Wpis z mikrobloga

@Fichtner: Konfederacja na twitterze udowadnia, że nie rozumie różnicy między inflacją podawaną r/r a podawaną m/m, tylko walą jakieś populistyczne brednie. I jeszcze ich wyznawcy próbują tej gafy bronić, a ty zarzucasz mi, że ja nie wiem o co tu chodzi. To ma być ta merytoryczna partia, która zadba o naszą gospodarkę? Absurd!
@4pietrowydrapaczchmur: NBP powinno wstawić wykres pokazujący m/m i wtedy wszystko byłoby dużo bardziej czytelne i zrozumiałe w ich wpisie, ale widać chcieli żeby koniecznie kreska na wykresie wędrowała w dół. Niemniej, inflacja rok do roku spada, a miesiąc do miesiąca jest bardzo mała, więc to co napisali się zgadza. Inna sprawa to oczywiście sztuczna obniżka cen paliw, która w tym momencie inflacje dusi i sprawia, że wykresy wyglądają korzystniej
@boubobobobou ale co to ma do rzeczy? Inflacja w ujęciu rocznym nie pokazuje dynamiki cen w ujęciu miesięcznym. Spadek inflacji równie dobrze może oznaczać wzrost, spadek, jak i utrzymanie cen, jak i to samo oznaczać może wzrost inflacji. Dzięki temu wskaźnikowi wiesz tylko jak ceny wyglądają w stosunku tego co było rok temu
@Chris_Karczynski: jeśli różnica między sierpniem 2023 a sierpniem 2022 wynosi 10.1 kg / %, a różnica między wrześniem 2023 a wrześniem 2022 wynosi 8.2 kg / %, to jest wielce prawdopodobne, że schudł. Jeśli między sierpniem a wrześniem 2022 różnica była mniejsza niż 1.9 kg / % to schudł
@Elijahu: pan glapinski w sierpniu waży więcej o 8.7 niż rok temu czyli ceny urosły względem zeszłego roku i w każdym następnym miesiącu też będą wyższe niż rok temu. Może ceny przestaną rosnąć w następnym roku (w co wątpię)
Spadek inflacji równie dobrze może oznaczać wzrost, spadek, jak i utrzymanie cen, jak i to samo oznaczać może wzrost inflacji. Dzięki temu wskaźnikowi wiesz tylko jak ceny wyglądają w stosunku tego co było rok temu


@bomba4: No to jak na podstawie wskażnika inflacji rdr można określić, czy ceny się nie zmieniają, jak to podał NBP?