Wpis z mikrobloga

Ceny w tym kraju już skrzywiło kompletnie.

Właśnie pękło 100 zł za wymianę baterii w dwóch klasycznych zegarkach. Sto złotych. Żeby to jeszcze były jakieś konkret zegarki. Jeden jest praktycznie zabawkowy, wart może z 30 zł (czyli mniej, niż kosztowała bateria), drugi bardzo zwykły, w dniu zakupu n-lat temu wart może z 500, dziś może z 200.

Stać mnie, zarabiam bardzo dobrze, ale nóż się w kieszeni otwiera mając świadomość stosunku wartości towaru/usługi do ceny. To już kolejne takie załamanie, po fryzjerze, elektryku, mechaniku. O stacjonaych aptekach i lokalnych sklepikach, które tną na cenach już całkiem po mistrzowsku, nawet nie piszę.

Wczoraj sporo rozmawiałem z osobą, która od ~15 lat żyje w niemczech - i była przerażona naszymi cenami. Coraz przykrzej się tu żyje.

#polska #inflacja #bekazzegarmistrzow #wroclaw
  • 88
dziwne że nie znałeś ceny przed decyzją?
fryzjer ponad 100% w historii górę tylko nie #!$%@? że prąd mu wzrósł bo w przypadku mojego ostrzeżenia to maszynką pracuje sekundę.
jak ktoś pisał mądrze ceny drewna też w górę a przecież drzewo nie prosi o więcej CO2 i nie kasuje za wodę którą pobiera z ziemi i tak
@ravau: Te Oven Baked są zajebiste w smaku ale nie #!$%@?ło mnie jeszcze abym płacił 10 zł za pół paczki powietrza. I niby mają 50% mniej tłuszczu więc zużyli go mniej przy produkcji - nie powinny być w takim razie tańsze niż te normalne co są tłuste w uj? Chyba, że ktoś potrafi wyjaśnić ten magiczny proces i dlaczego cena jest wyższa. Ostatnio kupiłem zamiast tych cziperków paczkę Nachosów od Crunchips
  • 1
@ravau: 55/kg to chyba nie tak dużo, jak na czipsy w 2023?

Ceny spożywki przestałem już kompletnie rozumieć. Mam wrażenie, że są zupełnie przypadkowe. Większość rzeczy jest bardzo drogich, ale niektóre produkty zachowują przyzwoitą cenę. Różnice pomiędzy dwoma sklepami stojącymi obok siebie albo nawet stanowiskami na targowisku, potrafią sięgać powyżej 100%.

A ceny wszelkiej przekąsek są już zupełnie absurdalne w kontekście ilość i jakość a ceny. Nie irytuje mnie to tylko
@sasik520 co do cen w aptekach to mogę Ci powiedzieć tyle, że to sieciowki ruchają na cenie. Są apteki (obecnie w takiej pracuje) gdzie marże są normalne i nie ma ruchania na marży typu 100%. jak musisz kupować w sieciowce np typu doz to lepiej zamówić u nich przez internet, z odbiorem w aptece. Wtedy ceny są w miarę normalne
@sasik520: W 2023 zapłacisz więcej. Proste wpuszczają pusty pieniądz na rynek. Co z tego, że w 2015 roku dostawałeś 3k PLN na rękę, a w 2022 roku 5k PLN na rękę, jak w 2015 roku za pensję kupowałeś dajmy na to 1000 litrów paliwa, a w 2022 roku kupisz 800 litrów paliwa. To samo można przeliczyć na wynajem mieszkanka, cenę kiełbasy na święta i wiele tym podobnych. Zawsze na koniec wakacji
@sasik520: ja kupiłam prasę do zegarków (allegro, 50 zł), a otwieram je nożem do pizzy. Polecam taki styl życia - taniej i nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie to w ogóle był problem, żeby znaleźć zegarmistrza z prasą. Jak pisałam, urządzenie kosztuje majątek i dalej spłacam za to kredyt, więc nie dziwne, że to takie rzadkie.