Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci Czaisz, jestes sobie mlodym polakiem 30lat, chcesz sobie pomyslec o tym jak urzadzic sobie zycie w kraju (kur$a przypadkiem jest to Polska), zaczynasz odkladac kase chcesz kupic mieszkanie ale u wladzy jest partia miernoty i co roku robia cyrk ktory rozpie$dala ci dynie. 13 emerytura, 500+, 14emerytura, babciowe, 1000+, 800+, mieszkanie dla mlodych, mieszkanie+, beka2, zapomogi, wyzsze podatki. Zanim dobrze sie rozejzysz nie ma gdzie mieszkac a ty nie masz pieniedzy bo wszystko rozyebala inflacja.
Wlasnie straciles 10lat tyrania na emerytow i innch sam nic nie majac. Szkoda zycia Polacy...
#gospodarka #inflacja Czuje jakbysmy cofneli sie do 2006 roku gdzie mlodzi ludzie zaczeli masowo uciekac z kraju.
  • 84
  • Odpowiedz
@controll: @JC97 już nie gadajcie jakichś głupot wyssanych z palca. Jak ktoś nie dostał sporej pomocy rodziców to #!$%@? w dupe mógł kupić, a nie mieszkanie. Wchodziłem na rynek pracy w 2018, pensja 3k netto w korporacji to była standardowa, ale też i dobra stawka na start. Zakładając nawet szybki wzrost zarobków + nadgodziny oddając ponad połowę na mieszkanie i życie nie szło wkładem własnym dogonić wzrostu cen mieszkań. Może jak
  • Odpowiedz
@controll: czaisz, że ilościowo Polaków 18-30 lat jest więcej niż emerytów i patologi 500+? Rozumiesz, że najbardziej poszkodowana grupa wiekowa w Polsce nie chodzi na wybory? To żadna partia się nie interesuje wyborami 18-30 lat. Tymczasem Ci chcący social i rozdawnictwo państwa choć są mniejszością, to nawet opozycja musi walczyć o ich głosy o licytuje się kto da więcej. Frekwencja na wyborach pokazuje też, że im Polak więcej zarabia i ma
  • Odpowiedz
czaisz, że ilościowo Polaków 18-30 lat jest więcej niż emerytów i patologi 500+?


@N331: czaisz, że ostatnio tak było w 2007 roku? @controll już cię wyjaśnił, obecnie emerytów jest DWA RAZY WIĘCEJ niż młodych 18-30. Polska powoli zmienia się w gerontokrację.
A co do wszystkich tych piszących "ty dopiero oszczędzasz mając 30 lat?", "w 3 lata nie potrafisz uzbierać kilkaset tysięcy" to w sumie tak to widzę jak poniżej. Różni są
Asd15 - >czaisz, że ilościowo Polaków 18-30 lat jest więcej niż emerytów i patologi 5...

źródło: 1364323649_by_matfre96_500

Pobierz
  • Odpowiedz
@bartez_94 Głos rozsądku w tym wątku. Oni zapomnieli ze wtedy 3k netto to była niezła pensja, a 5-6k to już w ogóle.
Ja wszedłem na rynek pracy w 2020, do tej pory odłożyłem 60k, bo żyć tez trzeba. Do wkładu brakuje mi kolejnych 60k. Powoli godzę się z tym, że bez spadku nic nie kupię, bo jak już uskładam 120k, to mieszkanie 50mkw będzie blisko miliona PLN.
  • Odpowiedz
  • 4
@controll swoje mieszkanie kupiłem niecałe 5 lat temu (oczywiście na kredyt, który nadal spłacam). bałem się jak cholera, byłem przed 30-stka, czy sobie poradzę i w ogóle.
Ale jak sobie pomyślę, że wystarczyło poczekać te 2-3 lata... serio, nie zazdroszczę sytuacji ludziom takim, jak Ty.
  • Odpowiedz
@controll: jestem w dokładnie takiej sytuacji. Co prawda jestem mlodszy ale praca od 18 i 0 wakacji (wszystko w pracy). Jak nie byłem w pracy to byłem na studiach i dzięki pisowi duża część moich oszczędności poszła się #!$%@?ć na darmozjadów. A moja wypłata która kiedyś była całkiem spoko teraz została totalnie zgnojona na zasadzie czy sie stoi czy sie leży.
  • Odpowiedz
  • 3
@bartez_94 wybacz, ale pierdzielisz.
Gdy kupowałem swoje mieszkanie, właśnie kończył się program MDM, dla mnie było za późno. Pomoc od rodziców? W zasadzie żadna. Dostałem jakieś 7% wartości całej inwestycji.
Odłożyłem wkład własny i wziąłem normalny kredyt hipoteczny.
Tylko to było 5 lat temu, gdzie dzisiaj mój deweloper w bloku obok, który aktualnie kończy budować, sprzedaje mieszkania w cenie równo 100% wyższej, niż wówczas.
  • Odpowiedz
@Majku_: Nie wspominając o koszcie wykończenia i robocizny. Patrząc na to że ktoś chce na start ~50m2 w dużym mieście w stanie deweloperskim to mówimy spokojnie o ok. 700-800k.
  • Odpowiedz
  • 2
@Murkly dokładnie. Ja już wtedy skręcałem sam meble i wykańczałem balkon łącznie z podłogą, bo cena za wykończenie była lekko odklejona. Ale dzisiaj jest w kosmosie na tej samej orbicie, co ceny mieszkań i nowych samochodów.
  • Odpowiedz
Programisci na seniorskich stanowiskach dostawali 13k brutto majac 8lat stazu w 2017 roku


@controll: powiedział co wiedział ( ͡° ͜ʖ ͡°) 13 to mid spokojnie wtedy
  • Odpowiedz
@controll: Złota sytuacja. Studia magisterskie skończyłeś w 2017r. czyli nawet jeśłi się #!$%@?łeś to wtedy zacząłeś pracować. Do 2020r. masz już co najmniej 3 lata stażu na rynku pracy, więc był czas sobie spokojnie odłożyć na wkład własny. Bierzesz kredyt na mega niskich stopach, po czym ceny mieszkań #!$%@?ą w kosmos, wchodzą podwyżki stóp, więc blokujesz sobie oprocentowanie na <4%, a tu jeszcze dają wakacje kredytowe, więc masz efektywnie oprocentowanie niższe
  • Odpowiedz