Wpis z mikrobloga

Mireczki, weźcie mi powiedzcie co w kontekście pracy w budżetówce oznacza "Znajomość przepisów prawa podatkowego materialnego i proceduralnego". Widzę to często w ogłoszeniach do różnych urzędów i zastanawiam się co to w sumie oznacza, co trzeba wiedzieć itd. Chętnie się douczę, ale nawet nie wiem czego konkretnie i w jakim zakresie. To są stanowiska typu młodszy referent, gdzie poza tym wymagają tylko obsługi komputera i wykształcenia średniego. Z reguły jednym z etapów rekrutacji jest test wiedzy, czy znajdę gdzieś w necie przykładowe takie testy, żeby się przygotować?

#praca #pracbaza #pytanie #urzadskarbowy #rozmowakwalifikacyjna #budzetowka #prawo
  • 6
  • Odpowiedz
@Patrycja89 trzeba znać, rozumieć i stosować przepisy prawa podatkowego, materialnego i proceduralnego.
Nie ma sensu szukać pytań w necie, kazdy organ przygotowuje je pod siebie, dotyczą konkretnych zagadnień z ustaw.
  • Odpowiedz
  • 0
@Matylda_Megara: ok tylko w sumie nawet nie wiedziałabym jak się do tego przygotować, bo prawo podatkowe to chyba temat rzeka? Z jakich źródeł korzystać? Czy to w ogóle jest do ogarnięcia przez osobę, która nigdy nie studiowała nic związanego z prawem?
  • Odpowiedz
@Patrycja89 wszystko jest do ogarnięcia.
Musisz czytać ustawy i ewentualne rozporządzenia od deski do deski.
Ale tak, to są tematy rzeki. Do tego dochodzą jeszcze ustawy poboczne.
Nigdy nie jest tak, że pracuje się na jednej ustawie. Ani nawet na dwóch.
  • Odpowiedz
@lexico: teraz to za 3600 nawet znajomi i rodzina nie chce do budżetówki
@Patrycja89 ogólnie to testów nie znajdziesz bo to pani Basia z Halinką często układają pod konkretny wydział do którego jest nabór. Zależ gdzie się przyjmujesz to musisz się orientować w danych tematach np. KPA, zamówienia publiczne, ustawy podatkowe czy inne regulacje prawne którymi zajmuje się dany wydział
  • Odpowiedz
@Patrycja89:

Mireczki, weźcie mi powiedzcie co w kontekście pracy w budżetówce oznacza "Znajomość przepisów prawa podatkowego materialnego i proceduralnego".

To samo, co we wszystkich innych kontekstach :)

Prawo materialne = młotek.
Prawo proceduralne = instrukcja obsługi młotka.

Prawo materialne = np. Ordynacja podatkowa ("za X ustala się stawkę podatku Y").
Prawo proceduralne = np. KPA ("w przypadku złożenia wniosku określonego w ust. 1, organ administracji ma 30 dni
  • Odpowiedz