Wpis z mikrobloga

#programowanie #programista15k #programista25k #sprintyjacka

Jak do tego dojdzie? To proste.
1. Dogadane firmy zaczną w jednym momencie masowo wystawiać same oferty pracy z biura, hybrydy i zdalne będą stanowiły niszę jak w 2019 roku.
2. Zaczną stopniowo zwalniać ludzi, którzy nie są kluczowi, ale są na hybrydach oraz zdalnej
3. Na rynku doprowadzą do podobnej do teraz lekkiej nadpodaży specjalistów z doświadczeniem. Już teraz większość programistów drży o posadki. Wielu było programistów co pracowali full-remote za 150zl/h i nagle dostali wypowiedzenie, przez 3-4 miesiące nie mogli znaleźć nic sensownego. Poduszka zaczęła się kurczyć i zdecydowali się na pracę hybryda 3-4 dni z biura za 120-130zl/h
4.Caly proces zajmie kilka lat, ale spokojnie do 2026-2027 większość z 70% będzie pracowała już w trybie 5 dni z biura. W 2019 z biura pracowało grubo 90-95% osób, może z 5-10% farciarzy miało full remote. Obecnie będzie coś na zasadzie: 70% z biura, 20-25% hybryda 3-4 dni z biura i 5-10% ofert zdalnych. Podobnie jak w 2019, najwięcej pracy z biura, ale trochę hybrydy i mała część ofert do pracy full remote

Wszystko zależy od tego jak firmy się dogadają. Zaraz będziecie coś gadać, że przecież firmy się nigdy nie dogadają!!! To ciekawe, wejdźcie na dowolny job-board, oferty zdalne to może obecnie 30%, 70% to hybrydy. Skoro udało sie z hybrydą, uda się z full on-sitem.

Największym problemem ludzi są kredyty. Każda firma doskonale wie, że większość jest zakredytowana na wiele lat, więc mogą sobie 2-4 miesiące na bezrobociu powybrzydzać, ale potem wezmą pracę hybryda/biuro z pocałowaniem ręki, a na oferty zdalne będzie wpływało z 10 razy więcej CV na jedno miejsce, powiedzmy dwa przykłady za to samo stanowisko i wymagania:
- praca z biura/hybryda 50-100 CV 130zl/h
- praca zdalna 500-1000 CV 100zł/h

Spora konkurencja, kredyt na karku i szybko kończąca się poduszka skutecznie zmusi ludzi do brania pracy z biura. Oferty zdalne to będzie złoty graal. Więc dla własnego dobra - zmieniajcie pracę już teraz, gdzie jeszcze jest full-remote i cieszcie się kilka lat pracą zdalną, módlcie się żeby nie było redukcji etatow. Zmiana pracy w 2024-2025 zapewne skonczy się dla was przymuszoną hybrydą/biurową albo mega konkurowanie z setkami innych doświadczonych devów o pracę zdalną płatną mniej o 20-30% niż średnia rynkowa.

Proste prawo popytu i podaży
nad__czlowiek - #programowanie #programista15k #programista25k #sprintyjacka 

Jak do...

źródło: w koncu

Pobierz
  • 27
  • Odpowiedz
Wszystko zależy od tego jak firmy się dogadają. Zaraz będziecie coś gadać, że przecież firmy się nigdy nie dogadają!!!


@nad__czlowiek: oczywiście, że firmy się dogadują w sprawach zatrudnień i ofert pracy. Często jest układ, że firma X nie bierze ludzi z firmy Y i odwrotnie bo tak się dogadali żeby sobie ludzi nie podbierać. Szczególnie w Polsce to bylo oczywiste, że nie będzie za długo pracy zdalnej. Polski manager musi czuć
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek mam zespół posklejany z ludzi z całej Polski i jeszcze kilku z zagranicy. Nasi klienci są rozsiani po całej Europie.
Uważam że jak ktoś jest ogarnięty to raczej mu nie grozi przymusowy powrót do biura, bo kogoś takiego starasz się zatrzymać za wszelką cenę.
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek dlatego tylko własna działalność. Firma ma swoje biuro, zaraz obok mojego łóżka. Jeśli klient chce mnie widzieć w biurze, mogę wystawiać delegacje i wtedy niestety będzie mniej czasu na pracę
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: gdyby tylko programiści potrafili marketingowo udowodnić że praca zdalna jest bardziej efektywna niż praca w biurze, ale niestety nie potrafią, ponieważ brakuje im umiejętności miękkich ¯\(ツ)/¯

Co stoi na przeszkodzie aby każdy programista obowiązkowo był mistrzem asertywności? ()
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek @CalibraTeam @lone_sloane @AnonimoweLwiatko @odysjestem @MilionoweMultikonto

Jestem od niedawna w IT, ale to nie jest tak, ze przez to ze jednak ludzie pokazali ze mozna efektywnie pracowac zdalnie (covid), to ten powrót do biur to pieśń przeszłości?
Duzo ekip jest posklejanych po calej Polsce jak nie Europie, nie da rady zeby oni byli wszyscy w firmie.

Kolejna sprawa, nie wyobrazam sobie pracowac w Open Space jak obok bedzie 20 ludzi, halas, brak
  • Odpowiedz
Zaraz będziecie coś gadać, że przecież firmy się nigdy nie dogadają!!! To ciekawe, wejdźcie na dowolny job-board, oferty zdalne to może obecnie 30%, 70% to hybrydy. Skoro udało sie z hybrydą, uda się z full on-sitem.

@nad__czlowiek: Podoba mi się, jak paranoiczne jednostki potrafią z każdej rzeczy zrobić międzynarodowy spisek xD

A może po prostu duże firmy uznały, że można ściągać ludzi do biur bo nie ma już zagrożenia, że jeden
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: ja mysle ze masz racje
ja pracowalem w IT wiele lat i nigdy nikt nie pozwalal pracowac zdalnie, w koncu po latach wywalczylismy jeden dzien z domu 4 z biura
i przyslla pandemia i nagle sie dalo
ale tu gdzie jestem, czyli w belgii, po pandemii nie ma wlasciwie ofert zdalnych
zawsze hybryda
dostaje kilkanascie ofert nadal tygodniowo czasami i wszystkie sa hybrydowe albo full biuro

ogolnie dla mnie biuro
  • Odpowiedz
Dogadane firmy zaczną w jednym momencie masowo wystawiać same oferty pracy z biura


@nad__czlowiek: Nic takiego nie będzie, praca zdalna w tej branży stała się normą i nikt już tego nie zatrzyma, bo i po co? Flex office to mniejsze koszta. Tak samo możliwość pracy zdalnej może być użyta jako karta przetargowa: jak widzisz, że nie ma w ofercie możliwości pracy zdalnej to idziesz do konkurencji, która daje taką możliwość. I
  • Odpowiedz
Nic takiego nie będzie, praca zdalna w tej branży stała się normą i nikt już tego nie zatrzyma, bo i po co? Flex office to mniejsze koszta


@Folmi: piekne wyparcie, obecnie 70% ofert to hybryda gdzie masz mała konkurencję 50-100 CV oraz zdalne 30% gdzie masz 500+ CV większość z was w przypadku utraty pracy o full remote może pomarzyć, skończyło się
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: xD Z remołt ściągają korpa i mityczne fangi. Ich stać na wybrzydzanie, mniejszych firm nie ponieważ mają ograniczone budżety. Francuska mała firma na 50 osób nie zatrudni francuza ponieważ będzie mu musiała zapłacić znacznie więcej niż polakowi pracującemu zdalnie.
  • Odpowiedz
@sebastian_burczynos: czy ja wiem? Przecież taki francuz senior developer ma z 8k brutto euro czyli 5k netto euro. A Polak 30k na fakturze u pośrednika, który bierze przeważnie 30% czyli kontraktornia kasuje polskiego deva za 39k PLN co daje okolo... 8000 euro

A dajmy na to 25k na fakturze to jest 32.5k kasowane w kontraktorni czyli 6,5k euro, więc przeważnie zatrudnienie Polaka daje 0-1500 euro oszczędności na pracowniku, to jest mało
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: dawno temu już to ustaliliśmy: https://wykop.pl/link/6987697/microsoft-szykuje-sie-do-przeprowadzenia-masowych-zwolnien-10-tys-osob/komentarz/114475347/plan-jest-prosty-i-znany-zdalnych-zwalniamy-a-nowe-posady-tylko-hybrydowe-mamy

hybryda, coraz więcej potrzeby spotkania w coraz większą liczbę dni, aż w końcu w pełni powrót. Powolne gotowanie żaby tak żeby nie wyskoczyła zanim się ugotuje. Nerdy nie mają silnych związków zawodowych / izby informatyków jak lekarze, prawnicy, nauczyciele, a BATNA się im kończy więc nie mają indywidualnej pozycji negocjacyjnej z nawet małymi plantacjami oprogramowania, nie mówiąc o międzynarodowych korpo
  • Odpowiedz