Wpis z mikrobloga

#wentylacja #rekuperacja #budowadomu #budujzwykopem Miruny, opcja jest tego typu:
- pacjent - planowany dom jednorodzinny, parterowy, dach dwuspadowy,
- w planach wentylacja mechaniczna z rekuperacją - w niedalekiej przyszłości, jak fundusze pozwolą (niemniej jest to pewniak),

Co sądzicie o wentylacji prowadzonej jednym kanałem nawiewnym i jednym wywiewnym (odpływy szeregowo, rury ocynk w izolacji o średnicy 125-160mm)? Żeby to dobrze zobrazować - pomieszczenia układają mi się w jednej linii (zarówno te wymagające powietrza nawiewanego jak i te wymagające wyciągu powietrza). Czy stosuje się takie rozwiązania w domach jednorodzinnych? Zależy mi na możliwości łatwego ich czyszczenia a te standardowe peflexy to szkoda gadać.

Pozdrawiam cieplutko ( ͡° ͜ʖ ͡°)
reaper6161 - #wentylacja #rekuperacja #budowadomu #budujzwykopem Miruny, opcja jest t...

źródło: 1980-shutterstock-1223352334

Pobierz
  • 17
@reaper6161: Jeśli cię stać na takie kombinacje... Choć ja bym prędzej przemyślał nawiew/wywiew we wszystkich pomieszczeniach a nie ten domkowy podział na pomieszczenia nawiewne i wywiewne. Dopiero potem myślał o innych rodzajach kanałów.
Poza tym masz jeszcze kanały okrągłe/prostokątne PVC. Wyraźnie droższe niż te zwykle używane giętkie rury, ale nie tak drogie jak stal.
@pietryna123: Właśnie takie wykonanie - kanał główny i z niego odpływy - wydaje mi się być tańsze. Nie ma skrzynek rozprężnych, mniej kanałów, mniej kombinacji. Fakt, materiał jest droższy, ale jest go mniej i jest to prostsze w wykonaniu. No i ta obsługa i czyszczenie :)
@Bad_Wolf @pietryna123 Najbardziej rozchodzi mi się o to, czy coś takiego będzie działać i czy się z czymś takim spotkaliście kiedyś. w galeriach handlowych, halach
reaper6161 - @pietryna123: Właśnie takie wykonanie - kanał główny i z niego odpływy -...

źródło: Bez tytułu

Pobierz
@reaper6161: rury mi idą po strychu, który mam ocieplony, więc nie obserwuję żadnej kondensacji nawet przy -15. Mało tego, rury se dociepliłem jeszcze wełną bo mi została i nie miałem co z nią zrobić. Szumów nie słyszę, chyba że rekuperator ustawie na wietrzenie czyli wentylatory na 100%.

Anemostaty można regulować. Ale jak gdzieś przykręcisz to w innych wieje mocniej. Jak gdzieś odkręcisz to w innych wieje mniej.
Ogólnie to raz było
@reaper6161: do anemostatów schodzi 125 spiro izolowana (ta taka giętka), głowna jest na całej długości stalowa i nie wiem jak duża jest bo nie ja robiłem tylko majster, na oko z 3-4 razy większa, jak wrócę na chatę to sprawdzę
@reaper6161: Pole przekroju kanałów powinno być tak dobrane żeby prędkość przepływu powietrza była mniejsza niż teoretycznie 3m/s a praktycznie powyżej 2,5 już zaczyna powoli być słychać. U siebie dobierałem przekrój tak żeby przy maksymalnym wydatku rekuperatora prędkość wynosiła właśnie około 2.2-2.5 m/s. W takim układzie jak narysowałeś można zmniejszać przekrój kanału głównego po każdym odejściu. Dodam nawet że zgodnie ze sztuką powinno to być tak zrobione, żeby na anemostatach tylko delikatnie
@Djelon: @reaper6161 Wywiewne nie nawiewne. Nawiewne są zabezpieczone filtrami rekuperatora/wentylatora centralnego (nie trzeba rekuperatora do mechanika - to tak jakbyś chciał stopniować sobie inwestycje) i z nimi nie ma problemu. Wywiewne ciągną tony kurzu z domu i ten kurz się będzie odkładał. Na pewno siatka na anemostacie trochę pomoże i wydłuży czas między czyszczeniem kanałów.
Poza tym jeszcze jeden magiczny lifehack na czyszczenie - dmuchawa do liści. Możesz pchnąć syf przez