Wpis z mikrobloga

Czy istnieje jakiś język programowania do uproszczenia sobie codziennego pitolenia z dużą ilością danych finansowych, którego można by używać w korpo? Założenia są takie, że poza windowsem i notepad to sobie mogę pomarzyć o jakichkolwiek narzedziach xd

jak do tej pory zawsze wszystko robiłem w VBA ale ten język wysysa że mnie życie xd Najchętniej robiłbym w PHP bo jego akurat najwięcej w życiu widziałem, ale nic na serwer nie mogę wrzucić a lokalnie pewnie są niezbędne jakieś narzędzia właśnie...

#programowanie #pytaniedoeksperta
  • 9
@Salga: Da się użyć PHP bez serwera. Ściągasz sobie samo PHP na komputer. Wrzucasz do katalogu np. "PHP" (nazwa może być dowolna). Musisz sobie tylko poustawiać ścieżki w pliku konfiguracyjnym "php.ini". Jak chcesz odpalić jakiś skrypt PHP, to wpisujesz (w konsoli) "php.exe nazwa_pliku.php" (zakładając, że w tym katalogu jest też ten skrypt, ale to nie jest konieczne) i skrypt się uruchamia. Ale lepiej sobie zrobić plik typu "bat" (pod Windows) dla
Nie, pisząc "samo PHP", miałem na myśli PHP bez dodatków, jakie są np. w WAMP (tam jest nie tylko PHP, ale i serwer Apache oraz baza MySql). Samo PHP jest do ściągnięcia tutaj (to bezpieczna, oficjalna strona, sam z niej korzystam):

https://windows.php.net/download/

Najlepiej wybrać wersję "Thread Safe", ściągasz to "Zip", tam są skompilowane pliki. Wystarczy to wypakować (bo to spakowane pliki) do jakiegoś katalogu, np. PHP.

W przypadku Linuxa wystarczy odpowiednia komenda
@Salga: PS. W sumie, to najłatwiej byłoby Tobie ściągnąć ten WAMP, o którym pisałem. Po ściągnięciu i uruchomieniu sam się zainstaluje, niczego nie będziesz musiał ustawiać. Będziesz miał wtedy lokalny serwer na komputerze (niewidoczny w zewnątrz). A oprócz PHP będziesz miał do dyspozycji bazę MySql (ale nie tylko, ja np. lubię SQLite, bo trzyma dane w plikach, ale ona jest też dostępna w samym PHP). Skrypty można wywoływać w przeglądarce po
@FredOnizuka: bardzo dziękuję Pan FredOnizuka za kompleksową odpowiedź. Będę testował w tym tygodniu.

Odnośnie pythona rozumiem i widzę po przykładach że jest prostszy od PHP i rozumiem też dlaczego byłby bardziej odpowiedni do takich rzeczy jakie robię, na pewno spróbuję. Na PHP mi zależy tylko dlatego ze mi ktoś kiedyś pokazał i coś się go nauczyłem potem sam. Na pewno nie jeden jakby zobaczył ten mój "kod" to by się zesrał