Wpis z mikrobloga

Cześć, jestem zainteresowany budową swojego serwerka/homelaba, który głównie miałby służyć jako backup MacBooka przez Time Machine, chmura Nextcloud, serwer OpenVPN, SMB i możliwe, że w przyszłości Plex. Na ten moment używam bardzo prostej konfiguracji w postaci HP Thin Client T620 (AMD GX-415GA 1,5GHz Quad-Core, 4GB DDR3, 16GB Flash) z podpiętym Seagate Expansion Portable 4TB na OMV. Krótko mówiąc nie jest to demon wydajności. Chciałbym więc jak najniższym kosztem ogarnąć sobie coś lepszego. Mam starego PC o następującej konfiguracji:

Obudowa: SilentiumPC Brutus M10 Pure
Płyta główna: H110M-DVS R3.0
Procesor: Intel Core i5-7400
GPU: Gigabyte GTX 1060 OC Windforce 6GB
RAM: 2x Crucial Ballistix DDR4 4GB 2400 MHz
Zasilacz: SilentiumPC Vero L1 500W 80Plus
Dysk ssd: Adata Su800 256GB
Dysk hdd: Toshiba P300 1TB

I teraz pozostaje pytanie, czy taki zestaw ma sens pod względem moich potrzeb? Na pewno jego zaletą jest to, że już jest w moim posiadaniu i oszczędzę sobie wydatków na nowy sprzęt. Myślałem nad tym, żeby dorzucić do niego ze 2-3 dyski hdd 4TB IronWolf/WD Red, połączyć je w RAIDA i ewentualnie dodać kartę 10Gbit, tylko, czy Waszym zdaniem ma to sens, czy lepiej zbudować coś od nowa?

#nas #nextcloud #plex #homelab #serwery #homelab #hdd #synology #qnap
  • 4
@Kublo: komp lepszy niż jakikolwiek nas do 3k (ʘʘ)
nie jestem tylko pewien tego 10gbit, bo szybiej dołożysz HBA na kolejne dyski (twoje mobo ma tylko 4 saty), chociaż psu ma też 5 zasilania sata (+ może pare jeszcze z molexów dorobić), więc z dyskami to nie poszalejesz, do tego nawet z 2-3 dyskami w raid0 nie będziesz blisko tego 10gbit

ale ja to jestem specjalista od
  • 0
@FLAC Po 10Gbps mam jedynie Maca, z którego będę robił backup, ale „infrastrukturę” mam po 1Gbps, więc faktycznie karta narazie nie ma większego sensu.
  • 0
@sirgorn Dzięki, faktycznie HBA może przydać się bardziej niż karta sieciowa. Jeśli chodzi o system, to rozważam przejście na UnRaid, lub ewentualnie zostanę przy OMV.