Wpis z mikrobloga

Zawsze mnie zastanawiało, jak wygląda życie w kraju ogarniętym hiperinflacją. W Argentynie gdy wymieniasz 100 dolarów amerykańskich na argentyńskie pesos, dostajesz bardzo pokaźny plik pieniędzy jak na zdjęciu. 100 złotych to ponad 8k pesos - mnóstwo papierków. Stopa procentowa wynosi 114% - jak ludzie spłacają hipoteki? Minimalna to 118k peso i rośnie z każdym miesiącem, w styczniu wynosiła trochę ponad 65k. W czerwcu 2023 minimalna to prawie 88k, a rok wcześniej w tym samym miesiącu 42k. To wzrost o ponad połowę, a mimo to ogólny wzrost wynagrodzeń w czerwcu 2023 rok do roku wyniósł tylko 5,7%, czyli płace chyba są mocno spłaszczone i większość zarabia podobne kwoty. Bezrobocie to 8,5% - podejrzewam, że sporo tych ludzi pracuje na czarno.

Przy takiej sytuacji nie dziwię się, że libertarianin jest tam głównym faworytem do objęcia prezydentury w październiku.

Patrząc na to, co się dzieje w Polsce, gdzie politycy zadłużają kraj na potęgę, niszczy się polską złotówkę, rosną wydatki, a główne alternatywy dla obecnej władzy nie zamierzają zejść z tego kursu, tylko wymyślają nowe pomysły rozdawnictwa, to pewnie moja ciekawość za X lat może zostać zaspokojona. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#argentyna #akap #socjalizm #ekonomia #libertarianizm #inflacja
AndrzejBabinicz - Zawsze mnie zastanawiało, jak wygląda życie w kraju ogarniętym hipe...

źródło: pesoargentina (2)

Pobierz
  • 1