Wpis z mikrobloga

Wchodzę na nofluffjobs, szukam ofert dla frontów z reactem. Od razu co rzuciło mi się w oczy - bardzo słabe widły, oscylujące koło 16-20k, nawet dla seniora. Wymagania - dobrze gdybyś znał jave. Druga oferta - dobrze gdybyś znał node. Trzecia, która wyglądała obiecująco - pierwsze spotkanie 1h z rekruterem, drugi etap - zadanie gdzie musisz stworzyć apkę z paginacją, filtrowaniem i searchem w najnowszym nextjsie (gdzie nextjs zmienia się praktycznie co miesiąc lols) - czas: 3h, gdzie jak zwykle jak to bywa z takimi zadaniami, żeby to jakoś działało i wyglądało to minimum 5-6h jak nie lepiej. Trzeci etap - rozmowa techniczna (XD). Czwarty - rozmowa z CTO. Piąty - mamy 2 tyg na decyzję. XDD

Wygląda to słabo. Naprawdę mega słabo. Chyba że po prostu ten nonflufjobs ssie.
#zalesie #programowanie #frontend
  • 19
@skrajnie-umiarkowany: działa jeszcze inercja. Młodzi pchają się na peron pociągu który dawno odjechał. IT w 2023 roku to praca ponad siły powodująca szybkie wypalenie, niemożliwe do spełnienia deadline'y, mały wpływ na to co i w jaki sposób będzie robione (managerowie często sami decydują o technologiach, przykład: wdrażanie wszędzie AI albo blockchaina na siłę). Do tego doszły słabe zarobki (a dokładniej takie same jak kilka lat wstecz tylko, że wszystkim innym branżom
@kukold
Tez chetnie cie poslucham, w co bys poszedl? Ale konkretne nazwy kierunkow albo zawodow :)
Jak napiszesz budowlaniec albo osoba od wykonczeniowki to spadne z krzesla.

Moze medycyna? To tez sie ciagle przewala na tym tagu, ale zeby isc na med i ja dobrze zdac to trxeba juz od szkoly sredniej sie b. Dobrze uczyc i miec troche zycie pod to popdorządkowane.
Do tego doszły słabe zarobki (a dokładniej takie same jak kilka lat wstecz tylko, że wszystkim innym branżom podskoczyły o 50-100% z powodu inflacji).


@kukold: Zapewniam Cię, że nie każdemu zarobki w innych branżach skoczyły o wartości, które przytaczasz. Przykładowo inżynier CAD z 5letnim doświadczeniem w 2019 w firmie, która znam miał 5000-6000 netto, teraz ma 7000 netto i ma się cieszyć, że jest robota. Magazyn było ok 4000 netto, teraz
@kukold @1001001
To ja napisze tez od siebie ze w miescie wojewodzkim na polnocy (trojmiasto), inzynier , ktory szuka pracy ale nie IT tylko zwiazany z mechanika i budowa maszyn moze na start oferuje sie takim 4-4,5k netto a po 2-3 latach zarobki oscyluje od 5 do 6k. Znajomy z 10 letnim expem ogromna wiedza w zawodzie inz zmienial robote i dostal podstawy 6k netto to jest jakies 8400 brutto i to
Znajomy z 10 letnim expem ogromna wiedza w zawodzie inz zmienial robote i dostal podstawy 6k netto to jest jakies 8400 brutto i to naprawde duzo w porownaniu do tego co innego firmy mu oferowali.


@Volantie: To samo obserwuje. Dla wielu inżynierów z dużym doświadczeniem i wiedzą 10k brutto to może być nieosiągalny sufit.

Sam przebranzowilem sie do IT z inzyniera.

Jest ciezko, jest inaczej niz myslalem ze bedzie, ale perspektywy
@1001001 myslalem na poczatku o testowaniu oprogramowania, ale tam trzeba "najmniej" umiec przez to najwiecej ludzi w to wchodzilo wtedy, potem myslalem o pythonie bo byl to goracy temat, ale ostatecznie wybór padł na backend: java, spring itp.
@Volantie: To samo obserwuje. Dla wielu inżynierów z dużym doświadczeniem i wiedzą 10k brutto to może być nieosiągalny sufit


@1001001: a dla devów to sufitem jest 20k netto b2b czyli 15k. Mityczne 15k jest sufitem od lat dla 90%developerów. Tylko z 10% nerdów, autystów, aspergerowcow dostanie 25-30k
@1001001: dzięki, ale powiem szczerze, że przebranżawiając sie do IT zrobiłem przegląd neta plus pogadałem z kilkoma osobami na wykopie i żeby mieć te 15k netto to trzeba naprawdę być bardzo dobrym programistą tak jak pisał @nad_czlowiek

Także nawet o tym nie myślę jeśli chodzi o takie stawki.
Tylko są też dodatkowe rzeczy, które są na plus w IT, niestety w mojej poprzedniej pracy musiałemn pracować codziennie stacjonarnie nie mogłem zdalnie,
a po co frontowi node? ja jestem front a nie backend


@skrajnie-umiarkowany: po pierwsze z przyzwoitości (dobry programista jednak powinien znać narzędzia blisko związane z tym czym się zajmuje), a po drugie większość narzędzi dla frontów, jakies webpacki, babele parcele czy inne eslinty jednak jakiś związek z node mają. Nie dziw się, że trafiasz w takie niskie widły jeżeli tak się wzbraniasz przed node będąc frontem. Nieznajomość node dla frontu to
@leoha: a, chodzi Ci o taką po prostu praktyczną znajomość narzędzia. To tak, jak najbardziej. Ale fullstackiem bym się raczej nie nazwał. Stawiałem kilka razy prostego cruda, ale właśnie z tej przyzwoitości fullstackiem się nie nazywam. Żeby nie obrażać nodejs devów ( ͡º ͜ʖ͡º)
managerowie często sami decydują o technologiach


@kukold: nigdy w takiej firmie nie pracowałem, a gdybym zaczął to bym z niej uciekł, manager nie jest od technicznych rzeczy. (żeby nie było, siedzę w branży od 2007 roku).

a dla devów to sufitem jest 20k netto b2b czyli 15k. Mityczne 15k jest sufitem od lat dla 90%developerów. Tylko z 10% nerdów, autystów, aspergerowcow dostanie 25-30k


@nad__czlowiek: gówno prawda, po prostu w takich
siedzę w branży od 2007 roku

U mnie w firmie widełki na seniora to 35k - 55k i większość moich kolegów ze studiów czy z poprzednich prac nie pracuje za mniej niż 30k netto B2B. powiedziałbym, że tak 80% przekracza barierę 30k netto.


@sok_z_buraka: Może to kwestia wieloletniego doświadczenia wyjątkowej technologii lub projektu, przy którym pracujesz/pracujecie
gówno prawda, po prostu w takich środowiskach się obracasz i w takich firmach pracujesz. U mnie w firmie widełki na seniora to 35k - 55k i większość moich kolegów ze studiów czy z poprzednich prac nie pracuje za mniej niż 30k netto B2B. powiedziałbym, że tak 80% przekracza barierę 30k netto.


@sok_z_buraka: ja pisze o 100% branży jak wygląda średnia dla większości devów, a ty mi wyskakujesz że ty i twoje
Do tego doszły słabe zarobki (a dokładniej takie same jak kilka lat wstecz tylko, że wszystkim innym branżom podskoczyły o 50-100% z powodu inflacji).


@kukold: Czy te wszystkie branże są teraz z nami w pokoju?