Wpis z mikrobloga

Brzydkie, zaniedbane budynki na zdjęciu. Raczej mało kto zwraca uwagę na takie rudery.
Te familoki, położone obok Alei Korfantego wybudowano w dwóch etapach, w latach 50 i 60 XIX wieku, a więc mają już blisko 170 lat. Łącznie powstało 21 budynków mieszkalnych przeznaczonych dla pracowników huty, z czasem ochrzczonych nazwą "Kolonia Fryderyka", przy czym jest to "ta Fryderyka", a nie kolonia "tego Fryderyka". Powstała także szkoła i inne budynki użyteczności publicznej.
Po blisko 40-50 latach, około 1900 roku, do budynków doprowadzono wodociąg i kanalizacje, a także wybudowano istniejącą do dzisiaj linie tramwaju elektrycznego.
Po przyłączeniu Katowic do Polski, w latach 20 XX wieku pogarszający się stan techniczny blisko 70 letnich budynków doprowadził do wyburzenia 9 z nich i wytyczenia w ich miejscu ogródków działkowych. W latach 70 XX wieku zburzono kolejne 2 budynki oraz gmach szkoły, służący zresztą od lat jako dom mieszkalny, natomiast w latach 90 rozebrano kolejne 3, wówczas już 150 letnie budynki kolonii.
Przez 170 lat istnienia te familoki bardzo się zmieniły - już w okresie międzywojennym je otynkowano, zmieniano wielokrotnie kształt a nawet położenie otworów okiennych, drzwiowych, a także układ lokali mieszkalnych.
Obecnie mamy więc do czynienia z niewyburzoną na przestrzeni lat resztką kolonii robotniczej, o bogatej historii, lecz tak zmienioną, że przywodzi na myśl paradoks statku Tezeusza. Obiekty są oczywiście wpisane do rejestru zabytków.
Jakie jest wasze zdanie na temat takich zabytków i ich wartości w historii lokalnej miasta itp.?
#katowice #historia #ciekawostki #gornyslask #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu
ryszard-kulesza - Brzydkie, zaniedbane budynki na zdjęciu. Raczej mało kto zwraca uwa...

źródło: 2021-06_Katowice_kolonia_Fryderyka

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
Przejeżdżam tam codziennie i myślałem że są przedwojenne z czasów góra Autonomii Śląska a tu taka historia.Dzięki serdeczne.
Powyżej mamy też kolonię Alfreda która jest chyba starsza.
  • Odpowiedz
  • 3
@vanitydomain a jak się mają trzymać? Kamienice w Barcelonie źle się trzymają? Czy w innych starych miastach? Wystarczy dbać, remontować i będzie stać jeszcze 100lat
  • Odpowiedz
@ryszard-kulesza moje zdanie jako mieszkańca Śląska jest takie że od takich rzeczy konserwator powinien się #!$%@? i wspólnota mogłaby wtedy niższym kosztem remontować budynek i eksploatować. To samo dotyczy się kamienic które mają proste fasady - ocieplać z każdej strony z prostymi odtworzeniami albo bez
  • Odpowiedz
@Cointreau: jakby nie były w rejestrze to od razu by je jakiś deweloper kupil i postawił tam osiedle.
Chociaż znając życie to isk budynek jest w rejestrze to może zostać wyburzony
  • Odpowiedz