Wpis z mikrobloga

#programista15k

Mam pytanie, bo gardzę tymi wszystkimi podatkami i księgowością.
Jak to jest:
- Nie musiałem płacić VAT, to pracodawca przelewał mi brutto powiedzmy te 25.000 PLN
- Musiałem się zarejestrować do VAT i teraz pracodawca będzie mi musiał przelewać jakieś 30.000 PLN

Jak to jest, że pracodawca ma wyjebongo? Odliczają jakoś ten VAT czy jak to działa? Bo dziwne jest dla mnie że z dnia na dzień 5k więcej mi będą przelewać.
  • 10
Jak to jest, że pracodawca ma wyjebongo? Odliczają jakoś ten VAT czy jak to działa?


@rolling_stone_with_no_hope:

Dokładnie tak - odliczają.
Nawet jest osobne konto w banku na vat i niektóre płatności same się rozdzielają na dwa konta albo wypływają z dwóch kont.

Krótko mówiąc (skrajne uproszczenie)- do każdej sprzedazy firma dolicza 23% ale musi to oddać ten23% państwu. Ale zanim odda to odejmuje wszystkie 23% które ktoś tej firmie wystawił w
@rolling_stone_with_no_hope w skrócie każdy VATowiec nie płaci VATu za koszty. Jak kupujesz coś na firmę to ten VAT zapłacony odyskujesz. Tak samo ta firma kupując u Ciebie usługę zapłacony VAT odlicza.

Minus taki że do wszystkiego co sprzedajesz odliczasz VAT, więc jak przychodzi do fryzjera VATowca zwykły człowiek to zamiast zapłacić 50zl zapłaci 50zl +VAT i usługa jest dla niego droższa