Wpis z mikrobloga

Oczywiście musiało się tak stać i mimo, że na półce leży parę nieprzetestowanych RPGów to grając w Baldura, po raz kolejny wraca chęć wypróbowania dnd. No i tutaj się pojawiają pytania.
Czy do gry są potrzebne 3 podręczniki: gracza, mistrza podziemi i księga potworów?
Czy dobrze rozumiem, że księga potworów jest niedostępna i nie będzie dodruku?
Jeśli tak, to czy to znaczy, że za rogiem jest kolejna edycja, czy po prostu polski wydawca ma to w dupie?
Czy jako mistrz gry, te 3 podręczniki to wszystko co jest potrzebne?\
#dungeonsanddragons #dnd #rpg
  • 11
@masakraman:

Czy do gry są potrzebne 3 podręczniki: gracza, mistrza podziemi i księga potworów?


tylko podręcznik gracza starczy, ewentualnie księga potworów, ale staty spokojnie w necie znajdziesz

Czy dobrze rozumiem, że księga potworów jest niedostępna i nie będzie dodruku?


Nie ma i nie będzie, tylko z drugiej ręki.

Jeśli tak, to czy to znaczy, że za rogiem jest kolejna edycja, czy po prostu polski wydawca ma to w dupie?


Zasadniczo tak,
@masakraman: Osobiście praktycznie nie gram w DnD (no, czasami, ale prowadzi kto inny i mi to zwisa, z jakich podręczników korzysta), ale z tego co czytam, to TAK, potrzeba trzech podręczników. Same podstawy mechaniki ogarniesz z Player's Handbook, ale bardziej rozwinięte zasady musisz doczytać z Dungeon Master's Guide. Potworów też raczej sam sobie nie wymyślisz na początku z pełnym stat-blockiem, więc po to musisz mieć Monster Manual. Dlatego Wizardsi przewidzieli taki
@teluch: Dzięki, no oczywiście chomik jest znakomicie zaopatrzony z tego co widzę, ale lubię też kolekcjonersko mieć książki na półce, do gry też z reguły lepiej sprawdza się fizyczna wersja, stąd pytanie o to jak wygląda z dostępnością.
@Del: Właśnie dużo osób poleca pathfindera, więc możliwe, że to będzie kolejny system, ale jednak obecnie pojawiła się chęć na konkretnie dnd.
@masakraman: Jedynym (prawie*) koniecznym podręcznikiem jest PG. Reszta to dodatkowe informacje oraz wygodniej z nich korzystać poprzez strony z zasobami.
I dodruków po polsku raczej nie będzie, wizardzi olali współpracę z Rebelem i sami nie garną się do tłumaczenia. Pewnie dopiero dndnext dostanie pl wersję (o ile dosranie).

* a w zasadzie to można grać na samych srd i apkach/stronach z opcjami postaci i potworów (5e.tools, apki 5e dungeondev)
  • 1
@masakraman Dużo osób poleca, bo to w sumie "ulepszone DnD", a Paizo bardziej słucha graczy niż Wizardsi, a poza tym DnD zaliczyło spory odwrót różnych infouencerów budujących content na RPG na rzecz Pathfindera właśnie.
@masakraman: tylko pamiętaj, że Pathfinder jest po angielsku i nie słyszałem żeby ktokolwiek szykował polonizację.
Jeśi chcesz coś po polsku w fantasy to są:
-Groty i Giganci
-Black Hack
-Dungeon World
-Sun World
-jak się uprzesz to Savage World
-(Advanced) Zabić Smoka!
-Cairn (za free na itchu Oskara Świdy)
-Cień Władcy Demonów
-wyjdzie Fabula Ultima
-Grottopunk
-wyjdzie OSE
-Fajerbol
-Kryształy Czasu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
-Otchłań
-Obuszek100
@masakraman: Nie będzie dodruków polskich podręczników - polski wydawca stracił licencję, bo WotC to to #!$%@? januszex majacy w dupie polskich graczy. Pozostaje szukanie na rynku wtórnym gdzie można je dostać za miliony monet lub szukanie pirackich PDFów.

Podręcznik Gracza to podstawa. Warto ewentualnie sięgnąć po dodatku Tasha's Cauldron of Everything i Xanathar's Guide to Everything. Księga potworów jest dość przydatna, ale statystyki wielu stworzeń można znaleźć na internetach. Jesli chodzi
@teluch: Dzięki dzięki, sporo z tego mam już ograne. Tu nie do końca chodzi o znalezienie systemu fantasy na stałe, ale raczej o odhaczenie klasyka z listy, bo z zaangażowaniem mojej grupy do Warhammera, raczej nie ma możliwości, żeby cokolwiek go przebiło.
Ale widzę parę tytułów, których nie widziałem, także lista się przyda ;)
@masakraman: wymienionych wyżej przez @teluch liście erpegów najfajniejsza wydaje mi się Wyprawa za mur, którą na DTRPG można kupić za kilka złotych. WzM to takie uproszcozne D&D 3E, podczas tworzenia drużyny jasno określa się powiązania pomiędzy postaciami (więc nie ma problemu, że na pierwszej sesji grupa randomowych nonamów sie pozabija) i jest generator przygód.