Wpis z mikrobloga

Będzie długi post, który pewnie nikogo nie zainteresuje, ale dla mnie to ciekawa rozkmina.

Generalnie mężczyźni są lepsi w sporcie, tutaj nie ma z czym dyskutować, tak jest i tyle. Istnieje jednak jedna dyscyplina, w której po pierwsze podziału na płeć zawodników nie ma, a po drugie, teoretycznie, nie ma ta płeć znaczenia: jeździectwo.

Jeździectwo ma 3 olimpijskie dyscypliny: skoki przez przeszkody, ujezdzenie i WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego). Weźmy najpierw na tapet dwie pierwsze, skoki i ujeżdżenie.

W uproszczeniu, w skokach dominują mężczyźni a w ujeżdżeniu kobiety. Zwłaszcza w Polskich realiach w skokach widać męska dominację. Do tej pory tylko jedna kobieta wygrała Mistrzostwa Polski, Aleksandra Lusina-Gołaś dokonała tego dwa razy. Jest na tyle wyraźna ta przewaga, ze w ogóle w Mistrzostwach czasami nie startuje żadna kobieta. W kategoriach młodzieżowych sytuacja jest wyglada inaczej i często całe podium zajmują kobiety, jednak gdzieś giną kiedy przychodzi mierzyć się z seniorami. W związku z tym istnieją nieoficjalne Mistrzostwa Polski kobiet, gdzie startują tylko kobiety. Jest to konkurs dodatkowy, nadal na wysokim poziomie, jednak niższym niż oficjalne Mistrzostwa Seniorow.

Na świecie również mężczyźni zdecydowanie częściej zdobywają np. Puchar Świata, jednak nie jest aż tak tragicznie jak Polsce, od 1982 8 razy to kobiety wygrywały Puchar, najczęściej Amerykanki.

W ujeżdżeniu sytuacja wyglada zupełnie na odwrót, tu to kobiety częściej wygrywają. Nie znalazłam zestawienia zwycięzców jednak w rankingu PZJ za 2022 mamy na 3 miejscu mężczyznę, potem na 8 i 19. W 2021 najwyżej notowany mężczyzna jest na miejscu 6, 2020 i 2019 znowu na 3. W ostatnich Mistrzostwach Polski najlepszy mężczyzna był 4, rok wcześniej również, a w 2021 dopiero 9. I jest ich w zestawieniu zauważalnie mniej.

Na świecie tendencja jest podobna. W Pucharze Świata od 1985 do 2019 tylko 4 mężczyzn zwyciężyło. A dwie kobiety są legendami tego sportu: Anky van Grunsven i Isabell Werth.

I teraz pytanie, dlaczego tak jest? Odpowiedź nasuwa się sama, bo skoki są bardziej dynamiczne, ryzykowne, jest więcej adrenaliny, szybkości i rywalizacja jest ostrzejsza, w tym prym wiodą mężczyźni. Ujezdzenie jest stateczne, liczy się długoletnia praca z koniem. Zawody nie są emocjonujące, rywalizacja nie jest namacalna. Wydawałoby się to tak proste.

Tutaj jednak z buta wchodzi WKKW. Najniebezpieczniejszy z tych sportów. WKKW to taki triatlon, mamy skoki, ujezdzenie i próbę terenowa. Próba terenowa to w zasadzie skoki przez przeszkody w terenie, przeszkody są stylizowane na naturalne. Zasadnicza różnica jest taka, ze w zwykłych skokach przeszkoda jest z drewnianych dragow, które spadają kiedy koń zahaczy kopytem, w próbie terenowej przeszkody są stałe, jak koń zahaczy to kończy się to często upadkiem pary, tam nic nie spada poza jeźdźcem.

I jak w tej ostrej i niebezpiecznej konkurencji wyglada walka płci? W Polsce w 2022 wygrał mężczyzna, jednak 2 i 3 miejsce to kobiety, w tym roku wygrała kobieta a 2 i 3 miejsce zajęli mężczyźni. W 2021 najlepsza kobieta była 4, w 2020 i 2019 3 a w 2018 2. Jest delikatna przewaga mężczyzn, jednak nie jest to absolutna dominacja jak w skokach przez przeszkody gdzie kobiet po prostu nie ma. Kobiety walczą jak równy z równym i czasami wygrywają, czasami przegrywają, z przewaga dla mężczyzn.

Na świecie zaś liderka rankingu w tym roku póki co jest kobieta, za nią dwóch mężczyzn, w zeszłym rok zamknął mężczyzna jednak tuż za nim były dwie kobiety. 2021 to dominacja mężczyzn i 3 pierwsze miejsca w rankingu. W 2020 była kobieta na 3 miejscu, w 2019 4, 2018 2. W 2023 w pierwszej 10 rankingu jest 6 kobiet, w 2022 7, 2021 i 2020 3 kobiety.

Dla porównania w skokach w pierwszej 10 rankingu FEI od 2021 nie ma żadnej kobiety, a w ujeżdżeniu w tym roku jest 3 mężczyzn, z czego najlepszy jest 8. W ciągu ostatnich 5 lat najlepszym wynikiem mężczyzny w rankingu ujeżdżenia było miejsce 5, a w ciągu ostatnich 10 lat 3 w 2014 i 2 w 2017. Regularnie w rankingu jest 2,3 mężczyzn.

I konkluzja jest taka, ze najbardziej zdominowaną przez jedna z płci dyscyplina jeździecka są skoki przez przeszkody. Tutaj bezdyskusyjnie dominują mężczyźni i na krajowym i światowym poziomie. Na krajowym jeszcze bardziej już światowym. W ujeżdżeniu widać dominację kobiet, mężczyźni jednak bywają widoczni, ale nie są dużym zagrożeniem dla kobiet. Nie jest to tak absurdalna przewaga jak w skokach jednak widoczna gołym okiem. Zaś WKKW konkurencja jest najbardziej wyrównana. Jest męska przewaga, jednak kobiety nie są spisane na straty. I w zasadzie ciężko powiedzieć dlaczego to się akurat tak rozkłada.

Gratuluje tym, którzy dotrwali do końca!

#sport #konie #niebieskiepaski #rozowepaski #ciekawostki
  • 10
@rudyba Nie wiem po co się tak skupiać na sportach olimpijskich. Jeszcze z bardziej mainstreamowych to powożenie i reining mamy. ;)
Poza powożeniem to w każdych niższych rangą zawodach startują głównie kobiety, mężczyzn jest mało. Już nie mówiąc o poziomie rekreacyjnym, gdzie w Polsce to potrafi być jeden rodzynek na całą stajnię.

To jest po prostu bardzo drogi sport, a jak wchodzi się w wiek ciąż i rodzenia dzieci to już jednak
@alfka głównie dlatego skupiam się na sportach olimpijskich bo są najbardziej znane szerszemu odbiorcy. A aż tak mi się nie nudziło żeby porównywać każda jedna dyscyplinę jeździecka.

Tak, w niższych ranga zawodach kobiety dominują, jednak nie na tym się chciałam skupić, tylko na najwyższym poziomie. Generalnie koniar jest więcej niż koniarzy a mężczyźni dominują na najwyższym poziomie (biorąc pod uwagę wszystkie 3 dyscypliny do kupy) mimo liczebnej przewagi kobiet ogółem.

Nie wiem
@rudyba: a na czym to całe ujeżdżanie polega tak z grubsza? Za co tam się wygrywa? Pytam bo totalnie nie ogarniam koni ale skoki mogę sobie wyobrazić - kto szybciej przejedzie tor z przeszkodami
@kefas_safek ujeżdżEnie. Tak w uproszczeniu, dla laika, jest to coś w stylu gimnastyki, gdzie oceniany jest styl wykonania przez konia poszczególnych figur.
W skokach tak, polega to ogólnie na pokonaniu toru przeszkód z najmniejsza ilością błędów i z najszybszym czasem, chociaż rodzajów konkursów jest sporo i bywają takie, gdzie czas wielkiej roli nie odgrywa byle zmieścić się w normie.
gdzie oceniany jest styl wykonania poszczególnych figur


@rudyba: no i masz odpowiedź dlaczego kobiety tu dominują. Bo ujeżdżenie to nie jest dyscyplina obiektywna tylko subiektywna, liczy się styl którego nie da się obiektywnie zmierzyć. Tak samo masz z jazdą figurową na lodzie i innymi sportami, gdzie nie da się powiedzieć, dlaczego dałem 9 a nie 7 - "bo mi się bardziej podobało". ( ͡° ͜ʖ ͡°). Ja
@kefas_safek W ujeżdżeniu oceniasz jak blisko perfekcji zostaną wykonane określone figury ujeżdżeniowe, które są znane i wiadomo jak one mają wyglądać. Wartość artystyczna też jest ściśle powiązana z techniką.
I jeszcze ocenia je minimum 3 sędziów siedzących w różnych punktach czworoboku.
A jak masz różnicę trzech punktów w ocenach sędziowskich (to jest ogromna różnica) to sędzia jest niedouczony i nie powinien jeszcze sędziować. I na bank zostanie to podniesione na forum i
W ujeżdżeniu oceniasz jak blisko perfekcji zostaną wykonane określone figury ujeżdżeniowe, które są znane i wiadomo jak one mają wyglądać. Wartość artystyczna też jest ściśle powiązana z techniką.


@alfka: ale to nie jest mierzalne obiektywnie. Na jakiej podstawie się mówi, że ktoś zrobił "lepiej" albo "gorzej"? Jak zawodnik zakwestionuje ocenę to może się powołać, że np podniósł nogę na odpowiednią wysokość bo norma brzmi "x mm od ziemi" czy sędziowie mu
@rudyba: Fajny wpis :) wydaję mi się że różnica w wyborze konkurencji u mężczyzn i kobiet wynika głównie z psychiki tak jak wspomniałaś, sam widzę to po sobie. Generalizując faceci nie są najczęściej w stanie przyłożyć się do spokojnej ale monotonnej pracy ujeżdżeniowej na wyższym poziomie, z kolei kobietom siada na wyższych parkurach psychika i się stresują za mocno i nie chcą ryzykować swojego zdrowia. Oczywiście bez ujeżdzenia nie ma też