Wpis z mikrobloga

@Darashia: W kasach samoobsługowych już nie trzeba zatwierdzać więc wystarczy pójść do np Lidla.
Ktoś mi na wykopie pisał, że można wzywać policję bo nie mogą przy zerówce o dowód pytać ale nie wiem czy to prawda.
  • Odpowiedz
  • 0
@SzycheU raz babeczka mi nie chciała wódki sprzedać bo miałem tylko prawo jazdy a chciała dowód i tak myślałem czy policji nie mógłbym wezwać ale stwierdziłem że pewnie ma rację więc kupiłem w gdzieś indziej
  • Odpowiedz
  • 496
@SzycheU:

Ktoś mi na wykopie pisał, że można wzywać policję bo nie mogą przy zerówce o dowód pytać ale nie wiem czy to prawda.


odwazne zalozenie, ze policja w polsce zna prawo
  • Odpowiedz
@Darashia: Wystarczy dokument ze zdjęciem ;)
I tak nie trzeba mieć 18 aby kupić zerówkę. Napój alkoholowy jak sama jego definicja mówi, musi zawierać alkohol.
  • Odpowiedz
@Darashia: są piwa bezalkoholowe 0,0% i są piwa "bezalkoholowe" do 0,5% alkoholu, tutaj może już wchodzić dowód w rachubę, piwo 0,0% jest napojem a piwo do 0,5% to dalej piwo
  • Odpowiedz
@Darashia: piwo bezalkoholowe w Auchan na samoobsługowych tez musza zatwierdzić. Czasami maja stacje do zatwierdzania zdalnego (jak wiele kas jest) i mozna nie zauważyć ze ktoś juz Ci zatwierdził piwo na "oko".
  • Odpowiedz
@SzycheU prawda. odmowa sprzedaży piwa bezalkoholowego to wykroczenie.

Art. 135. kw

Kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny.


Art. 14 § 2 kc

(...) gdy osoba niezdolna do czynności prawnych [wiek poniżej 13 lat] zawarła umowę należącą do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego,
  • Odpowiedz
@Darashia nie miała racji. sprzedawca ma potwierdzić wiek, a nie żądać stricte dowodu osobistego

Art. 15 ustawy o wychowaniu w trzeźwości

2. W przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy.
  • Odpowiedz
  • 4
@Mrbimbek idąc tym tokiem to nie możesz kupić przed osiemnastką jabłek, kefiru, kiszonej kapusty czy chleba bo też zawierają śladowe ilości alkoholu ¯_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz