Wpis z mikrobloga

Pytanie do ekspertów.
Instalator pompy ciepła zamontował mi bufor 400l, bo uwaga, akurat taki miał. Wstępnie miał być 200l. Tak samo bojler, 400l, wcześniej miał być 200l. W domu 3 osoby. Ustawić jakaś mniejszą temperaturę tego bojlera? Np 39 stopni czy jak. Czy są jakieś minusy takich dużych zbiorników? #pompaciepla #ogrzewanie #klimatyzacja
  • 10
@Harvey_Specter: jakiej mocy pompa ciepła? Duży dom? Dużo korzystacie z ciepłej wody użytkowej?
Prawdopodobnie będziesz niepotrzebnie dogrzewał duży bufor i zbiornik na wodę, a wykorzystasz tylko część zładu na instalacji. Odbije ci się to na rachunkach.
Będzie wymieniał te elementy na mniejsze czy powiedział że ma większe i #!$%@??
@Harvey_Specter: w zależności od producenta bufor zalecany do PC może wynosić 10-20 l na każdy kW mocy, pomniejszony o wielkość zładu w instalacji. Jedyny pomysł jaki mi przychodzi do głowy przy zastosowaniu tak dużego bufora to kiedy masz pompę ciepła typu on/off a nie na falowniku. Jaki producent pompy?
Jeśli macie standardowe zużycie dla 3 osób to 400 l również wydaje się dużym przegięciem, które może ci się odbić kiedyś czkawką.
@Napleton projektant wpisał bufor i cwu 200l, monterzy przywieźli 400i mówią że taki ma być. Pompa monoblok plus glikol. Nazwy nie pamiętam, ale jakiś chińczyk z naklejka polskiego producenta. Wiem tylko że sprężarka Panasonic. Glikol nie jest wpuszczany w instalację domowa Tylko krąży między buforem a pompą.
@Harvey_Specter będziesz dogrzewać jak głupi duży zlad wody z bufora i podobnie z wodą uzytkową. Pompa będzie chodzić żeby utrzymać temperaturę zamiast odpalać się tylko tyle ile potrzeba.
Ja bym drążył temat czemu aż tak duże Zbiorniki dają skoro dodatkowo jest wymiennik między pompą a buforem. Legionella to kolejny temat do ogarnięcia.
Firma jakaś zaufana? Skasowali cie dużo za montaż?
@Napleton ja to robiłem na program gminny i nie miałem za bardzo opcji wyboru wykonawcy i technologii. Zapłaciłem za to jakieś grosze. Tematu zbiorników raczej nie będę drążył bo już zamontowane. Ale tak myślę, jak bufor jest duży to nie robi jakiś mega strat. Przecież i tak jest w budynku. Jak będzie oddawał ciepło to przy okazji ogrzeje mi maszynownię, w której akurat nie mam grzejnika. A nie będzie mi dzięki temu
@Harvey_Specter ja też mam przewymiarowany bufor, zamiast 150-200 litrów mam 300… dowiedziałem się o tym po czasie, jakie mam przez to straty energi- wydajności pompy nie wiem, pompa tez Panasonic