Wpis z mikrobloga

Są na nurcie Wisły wciąż samochodowe promy. Pierwszy znajduje się już za Zatorem w Okleśnej/Przewozie. Niedaleko stąd natomiast w miejscowości Miejsce największe wiślańskie "wiślisko".

Zapraszam do drugiego odcinka miesięcznej podróży przez Polskę śladem Wisły. Od ujścia Przemszy po Dunajec

Operator, gdy widział, że jeden samochód się spóźnił o pół minuty, zatrzymał i zawrócił. Zrobiłem mu miejsce i popłynęliśmy razem. Są dwa tory na pokładzie dla dwóch aut. Jest to prom dolnolinowy z liną rozciągniętą pod wodą. Kurs tym promem kosztuje zaledwie 4 zł. Co jest bardzo niską ceną w porównaniu z innymi promami na nurcie tej rzeki. Po drodze spróbowaliśmy jeszcze dwóch. Niestety prom wiślany w Opatowcu po zbudowaniu mostu w Nowym Korczynie okazał się nierentowny i przeniósł... na Mazury. Płynąłem nim 2 lata temu. To był wyjątkowy górnolinowy w skali Europy prom, gdyż startował ze wschodu jeszcze w wodach nurtu Dunajca a dopływał do brzegu już na nurcie Wisły. Z góry widać było zawsze łączenie wód o dwóch różnych kolorach.

Kochajmy promy rzeczne. Tak szybko odchodzą.

#pannoramixtrip #polskanaprzelaj #podrozepopolsce #gdziekawostki #statki #malopolska
Pannoramix - Są na nurcie Wisły wciąż samochodowe promy. Pierwszy znajduje się już za...

źródło: DJI_0099

Pobierz
  • 55
@Pannoramix pochodzę z okolic Opatowca i nie mogę zrozumieć jak to "miasto" nie znalazło środków by utrzymać taką fajną i wyjątkową jak by nie było atrakcję tym bardziej że jednocześnie pełno pieniędzy jest przewalane na jakieś deptaki wzdłuż wisly (którymi nikt nie chodzi) albo remonty swietlic wiejskich (które świecą pustkami bo okolica jest wyludniona) ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Pannoramix: obczaj przeprawę promową w rejonie Maciejowic / Kozienic (to chyba bardziej wieś Świerże tak dokładnie), przeprawa jest z świetnym widokiem na elektrownię w Kozienicach.. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@ja_tu_tylko_na_moment zajebisty ec 700, na czym podkleiles uchwyt na telefon? co to w ogóle za obudowa? bo mam huske te 701 i chce w jakiś dyskretny sposób umieścić telefon bez uchywtu, na który w razie gleby na przód mógłbym polecieć
@Pannoramix: na promie w Opatowcu od wielu lat pracował mój sąsiad. Teraz mówi że przerąbane jeździć tak daleko do roboty, ale do emerytury trzeba dobić. Swoją drogą, piszemy Otfinów :)
@karokrakow: pochodze z Jeziorzan i jest tak jak mowisz. Mieszkancy nie chca mostu nie dlatego, ze nie widza zalet jego posiadania ale wladze krotko mowiac zrobily samowolke bez konsultacji i bez wysluchania argumentow drugiej strony. Gmina Skawina chce odciazyc tranzyt kosztem mniejszych miejscowosci
Jest jeden na Wiśle w Zawichoście łączący świętokrzyskie z lubelskim. Kiedyś wujek pracował na promie we Wrzawach (na Sanie) kilka kilometrów przed ujściem Sanu do Wisły. Pamiętam te emocje gdy trzeba było wiązać prom przy powodziach.
@TheFuckingRoses: Poniekąd nie dziwię się mieszkańcom. Ja mieszkam w Krk przy granicy z Wieliczką i widzę jak rozbudowa Wieliczki spowodowała wzrost ruchu na lokalnych dróżkach. Mieszkańcom co raz trudniej się funkcjonuje, bo nikt nie zadbał o infrastrukturę, a własze obu gmin mają to wszystko gdzieś...

Na pewno most w Jeziorzanach jest potrzebny, ale to wszystko powinno być planowane z głową, tak aby nie pchać tranzytu na drogi lokalne.
@almaarde: fajnie, twoj prom pewnie za innego rzadu bo nasz jest gowno warty i co gorsza wybudowany na sile mimonistotnych opini ze to sie nie uda licze ze chociaz budowa s10 wyjdxie jak nalezy