Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Ku przestrodze:
Podpisałem bardzo niekorzystną umowę. 3 miesiące temu zmieniłem pracę na amerykańską kontraktownię, miałem pozycję Tech Leda i z tego powodu firma naciskała na kilka zapisów do podpisania które już na początku sprawiały, że o nie zapytałem, ale dałem się przekonać. Wszystko było spoko do czasu jak klient zrezygnował i trafiłem na bench. Pierwszy problem jakiego nie przewidziałem, to że za bench nie mam płacone. Jak się o tym dowiedziałem, to złożyłem wypowiedzenie.
No i tu pierwszy problem - wypowiedzenie, które wynosi 3 miesiące. Argumentowali to tym, że lidera projektu nie zastąpią w miesiąc i kupiłem to.
Kolejny zapis, to kara umowna w przypadku nierespektowania okresu wypowiedzenia, wynosząca X + straty jakie wynikłyby z mojego nagłego i przedterminowego odejścia. Podobnie jak z okresem wypowiedzenia, kupiłem argument, że nie chcą doprowadzić do sytuacji że tracą lidera projektu z dnia na dzień. Było tam sporo zapisów typu że kara nie obowiązuje gdyby wynikało to z pogorszenia się mojego zdrowia, ściągnięcia do woja czy nawet wykluczenie na wypadek gdybym złamał prawo i był w areszcie, sporo wykluczeń było, ale no ale zabrakło dupochronu na sytuację, że nie będą chcieli mi płacić.
Wiedząc, że i tak pewnie nie dostanę nowego projektu będąc na wypowiedzeniu chciałem zacząć wcześniej nową pracę, ale i tu pojawił się problem - świadczenie usług na wyłączność w czasie obowiązywania umowy. Argumentowali mi to tym, że chcą żebym poza godzinami pracy odpoczywał, a nie wypalał się z programowania, a w czasie pracy nie myślał o innych projektach, a poza tym zabezpieczają się przed overemployementem. Kupiłem to. Ten podpunkt również obarczony niemałą karą umowną.

Byłem już u prawnika i niestety jestem w dupie, zapowiadają mi się nieplanowane wakacje od pracy. Wiem, że jest szansa że by nie wiedzieli, że podpisałem kontrakt z inną firmą i mógłbym bez problemu pracować, jednak kara umowna jest na tyle duża, że nie jest to warte ryzyka.

Podsumowując po mojej wizycie u prawnika, zapisy które spowodowały moją trudną sytuację:
1. Brak gwarancji minimalnej liczby godzin pracy, które firma mi zapewni (przy rozliczeniu godzinowym).
2. Długi okres wypowiedzenia mimo braku projektu
3. Długi okres wypowiedzenia połączony z karą za opuszczenie miejsca pracy.
4. Zakaz świadczenia usług innym podmiotom mimo że mi nie płacili, że dla nich nie pracowałem.

Przy czym problemy 2, 3 i 4 wynikły z tego, że zabrakło gwarancji że w czasie umowy będą mi płacić. Zawsze dawajcie swoje umowy do przejrzenia chociażby koledze programiście.

#programowanie #programista15k #zalesie #praca #pracait #pracbaza



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 26
@mirko_anonim: 2,3,4 sa akceptowalne pod warunkiem ze zawsze dostajesz kase. w sytuacji w ktorej jestes firma moze cie ruchac i przez 3 miesiace nie placic az skonczy sie wypowiedzenie. nie wiem jak dales sie na to nabrac zakladajac spore doswiadczenie ;/ Chyba najlepiej pojechac sobie teraz na wakacje.
@mirko_anonim: 90% umów B2B tak wygląda. Jest okres wypowiedzenia, najczęściej 30dni, ale płacone ma się za zlecone godziny. Czyli jak zleceniodawca powie nam że mamy nie pracować to mamy nie pracować i za te godziny nie naliczamy naszej stawki, ale nie możemy zerwac umowy np przez 30dni. Także lepiej wybierac umowy ze stała stawką miesieczną za siwadczeni usług + pula dni bez świadczenia a jeśli płacone od godziny to musi być
1. Brak gwarancji minimalnej liczby godzin pracy, które firma mi zapewni (przy rozliczeniu godzinowym).

2. Długi okres wypowiedzenia mimo braku projektu

3. Długi okres wypowiedzenia połączony z karą za opuszczenie miejsca pracy.

4. Zakaz świadczenia usług innym podmiotom mimo że mi nie płacili, że dla nich nie pracowałem


@mirko_anonim: bezpłatny bench to standard w branży, jeszcze nie słyszałem żeby komuś płacili za ławeczke. Nie kodujesz, nie robisz commitów to za ci
@mirko_anonim: 2,3,4 sa akceptowalne pod warunkiem ze zawsze dostajesz kase. w sytuacji w ktorej jestes firma moze cie ruchac i przez 3 miesiace nie placic az skonczy sie wypowiedzenie. nie wiem jak dales sie na to nabrac zakladajac spore doswiadczenie ;/ Chyba najlepiej pojechac sobie teraz na wakacje.


@cage20: czemu nabrać? Tak jest zawsze na B2B. Nie można się po prostu zgadzać na 3 miesięczny okres wypowiedzenia, to jest B2B
Ja tylko do końca nie rozumiem na #!$%@? firma Cię trzyma jak i tak nie mają dla Ciebie roboty i Ci nie płacą.


@fiddle: no bo o to chodzi w B2B - masz ludzi którym nie płacisz jak nie masz projektu. W kontraktorni np w ciągu tygodnia mogą ugrać nowy projekt z klientem i od razu masz ludzi. Po to są ławki, żeby szybko kogoś z buta wkręcić do projektu. Bezsensowne
świadczenie usług na wyłączność w czasie obowiązywania umowy. Argumentowali mi to tym, że chcą żebym poza godzinami pracy odpoczywał, a nie wypalał się z programowania,


@mirko_anonim: Nie przejmowałbym się tym zbytnio, to jest b2b. W jaki sposób mieliby się dowiedzieć ze masz już nowa prace? Możesz sfreezowac LinkedIN na kilka miesięcy aby nowy HR cię nie spalił publicznym postem powitalnym (sytuacja 1 na 1000).
@nad__czlowiek: Ja to wszystko rozumiem, bardziej chodzi mi o trzymanie na siłę gościa, który dał już wypowiedzenie.Przecież taki ktoś nawet jak coś będzie pisał to wydajność max 20%.
@straz_konsumencka: ok czyli tak dosłownie, myslalem ze jest po prostu jakas opcja (w sumie tez powinno byc cos w prywatnosci zeby Cie nie mogli oznaczac itp.), ale ogolnie dobry tip na takie sytuacje
@mirko_anonim: wygląda na to kolego, że jesteś debilem.

Jak ci się nie chce pracować a nie chcesz się sądzić z korporacją to idź do psychiatry i weź sobie L4. Albo zagroź im że wystąpisz do sądu o ustanowienie stosunku pracy
No i w ogóle nie rozumiem jak można zgodzić się na to, że można nie mieć projektu i nie mieć za ten czas płacone. Wtedy kontraktornia zupełnie nie ma interesu w szukaniu projektu więc możesz siedzieć na ławce przez rok za darmo.
Kiedy pracowałem dla kontraktorni to takie rzeczy miały dla mnie ogromny priorytet i jeśli nie chcieli się zgodzić na pełne wynagrodzenie bez względu na to czy jestem w projekcie czy