Wpis z mikrobloga

Przy okazji przeglądania moich starych telefonów, znalazłem pewną ciekawostkę z zamierzchłych czasów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jakoś dekadę temu miałem telefon polskiej (!) marki GoClever. To było coś jak dzisiejsze SPC na rynku komputerów, czyli polska firma z outsourcingiem w Chinach tj. tanio i jako tako. Co było fajne:

Telefon miał dwie różnej wielkości baterie które można było wymieniać razem z pleckami. To był model Insignia 5 (nie Opel), ale później widziałem że to rozwiązanie było stosowane też w innych modelach.

Fabrycznie była tam bateria 2000mAh (to był wtedy standard) która wystarczała na te półtora dnia luzem całkiem intensywnego używania. W pudełku była też druga, większa 4000mAh z dodatkowymi pleckami która dawała nam dwa-trzy dni użytkowania. Telefon był z nią grubości salcesonu, ale dawało to ogromną niezależność od ładowarek, szczególnie że powerbanki nie były wtedy aż tak popularne. Można było jechać pod namiot na długi weekend i nie bać się o baterie. O tym jak wymienne baterie były fajne (szczególnie że bardzo tanio można było dokupić kolejne zapasowe) nie będę się rozpisywał bo to temat na kolejny odcinek. Dziś 5000 mAh w moim Samsungu wystarcza do wieczora, a w plecaku mam dodatkowy cegłofon w postaci powerbanka i targam ze sobą wszędzie kabel USB. Jak bateria dokona żywota to będzie mi ją wymieniał pan w serwisie. Postęp burwo.

Sam telefon, jak na tamte czasy nie-był-tragiczny. Miał 5 calowego IPSa, dualsima (nie był to wtedy standard) i nawet nie mulił na nowym wtedy Androidzie 4.2. Niestety chińska kontrola jakości nie postarała się o dobre złącze ładowania, to się wyrabiało jeszcze na gwarancji i przestawało łączyć. Miałem jeszcze dwa tablety tej firmy i wszystkie miały ten sam problem.

Firma upadła w 2019 (wczesne Xiaomi i tanie marki z ali jak choćby Doogee ich wygryzły). O telefonach z wymienną baterią już mało kto pamięta

#wykop30plus #technologia #ciekawostki #telefony #android #kiedystobylo
Pobierz Atreyu - Przy okazji przeglądania moich starych telefonów, znalazłem pewną ciekawostk...
źródło: Zrzut ekranu 2023-09-30 013759
Atreyu - Przy okazji przeglądania moich starych telefonów, znalazłem pewną ciekawostk...
  • 9
@Atreyu: jeszcze lepszy patent był z 20 lat temu. Np Motorola miala dokladany.magazynek na paluszki. Jak sie skonczyła bateria to mogles awaryjnie kupic w kiosku baterie i pociągnąć jakis czas na tym.
@Atreyu: Pomysł fajny ale zrobiony przez małą firemkę o której mało kto słyszał. Gdyby coś takiego zaprezentowało Apple to dzisiaj wszystkie smartfony miałyby takie wymienne baterie.
@Atreyu Kilka tak temu, w czasach, gdy baterie w telefonach były dostępne po prostu pod klapką były również firmy, które produkowały zestaw powiększona bateria + dedykowana tylna klapka dla całkiem sporej gamy modeli smartfonów. Więc dało się coś podobnego uzyskać również mniej oficjalnymi metodami. Sprzedawane były pod markami "Mugen" i "ZeroLemon".