Wpis z mikrobloga

nudzi mi się
nie miałem z tym do czynienia wcześniej, chociaż wykształcenie techniczne
pamiętam jak koledzy już w technikum chwalili się że robią takie rzeczy
ale do rzeczy:
chciałbym stworzyć swoją stronę internetową, ale nie chce korzystać z kreatorów, chce ją sam napisać i zaprogramować
wiem, że to nie temat na jeden wieczór, ale traktuje to jako wyzwanie hobbystyczne w ramach samorozwoju
wymagania:
strona na temat sprzedaży rękodzieła
duża ilość zdjęć w wysokiej rozdzielczości
własny adres xxx.pl
własny serwer poczty xxx@xxx.pl
ładowanie poniżej 3 sec ( ͡° ͜ʖ ͡°)

potraktujcie mnie jako #zielonka
wystarczy mi dobry poradnik na YT, albo inny pdf z instrukcjami jak to zacząć
po pierwszych poszukiwaniach mam dość, bo każdy wynik to "stwórz stronę z naszym szablonem"

#http #programowanie #it #wychodzimyzprzegrywu #programowanie #webdev
  • 10
via Wykop
  • 0
to ma obsługiwać płatności, wysyłkę, system magazynowy i będzie to twoja pierwsza strona nie napisana w notatniku i htmlu


Powodzenia xD


@Atreyu: nie, przede wszystkim stroną gdzie wrzucę swoje rękodzieło
bez bajerów typu magazyn czy wysyłka
@Elev: Jeśli rzeczywiście w zakres wchodzą rzeczy o których pisał Atreyu to bez doświadczenia masz małe szanse poradzić sobie z takim tematem.

Jeśli mówimy o statycznej stronie typu wizytówka, to spoko, możesz sobie poradzić. Jak chcesz się uczyć to zacznij od przeczytania co to jest html, oraz css. Korzystając z tych dwóch rzeczy przygotujesz sobie taką stronę, tyle że nie będzie tak dynamiczna jak większość współczesnych, korzystających z javascriptu, przykładowo do
via Wykop
  • 0
@Atreyu: i żeby to było jasne, wiem że się da taniej i lepiej, nawet korzystając z gotowców, jednak bym chciałbym sobie zając czas
@Elev: Uzyj gotowego hostingu i ich szablonu. Chyba ze chcesz poświęcić na robienie tej strony miesiące nauki i nawet wtedy raczej nie zrobisz tego dobrze. To czego musisz sie nauczyc to jak zrobic i zarządzać swoim systemem Linux, potem jak skonfigurować w nim poczte (np. postfix) potem jak skonfigurować dns, potem jak kupić domenę i ustawic dns by wskazywał na ip twojego serwera, potem musisz tez kupić hosting ze stałym ip
via Wykop
  • 0
@Oo-oO: @stwor uwielbiam merytoryczne komentarze
spokojnie, nie mam jeszcze firmy, wiec ten pomysł to zarodek
chciałem napisać stronę, dla połechtania mojego ego, zawsze mnie to interesowało, ale wcześniej nie miałem tyle czasu co teraz
nawet jak by to miało mi zająć pół roku, to chciałbym sobie właśnie podłubać ten temat
@Elev: podręczniki, a nie poradniki, kurs javascript, kurs pythona albo php. O serwerze pocztowym zapomnij, zeby dobrze skonfigurowqć trzeba miec duzo doswiadczenia. Utoniesz w spamie bez tego.
@Elev: Jeżeli nie zależy Ci na czasie to:
https://cs50.harvard.edu/x/2023/
https://cs50.harvard.edu/web/2020/

Lepszych kursów prawdopodobnie nie znajdziesz. Pierwszy to wstęp do programowania, drugi programowanie aplikacji webowych. Trudno mi oszacować ile to zajmie ale pewnie po 3-4 miesiące każdy. Linuxami, hostingami itp na razie się nie przejmuj, jak przerobisz te kursy to na pewno to sobie potem sam ogarniesz, a obsługi serwera testowego i tak nauczysz się w trakcie. Robienie tego wszystkiego żeby odpalić