Wpis z mikrobloga

Jeśli przyjmiemy teoretyczny przykład, że bank ma wymóg rezerw w wysokości 3.5%, a klient wpłaca 1000 złotych na lokatę, to bank musiałby zachować 35 złotych jako rezerwę i mógłby wykorzystać pozostałe 965 złotych do udzielania kredytów innym klientom.


Teraz, jeśli klient B otrzymuje ten kredyt na 900 złotych, a następnie wpłaca te pieniądze na swoje konto w tym samym banku, bank znów ma możliwość zachowania tylko części jako rezerwę, np. 31.75 złotych, i może udzielić nowego kredytu innemu klientowi na kwotę 868.25 złotych. Proces ten może się powtarzać, tworząc kolejne poziomy kredytów i depozytów, aż w końcu całkowita suma kreacji pieniądza osiągnie wielokrotność pierwotnego depozytu.


Kontynuując opisany wcześniej proces mechanizmu wielokrotności kreacji pieniądza, jeśli klient C wpłaca 810 złotych na swoje konto w banku, który zostały mu udzielone jako kredyt, bank może ponownie wykorzystać część tych środków do udzielenia nowego kredytu. Oczywiście, zachowują się tu również odpowiednie rezerwy wymagane przez regulacje.


Przy założeniu, że nadal obowiązuje wymóg rezerw w wysokości 3.5%, bank musiałby zachować 28.35 złotych jako rezerwę i mógłby udzielić kredytu w wysokości 781.65 złotych (810 złotych - 28.35 złotych). Klient D mógłby więc wziąć kredyt na 781.65 złotych.


To oznacza, że wszyscy klienci w tym przykładzie łącznie pożyczyliby około 28 571,43 złotych, uwzględniając wymóg rezerwowy na poziomie 3.5%.


#ai #chatgpt #banki #finanse #nieznamsiealesiewypowiem

Ciekawe ile w tym prawdy co wypluł ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 13
  • Odpowiedz
Ciekawe ile w tym prawdy co wypluł


@SupreminTHC: dużo, tylko to clickbait polega na tym, że pokazujemy sumę pożyczek a nie bierzemy pod uwagę depozytów z nich wynikających i ile kasy klienci wyprowadzą poza bank macierzysty, albo system bankowy w ogóle.
To tak jakbyś pożyczył od kolegi młotek a potem ktoś pożyczył ten sam młotek od ciebie. Na papierze możesz zapisać, że wypożyczono dwa, A jak przychodzi do użycia to ile
  • Odpowiedz
  • 0
pokazujemy sumę pożyczek a nie bierzemy pod uwagę depozytów z nich wynikających i ile kasy klienci wyprowadzą poza bank macierzysty, albo system bankowy w ogóle.


@zetisdead: czyli taki system jest dobry czy zły? rozjaśnisz?
  • Odpowiedz
@SupreminTHC: nie wiem co tu rozjaśnić. Przykład sumuje wszystkie pożyczki a nie pokazuje sumy depozytów i różnicy między sumą depozytów i pożyczek. Przykład jest prawdziwy, ale zaserwowany tak, żeby wywołać wrażenie że banki robią pieniądze z niczego.

Nie wiem czy system rezerwy częściowej jest zły, na pewno zawali się w przypadku panicznego wycofywania depozytów - efekty można było obserwować niedawno w stanach.
  • Odpowiedz
@zetisdead: a co ma piernik do wiatraka? Ile tych banków zbankrutowało już? Czy to były banki opierające swój biznes właśnie na kreacji pieniądza czy jednak inwestycyjne? Czy zostanie do końca roku chociaż jeden po tej fali bankructw?
  • Odpowiedz
no wskaż te bankrutujące banki?


Wskazałem

no to 4 przykłady


@podjad3k: A jak bym podał 100, to by było tylko 100? Masz na obrazku listę kilkuset banków z ostatnich nastu lat, ale znowu odwracasz kota ogonem.

@SupreminTHC masz żywy przykład do czego się wykorzystuje takie manipulacje i że nie ma sensu o tym dyskutować z randomami z internetu.
  • Odpowiedz
A jak bym podał 100, to by było tylko 100? Znowu odwracasz kota ogonem.


@zetisdead: nie odwracam, za to ty manipulujesz. Czy ja gdzieś napisałem, że banki nie bankrutują? Sprawdź dlaczego zbankrutowały to się dowiesz. Czy miało to coś wspólnego z systemem rezerw cząstkowych też pewnie się dowiesz. Jak mają się bankructwa banków do tego, że ten system pozwala robić pieniądze z niczego? Kleszcze przeżyją nawet w próżni i zgodnie z
  • Odpowiedz
To tak jakbyś pożyczył od kolegi młotek a potem ktoś pożyczył ten sam młotek od ciebie. Na papierze możesz zapisać, że wypożyczono dwa, A jak przychodzi do użycia to ile ich jest?

@zetisdead: Przykład z młotkiem miałby sens, gdyby pieniądze miały jakiekolwiek zabezpieczenie fizyczne - a takiego nie mają, bo już dawno odeszliśmy od powiązania ich ze złotem czy srebrem. Młotek się faktycznie nie rozdwoi, ale pieniądze jako elektroniczne zapisy mogą
  • Odpowiedz