Wpis z mikrobloga

#budujzwykopem #budownictwo

Mirasy, temat wentylacji mechanicznej. Jak to czyścić?
Ułożyłem sobie w głowie taki sprytny plan - wykonanie kanałów od skrzynki rozdzielcej rekuperatora do pomieszczeń rurami w ocynku (fi do zaprojektowania). Rury prowadzone najprościej jak się da, max jedno kolanko. W rurach zostawiony wycior na sznurku. Co myślicie? Jak sobie radzicie z czyszczeniem kanałów?
  • 3
@reaper6161: Opcji masz kilka zależnie jak masz dostęp do skrzynek rozdzielczych.

1. Kupujesz sobie elastyczną szczotkę coś w typie https://allegro.pl/oferta/szczotka-do-czyszczenia-rur-narzedzia-do-kanalow-powietrznych-14158645920 i nią sobie oczyszczasz z kurzu dodatkowo mająć odkurzacz podpięty przy wywiewie/nawiewie
2. Wynajmujesz profesjonalną maszynę do czyszczenia wentylacji (w zasadzie taka lepsza wersja 1. z dodatkowym odkurzaczem)
3. Są takie kulki które się wkłada i przepycha sprężonym powietrzem

Najlepsza opcja w sensownym budżecie to 1. można dodatkowo po odkurzeniu zrobić
  • 0
@lobo Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Piszesz z autopsji? Co myślisz o rurach w ocynku do wentylacji?
Ta szczotka z punktu 1 jak radzi sobie z zakrętami?

Pozdrawiam (òóˇ)
@reaper6161: Sam jeszcze nie próbowałem, ale analizowałem temat bo również się zastanawiałem jak czyścić reku co do szczotki pierwszej to o ile kanały są dobrze poprowadzone czyli z sensownym łukiem to sobie poradzi. A co do rur to raczej wolę te plastikowe, mam wrażenie, że te w ocynku mogą prędzej czy później przerdzewieć i stracić szczelność, ale to pewnie tylko moje czarnomyślenie