Wpis z mikrobloga

#architektura #qualitycontent #projektydomow #projektywnetrz #prawobudowlane #copywriting #budowadomu #projektowanie #architekturawnetrz

Wartościowe artykuły nt architektury, projektów, procesu budowlanego?

Cześć wszystkim!

Już od długiego czasu obserwuję wykop, ale teraz dopiero nastał czas na aktywne działanie
Jestem architektem, mam uprawnienia do projektowania bez ograniczeń i od 3 lat prowadzę własne biuro projektowe (z przerwą na macierzyński), wcześniej pracowałam w różnych biurach architektonicznych.
Z tego, co obserwuję, sieć jest zalewana milionem artykułów na tematy budowlane, projektowe, architektoniczne. Artykułów typu kopiuj-wklej, pisanych pod algorytmy google, żeby nabijać wejścia na strony biur projektowych albo portali typu kalkulatory budowlane. Teksty są pisane nie przez osoby związane z branżą, ale copywriterów, którzy często nie znają podstawowych pojęć i powielają w swoich wypocinach błędy, nigdzie niezweryfikowane, z już istniejących artykułów z pierwszej strony google. I często nie wnoszą niczego, poza zamieszaniem:)
Potem wokół procesu projektowego, pracy architekta, przepisów, rozwiązań budowlanych narasta wiele mitów i są ludzie, którzy naprawdę w to wierzą, bo wyczytali w internecie. I jest płacz i koszty, bo się okazuje, że samowola budowlana, że do rozbiórki, że kary, wilgoć, ściany pękają, olaboga. Przy tym często architekt jest traktowany jako zło konieczne i chciwy pies, co to ostatnią złotówkę człowiekowi z kieszeni próbuje wyciągnąć, a się na niczym nie zna :D
W związku z tym chciałabym stworzyć #qualitycontent na tematy właśnie związane z projektowaniem architektonicznym, budową i wnętrzami. Trochę żeby uświadomić szerszej publice, na czym naprawdę polega praca architekta i za co w ogóle bierze pieniądze. Trochę po to, żeby ta publika wiedziała, na co powinno się zwracać uwagę i co jest ważne na różnych etapach inwestycji. Trochę po to, żeby wykorzenić chociaż częściowo te kocopoły, które są ludziom wciskane w większości copywriterowych artykułów, bo czasem się nóż w kieszeni otwiera, jak się to czyta i tego słucha. Zwłaszcza, że #prawo budowlane zmienia się co chwilę i wiadomości sprzed pół roku mogą być nieaktualne.
Do tej pory opracowałam artykuły o dobrym projekcie domu, dobrym projekcie wnętrza i jak czytać MPZP w praktyce. Kolejny w przygotowaniu to porównanie cen i zawartości projektu indywidualnego i gotowego domu

Żeby dopasować się do oczekiwań czytelników - jakie macie doświadczenia z budową domu i współpracą z architektami kubaturowymi i wnętrz? Co byście chcieli wiedzieć przed budową/remontem/kupnem działki, ale nikt Wam nie powiedział? Jakie błędy popełniliście lub mogliście popełnić z niewiedzy albo błędnych informacji?

Będę wdzięczna za każdą odpowiedź:)
  • 5
  • Odpowiedz
@olagajowa: primo, chcesz pisać o budownictwie jednorodzinnym czy takim już konkret? Jak o jednorodzinnym to szkoda pary w to wszystko, bo sami projektanci , kierownicy, geodeci, dostawcy traktują tak małe inwestycje po macoszemu.

Poza tym już się nauczyłem , że nikt eksperckiej wiedzy nie przekaże za darmo w internecie. W jakimś momencie też pojawią się uproszczenia, skróty, niedomówienia i to w dziedzinie w której wiedza, praktyka u różnych osób prowadzi do
  • Odpowiedz
@olagajowa Nie. Obecne budownictwo jest taka patologia że odechciewa się czytania waszych wypocin. Niedozbrojon stropy, kasztanowata akustyka, przenikające ściany. Zajmijcie się edukacją w waszym środowisku lepiej.
  • Odpowiedz
  • 0
@bdg-bro: O jednorodzinnym, duży inwestor nawet się nie zastanawia, tylko zatrudnia architekta już przed zakupem działki i zna proces i ograniczenia formalne itd???? wiadomo, że nie da się przekazać całej wiedzy i każdego aspektu związanego z projektem i budową, ale wyszłam z założenia, że skoro ludzie i tak szukają informacji w internecie, to niech to chociaż będzie rzetelna, podstawowa informacja. A inwestycje są traktowane tak, jaka jest cena, niestety. Żeby porządnie
  • Odpowiedz
  • 0
@antekdomagala: patologia rynku budownictwa i nieruchomości dotyka wszystkich związanych, nie tylko inwestora, i zgadzam się, że sytuacja jest raczej tragiczna pod wieloma względami. Właśnie o takie zarzuty, jakie przedstawiłeś, mi chodziło. Jeśli uważasz, że problemem jest kiepski poziom architektów, to czy właśnie nie będzie dobrze doedukować inwestora, żeby czuł się pewniej w trakcie opracowywania projektu a potem realizacji? Dobry architekt nie powinien się bać wiedzy inwestora, z takim klientem się przecież
  • Odpowiedz
@olagajowa: Ja z chęcią przeczytałbym wartościowy artykuł na temat możliwości modyfikacji w mieszkaniach deweloperskich i wpływie tych modyfikacji na rękojmię oraz na temat odbioru technicznego mieszkań (na co zwrócić uwagę, co zapisać w protokole).
Chcę przerobić m.in. instalację gazową (przenieść rurę na inną ścianę i maksymalnie podnieść do góry aby później zabudować ją w suficie - z możliwością dostępu do miejsc w których były wykonane spawy).
Pytałem o to ale niestety
  • Odpowiedz