Wpis z mikrobloga

Mirkowie, rady potrzebuję.

Hydraulik podłączył teściowej nowy bojler elektryczny (panele ma, to na lato bez odpalania gazowego by dała radę), ale jest problem.
Na piecu gazowym miała zrobioną cyrkulację I w łazienkach na piętrze od razu była ciepła woda.
Na elektrycznym cyrkulacji nie ma, bo hydraulik powiedział, że bojler ma jakiś zawór który nie pozwala na cyrkulację.
Po mojemu to nie brzmi logicznie, bo jak odkręcić kran to cyrkulacja samą się robi.

Prawda to z tym zaworem, czy mu się nie chciało kombinować i przerabiać?

I teraz punkt drugi. Jak mam bojler gazowy i bojler elektryczny, to jak polaczyłbym je szeregowo, to mógłby działać tylko jeden, a drugi robiłby za zbiornik ciepła?

#budujzwykopem #remontujzwykopem #hydraulika #ogrzewanie
  • 11
Mirkowie, rady potrzebuję.


@WrocilemAleZInnymLoginem: To nie do końca prawda. Rady potrzebowałeś zanim zleciliście prace hydraulikowi. Ja jestem zwolennikiem robienia od razu dobrze i nie naprawiania więc pewnie zdecydowałbym się na jeden bojler który będzie pracował z piecem i grzałką.
@1masa: a na normalnym odpływie nie można cyrkulacji włączyć?
Ewentualnie jest jakiś lifehack na to?

Teściowa kupiła bojler jaki jej hydraulik kazał, podłączyła go, a teraz stoi wyłączony, bo wszystkich wkur... że trzeba czekać 5min, aż woda ciepła w kranu poleci i na gazowce leci cały czas.
@aarahon: teściowa to silna niezależna kobieta, która prosi o radę specjalistów, a potem różnie to wychodzi.
@WrocilemAleZInnymLoginem: zawór zwrotny na zasilaniu zimnej wody, potem trójnik i wpiąć do kroćca od bojlera, powrót ciepłej wody zawór zwrotny wpiąć w trójnik. Ale to tylko teoretycznie bo musiałbym zobaczyć schemat całej instalacji co cwu
Po mojemu to nie brzmi logicznie, bo jak odkręcić kran to cyrkulacja samą się robi.


@WrocilemAleZInnymLoginem: cyrkulacja przepływem wody w pętli co jakiś czas (czyli powrót za ostatnim ujęciem ciepłej wody), otwieranie wody po drodze nie ma z tym nic wspólnego....

a bojler może nie mieć króćca do powrotu lub mieć zawór trójdrogowy do podmieszania wody do konkretnej temperatury na wyjściu. w jednym i drugim przypadku cyrkulacji nie zrobisz bez cudowania...
@subiel: no bojler prawdopodobnie nie ma krućca do powrotu, ale na chłopski rozum w zamkniętym obiegu da się wymusić cyrkulację i zmusić go do ciągłego podgrzewania wody.
Z zaworem trójdrożnym - w sensie, że bojler może podgrzewać wodę do maksymalnej temperatury(np 80 stopni), a temperaturę na wyjściu regulować mieszalnikiem, żeby więcej ciepłej wody z siebie wypluć?
@WrocilemAleZInnymLoginem: nie da sie zrobic cyrkulacji w zasilaniu bez powrotu.

zawor trojdrozny z termostatem dziala tak jak napisales, czyli ustawiasz sobie np 44C na wyjsciu, na dom, a pobierajac wode z bojlera on podmiesza zimna wode zeby miec docelowa temperature. spoko opcja, kiedy masz np fotowoltaike i grzejesz wode w przeciagu dnia, do wyzszej temperatury i tym samym starcza ci tej wody do natepnego dnia. albo np masz kociol na pellet