Wpis z mikrobloga

Prawo spadkowe, taka sytuacja.
Dziadek z Babcią kilka lat temu, trochę przekombinowali i podpuszczeni przez życzliwych ludzi, poszli do notariusza mnie wydziedziczyć.
Dowiedziałem się o tym dopiero teraz przy okazji tego, że dziadek musi udać się do notariusza w sprawie części spadku po babci.
Dziadek generalnie chce to odkręcić i zapisać mi wszystko, natomiast sam nie wie dokładnie lub nie chce się przyznać bo mu wstyd, czy to było jakieś notarialne wydziedziczenie czy spisanie testamentu. Najprawdopodobniej chyba wydziedziczenie bo jako tako w testamencie nikomu nic nie zapisywali, przynajmniej tak twierdzi dziadek.
Teraz moje pytanie, jakie powinny zostać podjęte kroki w kwestii po pierwsze dopełnienia formalności po stronie dziadka po śmierci babci, tak aby przejął jej część majątku.
A po drugie w kwestii odkręcenia tego wydziedziczenia mnie.
Ktoś coś?
#prawo #spadek #prawospadkowe #kiciochpyta
  • 18
  • Odpowiedz
Łap info od Adwokata: „Zapytaj czy jego rodzice żyją bo ustawowo to on w ogóle nie dziedziczy.
Jeśli nie ma testamentu to trzeba zrobić dziedziczenie ustawowe udać się do notariusza, żeby zrobić apd (tylko jeśli nie minęło 6 misiecy od śmierci babci), jeśli minęło to iść do Sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Jeśli był testament, tak samo do notariusza- otwarcie spadku i nabycia na podstawie testamentu lub sądownie to samo. Wydziedziczenie można
  • Odpowiedz
@Ekspert_z_NASA: w sprawie spadku po babci dla dziadka - z aktem zgonu babci i aktem małżeństwa udać się do notariusza i otrzymać tzw. poświadczenie dziedziczenia. Natomiast co do wydziedziczenia, zawsze można cofnąć. Tak jak testament zawsze można zmienić. Liczy się najświeższa data na akcie. Jak dziadek dostanie poświadczenie dziedziczenia to od razu niech cofnie na całość wydziedziczenie i kolejnym aktem spisze testament, że ci wszystko przepisuje. Dziadek musi mieć już wtedy
  • Odpowiedz
@SzeregoweKonto: Jestem jedynym wnukiem dziadków, ich jedyne dziecko czyli mój ojciec nie żyje od dawna. Więc ustawowo byłbym jedynym powołanym do spadku, nie musiałoby być żadnego testamentu. Natomiast teraz wyszło, że kilka lat temu mnie wydziedziczyli.
Babcia zmarła można powiedzieć nagle i zostało tak jak zrobili kilka lat temu, więc rozumiem, że ten testament musi zostać otwarty w momencie, kiedy dziadek będzie nabywał spadek po babci.
Czy jeśli teraz dziadek spisałby
  • Odpowiedz
w sprawie spadku po babci dla dziadka - z aktem zgonu babci i aktem małżeństwa udać się do notariusza i otrzymać tzw. poświadczenie dziedziczenia. Natomiast co do wydziedziczenia, zawsze można cofnąć. Tak jak testament zawsze można zmienić. Liczy się najświeższa data na akcie. Jak dziadek dostanie poświadczenie dziedziczenia to od razu niech cofnie na całość wydziedziczenie i kolejnym aktem spisze testament, że ci wszystko przepisuje. Dziadek musi mieć już wtedy twoje dane
  • Odpowiedz
@Ekspert_z_NASA: Dziadek musi otworzyc testament po babci, bo musi nabyc spadek po niej. Dziadek musi sam isc do notariusza i sporządzić nowy testament, w którym wszystko zapisze na Pana - to daje skutek cofniecia wydziedziczenia. Co do wizyty u notariusza, prosta zasada, jesli od smierci spadkodawcy minie 6 miesiecy można wszystko załatwić na jednej wizycie u notariusza, jesli natomiast os smierci spadkodawcy minie wiecej niz 6 miesiecy - zapraszam do Sądu
  • Odpowiedz
@Ekspert_z_NASA: to zależy od notariusza czy zdąży przygotować dokumenty. Warto wcześniej zadzwonić do wybranego, powiedzieć co się chce podać dane a kwity będą czekać na dziadka tylko do podpisu.
Z "odręcznym" testamentem jest taki problem, że jakby dziadek ci jutro zszedł, nie daj Boże, no to ewentualni inni spadkobiercy mogliby podważać go i sprawa utknęła by na lata w sądach na sprawach spadkowych. Znam osobiście przypadek, że pradziadkowie nie spisali testamentu,
  • Odpowiedz
@Ekspert_z_NASA: Tak musi zgłosić nabycie ale z uwagi na pokrewieństwo zostanie zwolniony z podatku od tego. Należy wypełnić konkretny formularz do us. Również należy złożyć wniosek do KW o wpis dziadka jako wyłącznego właściciela nieruchomości
  • Odpowiedz
@Ekspert_z_NASA: ale jeszcze musi się udać do tutejszego urzędu gminy/miasta żeby złożyć deklarację podatkową na nieruchomość, że jest jej jedynym właścicielem. Natomiast jak dziadek spisze testament to po jego śmierci nic nie idziesz do sądu tylko do notariusza otworzyć testament i uzyskać poświadczenie dziedziczenia i znowu US i Urząd gminy/miasta. Warto zarejestrować testament w ogólnopolskim rejestrze.
  • Odpowiedz
ale jeszcze musi się udać do tutejszego urzędu gminy/miasta żeby złożyć deklarację podatkową na nieruchomość, że jest jej jedynym właścicielem.


@MaJeM0: Deklarację podatkową na nieruchomość? Hmm masz na myśli to co napisał Mirek wyżej? Czyli po złożeniu deklaracji w skarbówce o nabyciu spadku, złożenie też aktualizacji w sądzie do księgi wieczystej?
  • Odpowiedz
Księgi i skarbówka to jedno a mi chodzi o podatek od nieruchomości który płaci się w gminie, ustawowo w 4 ratach co roku. Dziadek jak od notariusza dostanie poświadczenie dziedziczenia to w wydziale podatków/referacie podatków/wymiarze podatków (w zależności jak się to u dziadka nazywa w gminie) składa DEKLARACJA NA PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI, wpisując w rubrykach, że jest jedynym właścicielem bo żona zmarła. I jej udział w nieruchomości przechodzi na niego. A jak
  • Odpowiedz
@SzeregoweKonto: Mam jeszcze takie pytanie, odnośnie tego o czym pisałem wyżej. Czy dziadek jeszcze przed wizytą u notariusza może mi spisać testament odręcznie, na wypadek takiego ubezpieczenia gdyby coś się stało i nie zdążylibyśmy dopełnić formalności notarialnych, np właśnie otworzyć testamentu po babci i załatwić wszelkich spraw. Jak to w ogóle by wyglądało, gdyby dziadek zmarł przed nabyciem spadku po babci? Mógłbym wtedy na podstawie takiego testamentu spisanego odręcznie coś załatwić,
  • Odpowiedz
@Ekspert_z_NASA: Co do zasady najlepiej, jesli testament uchylajacy jest sporządzony w takiej samej formie jak poprzedzajacy,s zczególnie jesli do czynienia mamy z wydziedziczeniem. W zakresie tego co najlepiej zrobić jako pierwszze i czy można zrobić za jednym razem to polecam zapytać notariusza, są różne praktyki ???? co do testamentu własnoręcznego, jeśli nie będzie on precyzyjny to również nie każdy notariusz będzie chciał go otwierać i robić na jego podstawie APD przez
  • Odpowiedz
@SzeregoweKonto: Dziękuję.
Czy w tym własnoręcznym testamencie ,,zabezpieczającym'' jeszcze przed wizytą u notariusza dziadek musi napisać, że odwołuje poprzedni testament, czy wystarczy, że napisze, że do całości spadku po sobie powołuje swojego wnuka czyli mnie i to już będzie oznaczało anulowanie wcześniejszego wydziedziczenia?
  • Odpowiedz
@Ekspert_z_NASA: Testament własnoręczny musi zawierać wszystkie wskazane w ustawie obligatoryjne elementy. Można wskazać, iż odwołuje poprzedni, jednak nie jest to konieczny, gdyż liczy się data ostatniego testamentu i to on jest obowiązujący. Co do zasady sam zapis, że do całości spadku powouje wnuka jest niepoprawny i tak jak mówiłam, niekażdy notariusz takitestament odczyta i na jego podstawie zrobi APD. Najlepiej skonsultować się z prawnikiem, żeby pomógł sformułować taki testament, żeby nie
  • Odpowiedz
Co do zasady sam zapis, że do całości spadku powouje wnuka jest niepoprawny


@SzeregoweKonto: Wnuka ale wymienionego z imienia, nazwiska i daty urodzenia. Nie w takim sensie bezimiennym oczywiście. Tak widziałem na wzorach testamentów, że określa się syn/wnuk/żona/brat i później imię nazwisko. To i tak byłoby spisanie tylko do czasu wizyty u notariusza, żebym w razie czego awaryjnie miał jakiś inny aktualny testament a nie ten wydziedziczający.
Dzięki za pomoc.
  • Odpowiedz