Wpis z mikrobloga

Tak się zastanawiam, czy da się nauczyć języka obcego, przypuśćmy angielskiego czy niemieckiego poświęcając na naukę jedynie 30-60 minut dziennie? niektórzy twierdzą że są w ten sposób w przeciągu 2-3 lat opanować w stopniu komunikatywnym obcy język żeby poradzić sobie w danym kraju jeżeli chodzi o urzędy/pracę/rozmowy towarzyskie. Czy ktoś spotkał się z takim przypadkiem? Mówimy o 30-60 minutach dziennie, przecież to jest bardzo mało czasu. Spotkałem się nawet z opiniami na zagranicznych forach że przy takiej ilości czasu nauka języka jest praktycznie niewykonalna a raczej przybiera formę "hobby", czyli ktoś tam fascynuje się danym krajem to się uczy tego języka nie wiążąc z nim żadnych planów emigracyjnych, tylko dla siebie. Już nie mówię o wyskakujących ofertach "z nami nauczysz się języka obcego poświęcając 15 minut dziennie" XD #naukajezykow #naukaniemieckiego #naukaangielskiego #angielski #niemiecki #emigracja #pytanie
  • 9
@Darthal: Zależy od uzdolnienia w kierunku języków, jedni potrzebują mniej, inni więcej czasu. Ja wiem że mnie by wystarczyło tyle + po opanowaniu podstaw media w danym języku, ale się nie chce dla jego.
@Darthal: w przeciągu roku opanowałem rosyjski ucząc się mniej niż godzinę dziennie. Dla trudniejszych języków, jak niemiecki, zajmie to trochę dłużej, ale to zupełnie realne.

Ważne, żeby ta nauka była efektywna, bo po biernej godzinie z quizami jednokrotnego wyboru, jak w Duolingo, to rzeczywiście – nie ma szans.
@Darthal Na pewno masz jakąś pasję. Po prostu oddawaj się jej w obcojęzycznym internecie. Reddit, czy jakieś discordy. Z początku Google Translator będzie Twoim jedynym przyjacielem, ale z czasem zauważysz, że idzie Ci coraz lepiej i to bez konieczności znajdywania czasu na naukę bo przecież robisz to przy okazji, dla przyjemności.

Oczywiście nie musisz mi wierzyć, matury z angielskiego nie zdałem a dziś pracuję w międzynarodowym korpo i posługuje się tym językiem
Z początku Google Translator będzie Twoim jedynym przyjacielem


@p0kr4kk_2:
Ja raczej polecam deepl plus glosbe.com. To drugie to świetne narzędzie.
A no i howtopronounce and forvo.com.
@Darthal: wg mnie 30-60min nauki dziennie - codziennie to bardzo dużo. Wg wytycznych europejskiego systemu kształcenia opanowanie poziomu b1 angielskiego jest do zrobienia w 360h(120h per poziom a1->a2->b1). Wg mnie i tak najważniejszy jest spontaniczny kontakt z językiem(w sumie bardzo podobnie jest np podczas odchudzania - spontaniczna aktywność fizyczna bardzo przyspiesza ten proces). Spędzasz 1h na dojazdy do pracy sluchając rmf - zacznij sluchać bbc, grasz w gry - zmień język,