Wpis z mikrobloga

#fakty #programowanie #programista15k

Ludzie którzy mówią o tym, że zaniedługo AI zastąpi programistów:
- tysiące inżynierów AI którzy pokończyli topowe uczelnie, Harvardy. CEO AI, znani celebryci-IT z ponadprzęcietnym IQ jak Elon Musk, Sam Altman, różni topowi specjaliści z Google, Mety, Amazona, którzy inwestują setki miliardów rocznie w rozwój AI, w swoje projekty typu Bardy, Midjourney, ChatGPT itd. Czy z naszego podwórka znani celebryci-IT/naukowcy - Czajka, Dragan.

Ludzie którzy mówią o tym, że AI jeszcze długo nie zastąpi programistów:
- senior CRUD WEB FRAMEWORK (spring, django, .net, react, angular) developer z Polski, który ledwo zdał matematykę na 1 semestrze polskiej politechniki, a na egzaminie z totalnych uczenia maszynowego ściągał od kolegi i jest dumny bo zarabia 20k miesięcznie brutto (4k dolców, podczas gdy jego odpowiednik w USA zarabia 10k za to samo)
- Ludzie którzy inwestują max 40zł w kurs totalnych podstaw uczenia maszynowego z udemy
  • 38
  • Odpowiedz
To oczywiste, że tak powiedzą. Przecież nikt kto wpompował miliony jak nie miliardy w projekt, nie powie, że kurde to jednak słabe i wykłada się na prostej logice xD
  • Odpowiedz
@szubke: a gdy mówili o maszynach parowych, elektryczności, żarówce, pierwszych komputerach, internecie, telefonach, smartfonach? Ludzie też niezbyt wierzyli, że to będzie wow. Wiele osób zastanawiało się co niby wniosą komputery który zliczały na początku jakieś małe, śmieszne cyferki.

Patrz co się dzisiaj dzieje ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
  • Odpowiedz
@MilionoweMultikonto: wszystkich na początku nie zastąpi, ale nawet wyrzucenie 10% całego rynku programistów na bruk w wyniku automatyzacji zniszczy branżę, wprowadzi jeszcze większą konkurencyjność, rynek pracodawcy itd Seniorzy błagający o etacik.

Ludzie boją się że AI całkowicie zniszczy stanowiska, czegoś takiego nie będzie, bo wystarczy że na każdego 10 programistów 2 zostało zastąpionych przez AI, 8 zachowuje posade - już taki ruch niszczy rynek pracy.

Póki co najłatwiej częściowo zautomatyzować programistów,
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: max co się zmieni to zamiast pracować 1h dziennie trzeba będzie #!$%@?ć trochę więcej, bo faktycznie ktoś z biznesu jak będzie siedział 8h przez dzień i gadał z tym AI to uda mu się w końcu zrobić to co ja robię w godzinę, więc przypau. Ale jak przeciętny programista zacznie #!$%@?ć tak jak wielu w biurze to ci co będą sterować tym AI nie mają szans
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek żarówka od wynalezienia do masowej produkcji w Polsce to 100lat. Komputery długo to też była niższa od wynalezienia do upowszechnienia 30 lat, kolejne 30-40 lat żeby trafił do większości domów. To samo będzie z AI. Na pewno to przyszłość i zrewolucjonizuje świat ale później niż się ludziom wydaje. To nie jest 1-5 lat tylko 15-30 lat. Obecni REST senior developerzy przejdą na emeryturę do tego czasu. Obecnie AI dla programistów to
  • Odpowiedz
Komputery długo to też była niższa od wynalezienia do upowszechnienia 30 lat


@zibizz1: no ale wiesz, że np: pierwsze AI powstało już 30 lat temu i był to np program do gry w szachy? Obecnie AI w takich grach jak szachy czy starcraft ogrywa TOPOWYCH graczy, tak wydajna jest ta sztuczna inteligencja.

Chat GPT powstał w kilka lat i to był masakryczny przełom. A rozwój jest wykładniczy. 15 lat temu telefon
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: A to mało było inwestycji, na które poszło miliardy, a wyszły tylko straty? Oczywiście w wiadomościach o nich nie mówią, na wykopie znaleziska nie będzie, a firmy wycofują się tylnymi drzwiami - kto chce się przyznać, ze właśnie wydał miliard, dwa, siedemnaście i wszystko w piach?
Mam 30 lat - ile to ja nie słyszałem przełomowych wynalazków - komputery z grafenem, komputery biologiczne, automatyczny tłumacz języków obcych w słuchawkach -
  • Odpowiedz
@zibizz1: Już samo to, że żarówce upowszechnienie się zajęło 100 lat, a komputerowi już tylko 30 powinno dać ci do myślenia.
Rok temu SI robiło średnio udane, mało precyzyjne obrazki i było w zasadzie ciekawostką dla zapaleńców. Dziś jest już wszechobecne i z buta wchodzi do poważnych firm.
Mam pewne wątpliwości co do tych waszych emerytur.
Nie ma co dramatyzować bo jeśli ktoś jest dobry w tym co robi, to zachowa
  • Odpowiedz
Ja tu bym tylko poprosił o numery totolotka jakieś, bo to jak niektórym tutaj wydaje się, że są w stanie przewidzieć przyszłość jest niesamowite.
  • Odpowiedz
@PorcelanowyLis: Żeby podsumować moją wypowiedź:
Wyobrażmy sobie rok 2000 i ktoś mówi: "ej, nie ucz się tego francuskiego, bo korporacje wypuściły nowe urządzenie do tłumaczenia mowy - twoja praca przestanie istnieć" - zapewne byli tacy co takiej rady posłuchali.

Tymczasem ludzie, którzy nie posłuchali tej rady dochodzą do 50tki i przepracowali całe życie jako dobrze opłacani spacjalisci
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek zgadzam się, sieci neuronowe były znane już bardzo dawno temu. A ten bum z ostatnich lat to sukces bardzo dużych sieci neuronowych, oczywiście żeby do tego mogło dojść trzeba było opracować trenowanie które zapewnia stabilność oraz dużą moc obliczeniowa.

Znajdź sobie wykres s curve. Ty uważasz że my jesteśmy na tym kawałku o największym nachyleniu a ja uważam że właśnie weszliśmy na nową s curve I jesteśmy na jej początku,na płaskiej
  • Odpowiedz
Tak więc na samym początku ucierpią same usługi i prace biurowe, a fizyczni będą spać spokojnie


@nad__czlowiek: Nie będą, bo zakładając taki scenariusz jak się wykosi prace biurowe to większość ogarnie w 2-3 miesiące jakąś fuche fizyczną i będzie nadmiar pracowników. Ale to jest mało prawdopodobne za naszego życia zawodowego, szybciej będzie się drukować domy montowanymi drukarkami 3d i produkować roboty do pracy fizycznej niż się zastąpi programistów.
A to "za
  • Odpowiedz
@Serniczek_Szatana ale wiesz że to że obecnie sieci neuronowe są w mainstreamie to zasługa 3 maluch klocków, które ostatnio udało się odszukać i całe to dzisiejsze AI właśnie o to się opiera?

Sztuczne sieci neuronowe mają prawie tyle samo lat co komputery. Tak jak napisałem szacuje się że potrzebujemy ok 100x większą sieć niż ChatGPT a to zgodnie z trendem z ostatnixh kilkudziesięciu lat zajmie ~20 lat( każde 10 lat to 10x)
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: Wy zdajecie sobie sprawe, ze jak juz ci paskudni programisci 15k straca prace na rzecz AI, masa innych ludzi straci ja znacznie wczesniej? Zwlaszcza wszyscy przeklejacze wartosci w tabelkach w Excelu, tlumacze, etc.
Tak wiec bedzie to na pewno rewolucja jakiej jeszcze nie bylo, a programisci ktorych niektorzy tak bardzo tutaj nienawidza, nie beda jedynymi ktorzy ucierpia (albo i nie? Takie rzeczy jest ciezko przewidziec)
  • Odpowiedz