Wpis z mikrobloga

Dzień dobry mireczki, dzisiaj na moim autorskim tagu #maszprawo propaganda i kalibracja profilu luźno zahaczająca o prawo. Jako były kuc pamiętający jeszcze UPR przeczytałem, żebyście Wy nie musieli, "Społeczeństwo populistów" Sadury i Sierakowskiego. Polecam. W skrócie:

1. W głosującej populacji mamy 12%, które głosowało na PiS i przestało. Żodyn, żodyn z nich nie przestał głosować ze względu na kwestie praworządności i tego co wyczynia minister Zero. A jako człowiek z branży zapewniam, że rozwalono tam sporo i z dużą stratą dla obywateli. To tyle jeśli chodzi o grzanie tych kwestii w Tok FM, czy Wyborczej. Trzeba to robić, ale to przekonywanie przekonanych.

2. PiS ma tak naprawdę dwa elektoraty. Fanatyczny, grzany kwestiami światopoglądowymi i cyniczny, który estetycznie może się od PiS dystansować, ale i tak zagłosuje ze względu na kasę. Gra opozycji idzie co najmniej o to, żeby ta druga część elektoratu została w domu.

3. Dieta medialna elektoratu PiS, jeśli chodzi o oglądanie telewizji, jest bardziej zróżnicowana niż elektoratu opozycji. O ile ktoś oglądający TVP zerknie w TVN, to w drugą stronę już niekoniecznie.

4. Polaryzujemy się i nienawidzimy coraz bardziej. Nie dotyczy to tylko wyborców PiS, ale wszystkich. W grupach fokusowych elektorat fanatyczny PiS lub Konfederacji potrafił wprost postulować mordowanie kogoś (LGBT, uchodźców itp.), aczkolwiek zazwyczaj w grupie rozmówców ktoś temu oponował.
Co ciekawe, jeśli chodzi o stosunek elektoratów względem siebie to "wyborcy nieprawicowi bardziej dehumanizują swoich przeciwników politycznych", czyli pogarda wyborcy PO do wyborcy PiS jest większa niż w drugą stronę, aczkolwiek wyborca PiS odbije to sobie nienawiścią do [wstaw wybraną mniejszość lub somsiada].

5. Ogólny trend w społeczeństwie to bardzo szybka sekularyzacja i liberalizacja w sferze wartości, przez co mocno wzrosła liczba osób, które identyfikują się jako twardy prawicowy elektorat. "W 1990 r. kilka procent Polaków identyfikowało się jako skrajnie lewicowi na osi od 1 do 10. I trzydzieści lat później też jest ich kilka procent. Różnica jest po prawej stronie - skrajna prawica zyskała trzykrotnie, do aż ponad 20 procent, kosztem tych umiarkowanie prawicowych.

6. Skrótowa recenzja książki: mamy #!$%@?. W komentarzach wybrane fragmenty.

#ksiazki
LaudatorLibertatis - Dzień dobry mireczki, dzisiaj na moim autorskim tagu #maszprawo ...

źródło: WhatsApp Image 2023-08-07 at 22.35.48

Pobierz
  • 25
  • Odpowiedz
@LaudatorLibertatis: odnoszę wrażenie, że obecnie demokracja przeżywa kryzys na całym świecie. Wobec tego zastanawiam się, czy wyszło by na to samo (mniej więcej), gdyby zamiast 'PiS' wstawić dowolną inną nazwę partii. ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
@sortris też to omawiają. widać korelację między poziomem zaufania ludzi do siebie, a tym co opisują jako populizm. O ile na zachodzie masz partie populistyczne, to na wschodzie mają dużo większe poparcie, bo mamy dużo niższy poziom zaufania do siebie nawzajem i do państwa niż w państwach zachodnich
  • Odpowiedz
Wobec tego zastanawiam się, czy wyszło by na to samo (mniej więcej), gdyby zamiast 'PiS' wstawić dowolną inną nazwę partii.


@sortris: Może i tak, ale to kwestia skali. Jestem przekonany że gdyby od tych 8 lat rządziła inna partia to nie mielibyśmy takich detali które mnie dobijają, jak dyskursja telewizji publicznej i prywatnych (w tym 2 mld na tvp), prezesa na cmentarzu w lockdownie albo Glapińskiego z jego "aniołkami". O głosowaniu
  • Odpowiedz
@puexam: @LaudatorLibertatis nadal uważam, że wymienione kwestie dotyczyłyby każdej partii. Tylko PO zamiast upolityczniać telewizję i niszczyć sądy, w polityce zagranicznej kierowałyby się tym, co mówią Niemcy, a nie Stany i być może teraz sytuacja Rosja - Ukraina - Polska wyglądałaby inaczej. Chcę być symetrystą, ale jak przypominam sobie czasy rządu PO to ilość otwierania się noża w kieszeni była podobna do tego co teraz. Staram się poukładać sobie to wszystko
  • Odpowiedz
@sortris: To tutaj się nie zgadzam, odnośnie tego otwierania się noża w kieszeni. Nawet jeśli tak było (też się często triggerowałem w czasach PO) to przez wyższe standardy. Np. zegarek Nowaka. Chłop leci za niewpisanie czegoś do oświadczenia majątkowego. A teraz willa plus, fikcyjne zamówienia na usługi w TK i ogólnie, masowe wypompowywanie pieniędzy z budżetu w celu stworzenia nowej nomenklatury, która przetrwa za te pieniądze nawet 3-4 cykle wyborcze bez
  • Odpowiedz
Zrecenzowałem Ci dobrą książkę na portalu ze śmiesznymi obrazkami.


@LaudatorLibertatis: Zarecenzowałeś kłamcę i mitomana próbując tym robić ludziom wodę z mózgu. I tyle. :)
  • Odpowiedz
@sortris @LaudatorLibertatis to pięknie ujął i dokładnie to też sam chciałem napisać

gdyby porównać obie partie do kierowców to PO przekraczała prędkość w zabudowanym o 15 km/h, a PiS rozjeżdża ludzi po mieście jadąc po pijaku


@LaudatorLibertatis: bardzo trafna alegoria

gdyby miała miejsce afera hazardowa, a Zbigniew Chlebowski byłby w PiS, nic by mu się nie stało


@LaudatorLibertatis: O ile w ogóle byśmy o tym usłyszeli. Zamglenie przepływu informacji jest
  • Odpowiedz