Wpis z mikrobloga

Państwo potężne, to państwo, które ma słabych sąsiadów; państwo słabe, to to, które ma sąsiadów potężnych.


@oydamoydam: chyba ruskie mają dzisiaj takie pojmowanie świata, dlatego próbują zniszczyć Ukrainę aby stało się słabym państwem,
mają obok już Białoruś wiec w tym rejonie faktycznie po zniszczeniu Ukrainy będą "potęgą", Czeczenię i Gruzję też mają sprowadzoną do parteru, Kazachstan im trochę ostatnio podskakuje, z Finlandią trochę słabo z tym NATO wyszło

ja tam bym
@szurszur:

1. Pewnie masz rację. Siedzę w internecie w bańce gdzie pełno jest "obrońcow" Ukrainy i przez to mam wranie że to powszechna przypadłość.

2. Polski interes to posiadanie słabych sąsiadów. Rosji, Niemiec i Ukrainy. Problemem jest, gdy nasi sąsiedzi zamiast ze soba walczyć dogadują sie i obracają przeciwko nam. To dlatego muszą być słabi i na naszej łasce, bo musza od nas czegoś chcieć, prosić się itd.

W obecnym układzie
@oydamoydam w jakim scenariuszu sci-fi Ukraina pokonuje Rosję i w dodatku jest tak potężna militarnie, że stwarza zagrożenie dla Polski w NATO i jest równie potężna gospodarczo, że zagraża naszemu rozwojowi? Czy wyrobimy się z tym scenariuszem przed 2100 r?
Polski interes to posiadanie słabych sąsiadów. Rosji, Niemiec i Ukrainy. Problemem jest, gdy nasi sąsiedzi zamiast ze soba walczyć dogadują sie i obracają przeciwko nam. To dlatego muszą być słabi i na naszej łasce, bo musza od nas czegoś chcieć, prosić się itd.


@oydamoydam: Raczej słabszych od nas, a nie słabych jako tako. Slaba Ukriaina dalej bedzie zagrożona utrata panstowowsci i może to destabilziowac takze nas, wiec wcale nie jest dla
w jakim scenariuszu sci-fi Ukraina pokonuje Rosję i w dodatku jest tak potężna militarnie, że stwarza zagrożenie dla Polski w NATO i jest równie potężna gospodarczo, że zagraża naszemu rozwojowi? Czy wyrobimy się z tym scenariuszem przed 2100 r?


@Prezes: Wystarczy, ze Ukraina osłabi Rosję na tyle, ze ta nie bedzie w stanie oddzialywac na Ukrainę i zajmie się sama soba. Niemcy wejda wtedy w gospodarczy alians z Ukrainą a przegranym
Ukraina od lat w pierwszej kolejnosci celuje w sojusz z USA i chce zastapic Polske jako pupilek Waszyngtonu. U nas sie tego nie widzi i ciagle mówi o sojuszu z Niemcami widzac za takowy nawet oczywista doraźna wspolprace. Mysle, że to wynika z antyniemieckosci PiS i czesci publicystów - robia oni antyniemiecki wrzuutki z watkiem ukrainskim przemilczajac, że w ukrainskich mediach od czasów Poroszenki wybrzmiewała od lat chcec stania sie regionalnym partnerem
@oydamoydam jaki alians??? Że Niemcy zaczną więcej inwestować w Ukrainę, budować tam fabryki itd? Czyli takie same śmiertelne zagrożenie jakim jest Rumunia, Węgry, Czechy, Słowacja, Bułgaria i Turcja?
jaki alians??? Że Niemcy zaczną więcej inwestować w Ukrainę, budować tam fabryki itd? Czyli takie same śmiertelne zagrożenie jakim jest Rumunia, Węgry, Czechy, Słowacja, Bułgaria i Turcja?


@Prezes: Polska wygrywa w Unii tania energią, siłą roboczą w tym z Ukrainy, oraz dostępem do unijnego rynku np. polskie firmy transportowe, oraz tanim rolnictwem. W tych wszystkich dziedzinach konkurujemy z Ukrainą i we wszystkim Ukraińcy są bardzej konkurencyjni od nas. A kapitał idzie
@oydamoydam każdy z krajów jakie wymieniłem, konkuruje z nami w podobny sposób w co najmniej jednej z tych kategorii. Jakoś nie czuję, byśmy z każdą skręconą Dacią w Rumunii tracili suwerenność. Jeśli kiedykolwiek Ukraina będzie faktycznym zagrożeniem gospodarczym, to za kilka dekad, odbudowanie kraju po wojnie i repatriacja uchodźców trochę potrwają. Btw, rolnictwo to w porywach 2% naszego PKB.

Zniszczenie potencjału gospodarczego i militarnego Rosji jest dużo ważniejsze niż walka z hipotetyczną
ja tam bym wolał być takim "słabym" państwem jak Kanada albo chociaż Holandia czy Luksemburg wciśnięty między Niemcy a Francję, ani temu ani temu nie podskoczą, słaby kraj, pewnie chowają się po piwnicach i knują po nocach jak się wyrwać z wpływów niemiecko-francuskich


@SpalaczBenzyny: Położenie Kanady jest inne niż Polski. Meksyk granicząc z silnym USA stracil terytorialnie i na znaczeniu. Luksemburg się nie liczy tak jak Watykan.

Co do Holandii to
@BiasedMonkey Prawda jest taka, że dla nas tym dłuższa wojna tym lepiej osłabienie gospodarcze i demograficzne Ukrainy i Rosji jest nam na rękę , do tego z każdym dniem pogłębia się antagonizm pomiędzy Rosją a Ukrainą. W naszym interesie jest to żeby po wojnie w najbliższym czasie nie doszło do pojednania rosyjsko ukraińskiego. Będzie to dla nas katastrofa.
@oydamoydam: widzisz ile już kolejnych warunków i zależności zauważyłeś, ten ma inne położenie, ten za mały, ten to co innego, a tamten to poczytaj sobie to się dowiesz, itd..

ten słaby kraj-silny kraj to jest takie płytkie myślenie, że ja nie mogę,

mamy słabego sąsiada, np. Białoruś i choćby tę Ukrainę i co nam to daje? to, że ściana wschodnie, tzw. Polska B cały czas jest jednym z najbiedniejszych regionów UE
ten słaby kraj-silny kraj to jest takie płytkie myślenie, że ja nie mogę,


@SpalaczBenzyny: Stary, to nie ja wymysliłem to jest elementarz geopolityki.

Problem z Ukraina mamy taki, ze oni nie chcą z nami, a wolą z Niemcami. Po prostu dla ich interesu to jest korzystne. Korzystne dla nich jest osłabianie Polski, bo to my jestesmy ich sąsiadem i z tego powodu sojusze zawiera sie z sąsiadami sąsadów dla osłabienia swojego
14 Dywizji Grenadierów Waffen SS.


@BiasedMonkey: No i nosił, no i co z tego?

Jakby nosił oznaczenia siepaczy Suchewicza, to rozumiem niechęć :p

Może zamiast szerzyć nienawiść, to weź książkę od historii do ręki?
Chociaż w sumie po co?

Dopóki Ukraińcy zabijają faszystów z Rosji, niech noszą się jak chcą.