamykały całkowicie wszystkich przejść dla pojazdów osobowych oraz osób prywatnych.
Jak nie to sobie pojedź i zobacz
  • Odpowiedz
@SpaceCat:

kraj bardzo skostniały politycznie - jest to taka postsowiecka republika rządzona autorytarnie przez byłego dyrektora kołchozu. Nawet jego styl zarządzania jest podobny (ebanie ludzi na pokaz przed kamerami a tak naprawdę to nie zmienia się nic)

politycznie jest przyspawany do rosji - ale tak naprawdę to oni się za bardzo nie kochają, takie małżeństwo z rozsądku - łukaszenko wie, że jego nie wiadomo którą kadencję i sfałszowane wybory jest w
  • Odpowiedz
@Kresovianin: Dobrze XD, szczególnie dla Litwinów którzy masowo tam jeździli po tańsze zakupy. Otóż to idealnie pokazuje jakie antysuwerenne kundle rządzą naszymi krajami. Przecież to się zaczęło od wprowadzenia ruchu bezwizowego przez Białoruś, która pokazała, że nie ma nic do ukrycia przed społeczeństwami krajów sąsiedzkich( liczyli, że zrobi coś przeciwnego i sama się zamknie aby mogli pokazać, że jest wroga). Więc na rozkaz anglosaskich panów nie mieli wyjścia, bo istotą tego
  • Odpowiedz
@Barszczukarp: No, Białoruś taka pokojowa i przyjazna, że aż próbowali (i w pewnym stopniu dalej próbują) wpychać nam przez granicę imigrantów by zdestabilizować nasze państwo. XD

Zamykanie granic to bardzo dobra decyzja i już dawno powinny być całkowicie zamknięte. To jest właśnie dbanie o interesy Polski.
  • Odpowiedz
a najbardziej obawia się zawsze wojen (zimnych oraz gorących) ponieważ to zagraża spokojowi i trwaniu władzy


@Barszczukarp: ale hybrydowe wojny to już ok, ściągając inżynierów i kierując na granice z Litwą, Łotwą i Polską xD
  • Odpowiedz
@nostalgiwolf: @GoracyStek
To u niego próbowaliśmy robić rewolucję i to jawnie mówiliśmy, a potem bodaj UE zabrała pieniądze które przez lata płaciła ( jak np. Egiptowi) za wyłapywanie nielegałów chcących się dostać do krajów zachodnich np. Czeczenów i innych z Bangladeszu. Więc po prostu w rewanżu powiedzieli, że teraz nie będą ich zatrzymywać
Jedno z drugim nie ma nic wspólnego, a zamykanie przejść granicznych które łatwo upilnować i kontrolować szkodzi tylko
  • Odpowiedz
Więc po prostu w rewanżu powiedzieli, że teraz nie będą ich zatrzymywać


@Barszczukarp: to ciekawe że białoruskie biura podróży organizowały im loty.
Jest różnica między "nie zatrzymywaniem", a aktywnym ściąganiem i wysyłaniem ich na granicę przy pomocy służb
  • Odpowiedz
@GoracyStek: To polityczne zemsty i rywalizacje czyli pojedynki pasożytów przy korytach, a ja pisałem o społeczeństwie i gospodarce bo to jest dla mnie istotne. Zresztą ilu z nich przyszło i przyjdzie z Białorusi ?, a są łatwiejsze kierunki z krajów Schengen(z Ukrainy wlało się też bardzo dużo śniadnych nacji razem z Ukraińcami, a kto był w Przemyślu wtedy ten widział 2022).
Polska jest całkiem atrakcyjna po niemal 20 latach inwestowania w
  • Odpowiedz
@Barszczukarp: tak samo nawet z Rosja w obwodzie Kalingradzkim dalo sie wprowadzic maly ruch graniczny - Lukaszenko wszystkie takie incjatywy blokowal. Lykasz ruska propagande jak kompletny ignorant.
  • Odpowiedz
@Miniu30: Każdy z czegoś żyje i będzie dalej żył, ale ten przemyt to jakieś dodatki do całokształtu bo żyli głównie z eksportu benzyny i produktów ropopochodnych ( podobnie jak my mają dwie dość nowoczesne rafinerie) przerabianych z dużym zyskiem dzięki taniej ropie. No i także z nawozów potasowych, które są bardzo pożądane na świecie przy produkcji żywności. Wiadomo, że gospodarka zdecydowanie zbyt scentralizowana, ale i tak to się tam zmienia na
  • Odpowiedz
@Barszczukarp: to co podales to sa dotacje od Rosji bez ktorej mieli by gospodarczy armagedon - co roku od dekad pompuja w nich olbrzymie pieniadze w surowcach i normalnie by utrzymac na powierzchni. Bo w zwiazku z ZbiR BIalorus ma sie stac czescia Rosji. Lukaszenko skutecznie o to zadbal by nie bylo alternatywy. BIalorusini ktorzy chcieli zakladac prywatne biznesy i miec spokoj od mafi robili to w Rosji najczesciej w okolicach
  • Odpowiedz
@Miniu30: No i niech sobie będą w sferze rosyjskiej, a my europejskiej, ale róbmy obopólnie korzystnie interesy i nie siejmy zamieszania bo rewolucje i wojny zawsze prowadzą do najgorszego cierpienia
  • Odpowiedz
@Barszczukarp: Jest zupełnie odwrotnie, to Białoruś jeździła na zakupy tutaj i jeździ nadal, tyle, że w ograniczonym zakresie. Czego ja tu nie widziałem, od starszych pań w kufajkach rzucających się na tanie mięso w biedronce po zapakowane busy po zakupy w Białymstoku. Od dłuższego czasu reżim dokręcał śrubę własnym obywatelom pod względem wwozu określonej ilości i rodzaju towarów, stąd zresztą te wycieczki do Białegostoku, limity były na osobę. A opłacało się
  • Odpowiedz