Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się tak zupełnie po ludzku co trzeba mieć we łbie żeby zagłosować bezpośrednio na takiego Ziobrę albo Czarnka. Czy ludzie w powiatach rzeszowskim i lublinskim to są jacyś kosmici? Ci panowie dostali po kilkadziesiąt tysięcy (!) głosów.. może ktoś to wyjaśnić jak to jest możliwe? Rozumiem 1000, 3000 osób uznało że Ci panowie to coś więcej niż ponowne wcielenia Ławrientija Berii czy kogoś jego pokroju, ale skąd kilkadziesiąt tysięcy głosów?!
#lublin #rzeszow co jest #!$%@? z wami?
#bekazpisu #wybory #tvpis #chlewobsranygownem #polityka
  • 21
  • Odpowiedz
@Janusz_Conway: Bo ludzie często nie patrzą na nazwiska, tylko na pierwsze kratki pod konkretną listą. Stąd pierwsze miejsca na liście są zawsze najlepsze, bo dla większości wyborców są "defaultowe" przy głosowaniu. To, że takie Ziobra i Czarnki się dostają, to tylko efekt tego, że są wysoko na listach, gdzie stara babinka nie myśląc zaznacza krzyżyk, bo co ona się będzie zastanawiać, na jaką osobę zagłosować i czy to jest jakiś lokalny
  • Odpowiedz
@Mtsen: jest to jakieś wytłumaczenie, i miejmy nadzieję że większość z nich tak zrobiła, nie jest to żadne wytłumaczenie dla nich, ale powiedzmy że minimalnie zmniejsza wagę błędu jaki popełnili
  • Odpowiedz
bezpośrednio na takiego


@Janusz_Conway: ludzie glosuja na partie, jak idzie wyborca pis to zwykle odda glos na 1 osobe z listy i tyle, zreszta tak na prawde nie ma to znaczenia bo w praktyce to glos oddany na partie a kto finalnie dostanie sie do rzadu i tak decyduje partia pozniej. Rownie dobrze mozesz oddac glos na ostatnie miejsce a do rzadu i tak trafi ziobro :p
  • Odpowiedz
@Janusz_Conway: ja w dzień wyborów to skopiowałem sobie chociaż listę kandydatów do Excela, wrzuciłem parę filtrów i sprawdziłem w Internecie typka, który wydawał mi się sensowny. Ilu ludzi przez pójściem na wybory zerka chociaż na listę osób startujących?
  • Odpowiedz
@Mtsen: mała część głosuje bez żadnego patrzenia. Większość ludzi orientuje się w 2-3 kandydatach z listy na którą głosuje. Miejsce nr 1 daje bonusowe głosy z mechanizmu, o którym piszesz, ale wystarczy zobaczyć taką Łódź:

https://wybory.gov.pl/sejmsenat2023/pl/sejm/wynik/okr/9

(s)Rau zaledwie z 1/4 głosów na liście

Pisowcom imponują takie silne postacie jak Ziobro czy Czarnek, nie ma co tego owijać w bawełnę
  • Odpowiedz
a kto finalnie dostanie sie do rzadu i tak decyduje partia pozniej


@3mortis: chyba miałeś na myśli, kto dostanie się do sejmu??? I nie, partia o tym nie decyduje. Jak w okręgu partia ma np. 5 mandatów to do sejmu wchodzi 5 osób z najwyższym wynikiem na liście tej partii.
  • Odpowiedz
@TheDarkSideOfTheMoon: Masz racje, zle to napisalem, ale w praktyce jak np ziobro mial 1 miejsce na liscie to glosowanie na jakiegos noname ktory na 99% nie dostanie mandatu oznacza w praktyce glosowanie na PIS a do sejmu wejdzie i tak gora listy (zreszta jakby to mialo znaczenie w wypadku tego jak PIS glosuje za wodzem, rownie dobrze mozna by teraz dac prezesowi glos o wadze X i oszczedzic na wyplatach)
  • Odpowiedz
@Janusz_Conway: Już Ci odpowiadam, po pierwsze czarnek, Morawiecki, Kaczyński i Witek pofatygowali się aby przyjechać do tych miasteczek i wsi przy okazji "dając" pieniądze na różne mądrzejsze lub glupsze cele (głupszych nie popieram), po drugie propaganda TVP m in. o fali uchodźcow stawiająca tylko w złym świetle PO, po trzecie ogólny socjal: na wsi nie musisz kupować wszystkich produktów typu ziemniaki, mąka, owoce i warzywa które wytrzymają w piwnicach, karkówka na
  • Odpowiedz
@Janusz_Conway: Chcesz z moją babcia porozmawiać? Od miesiąca jej trulem głowę, że jak chce na ten PiS głosować to niech głosuje na kogoś przynajmniej z regionu a nie na Ziobrę, ale jak głosowała to nie wiem. Ona mówi, że Ziobro to jest najlepszy prokurator i w ogóle mógłby dostąpić wniebowstąpienia xD.
  • Odpowiedz
@Janusz_Conway: No cóż, w minimalnym stopniu pociesza mnie, że w Lublinie Wcisło z KO miała więcej głosów od czarnka. Za wysterowanych przez klechę katoplebs z podmiejskich areałów się nie wypowiadam.
  • Odpowiedz